Biało jak zimą. Co się stało na wschodzie Hiszpanii?

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, elperiodic.com, abc.es
Sypnęło gradem w Hiszpanii
Sypnęło gradem w HiszpaniiTwitter/carlesn_, ENEX
wideo 2/7
Twitter/carlesn_, ENEXSypnęło gradem w Hiszpanii

Potężne gradobicie nawiedziło hiszpańską gminę Villatoya w Kastylii-La Manchy. Na ulicach pojawiły się lodowe zaspy, jakby spadł śnieg. Również w pobliżu Walencji sypnęło gradem, który miał wielkość orzechów włoskich.

W niedzielę mocno sypnęło gradem w gminie Villatoya na terenie wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha. Na tamtejszych ulicach pojawiły się lodowe zaspy.

- Gwałtowna burza z opadami gradu spowodowała ogromne spustoszenie w naszej gminie. Spadły lodowe kule wielkości piłek tenisowych - opowiedziała burmistrzyni María Llanos Sánchez w rozmowie z lokalnymi mediami. Szkody materialne są ogromne, lodowe kule uszkodziły dachy domów, powybijały szyby w autach. - Na szczęście nikt nie został ranny. Naprawienie szkód materialnych zajmie trochę czasu - dodała.

Mocno sypnęło gradem w gminie VillatoyaTwitter/carlesn_, ENEX
Gradobicie w gminie VillatoyaTwitter/carlesn_, ENEX

Sypnęło gradem

W niedzielę w pobliżu Walencji przeszła bardzo intensywna i krótkotrwała burza. Sypnęło także gradem.

Nagranie jednego z mieszkańców doskonale obrazuje, jak groźna była pogoda. W miejscowości Pobla de Vallbona gradobicie było tak silne, że sprawiło, iż woda w jednym z basenów zdawała się bulgotać. Oprócz tego ulewnie padało. Jak przekazał agencji Reutera jeden z mieszkańców, groźne zjawisko trwało około pół godziny.

W mieście Requena, słynącym z niezwykłych winnic, grad zniszczył mnóstwo upraw.

"Intensywne gradobicie pozostawiło winorośl w niepewnym stanie i spowodowało znaczną utratę zbiorów" - przekazał Urząd Miasta Requena. Oznacza to, że w tym roku region wyprodukuje mniej wina, a to, które powstanie, będzie znacząco droższe.

Oprócz tego grad zdewastował drzewa oliwne i migdałowe, a także uprawy warzyw.

Lokalne media podały, że kule gradowe miały wielkość orzechów włoskich.

Autor:kw

Źródło: Reuters, elperiodic.com, abc.es

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/carlesn_, ENEX

Pozostałe wiadomości