Kilkuset strażaków, z pomocą śmigłowców zrzucających wodę, walczy z dużym pożarem lasu, który wybuchł we wtorek w popularnym nadmorskim kurorcie Porto Germeno w północno-zachodniej Attyce. Mieszkańcy pobliskich miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji.
Pożar wybuchł tuż po południu w lesie sosnowym położonym pomiędzy zamkiem Porto Germeno a miejscowością Vilia u podnóża góry Kitajron. Według najnowszych informacji spłonął dom położony około 300 metrów od plaży - poinformował burmistrz miejscowości Vilia Konstantinos Makrynoris.
Około 30 osób z nadmorskiej miejscowości Mytikas otrzymało wiadomość SMS za pośrednictwem linii alarmowej 112, aby ewakuować się na plażę Psatha.
Walka z żywiołem
Straż pożarna wysłała na teren Porto Germeno ponad 135 strażaków i 35 wozów strażackich, pięć zespołów naziemnych i 10 samolotów do zrzutu wody, aby opanować ogień. Strażacy są wspomagani przez zespół rumuńskich kolegów, którzy przybyli do Grecji w zeszłym tygodniu w ramach unijnego mechanizmu wsparcia ochrony ludności. Walkę z żywiołem utrudnia silny wiatr.
Straż pożarna podała we wtorek, że w ciągu tygodnia w Grecji wybuchło 311 pożarów.
Ogień trawi gaj oliwny
Gaj oliwny w miejscowości Amfisa niedaleko Delf, w którym wybuchł w poniedziałek pożar, jest największym nieprzerwanie działającym gajem w Grecji. Znajduje się tam ponad 1,2 miliona drzew.
Strażacy i ochotnicy walczyli z płomieniami przez noc, korzystając z poprawy warunków pogodowych, aby zatrzymać do wtorku rano drogę ognia do obszarów Sernikaki i Profitis Ilias.
Autorka/Autor:anw
Źródło: ENEX
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na jutro, czyli wtorek, 22.07. W nocy w większości Polski popada, a w niektórych miejscach zagrzmi. Za dnia w wielu rejonach kraju również będzie deszczowo i burzowo. Słupki rtęci pokażą do 28 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - wtorek, 22.07. Noc z deszczem, burzami i zamgleniami
Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.
Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze
Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.
Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed upałami i burzami, którym w niektórych miejscach będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.
Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW
Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu
Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.
Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę
Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.
Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył
Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.
Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie
Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.
63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki
Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.
Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety
Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".
W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.
Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie
"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.
Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka
- Źródło:
- TVN24+
Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.