Wysoka temperatura w Europie, jaka utrzymywała się przez wiele dni lipca, zdaniem naukowców może spustoszyć ekosystemy morskie i w najbliższych tygodniach doprowadzić do śmierci kilku żyjących w nich gatunków.
Z powodu ekstremalnych w ostatnich tygodniach upałów odnotowano liczne przypadki zgonów, między innymi także ze względu na liczne pożary w krajach basenu Morza Śródziemnego. Skutki nadmiernego ciepła nie ograniczyły się wyłącznie do lądu. Gorące powietrze, wraz ze zmieniającymi się prądami oceanicznymi i stabilną powierzchnią morza, sprawiło, że temperatura wód przybrzeżnych wzrosła o kilka stopni powyżej średniej, która o tej porze roku może wynosić nawet 24-26 stopni Celsjusza.
Wody cieplejsze o kilka stopni
Wody pomiędzy hiszpańskimi Balearami a wybrzeżem Włoch były do 5 st. C cieplejsze, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku - przekazała w piątek hiszpańska agencja meteorologiczna AMET. Synoptycy ostrzegli także, że temperatura wyższa o około 3-4 st. C może utrzymywać się co najmniej do połowy sierpnia.
Hiszpańskie służby portowe przekazały w oświadczeniu, że w Cabo de Gata, na południowo-wschodnim krańcu kraju, zarejestrowano w poniedziałek nowy rekord temperatury wody wynoszący prawie 28 st. C.
Morskie fale upałów, które są znacznie mniej zbadane przez naukowców niż te występujące na kontynencie, stają się coraz częstsze z powodu zachodzących zmian klimatu. Wzrost średniej temperatury w wodach zwiększa presję na ekosystemy, które już zmagają się z nadmiernymi połowami i zanieczyszczeniem plastikiem.
Oceanolog Jean-Pierre Gattuso powiedział w rozmowie z Reuterem, że woda w pobliżu francuskiej Nicei wynosiła 25 lipca 29,2 st. C. Była o około 3,5 st. C wyższa niż tego samego dnia rok wcześniej. - To absolutny rekord od co najmniej 1994 roku - powiedział. - Oceany i morza są swego rodzaju gąbką dla ciepła - wyjaśnił Gattuso.
Masowe wymieranie w basenie Morza Śródziemnego w latach 2015-2019
Morskie fale upałów uderzyły również w Morze Śródziemne w latach 2015-2019, prowadząc do masowego wymierania życia morskiego - wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpański Instytut Nauk Morskich w Barcelonie. Naukowcy oszacowali, że wzdłuż tysięcy kilometrów wybrzeża, w tym izraelskiego, skutki wzrostu temperatury odczuło ponad 50 gatunków koralowców, gąbek, alg i mięczaków.
Tegoroczna fala upałów jest jeszcze gorsza. - Ta fala upałów jest dłuższa, a także jej zasięg jest większy - powiedział Gattuso. Dodał, że masowe wymieranie prawdopodobnie przyjdzie później, w sierpniu.
Źródło: Reuters, haaretz.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock