Kopią, by znaleźć przedmioty, które będą przypominać im o bliskich. "Nie mam już nadziei"

Aktualizacja:
Źródło:
primicias.ec, metroecuador.com.ec, Reuters, PAP, BBC

Intensywne opady deszczu doprowadziły do osunięcia się ziemi w Andach w Ekwadorze. Teraz ekipy poszukiwawczo-ratunkowe, także z udziałem psów tropiących, szukają pod gruzami i zwałami błota ocalałych ludzi. Jak podają miejscowe media, zginęło siedem osób, ponad 60 jest zaginionych.

Osuwisko pochłonęło część miasta i kantonu (powiatu) Alausi w środkowej części kraju, na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza. Pod zwałami ziemi znalazło się kilkaset budynków, podobny los spotkał część obiektów sportowych i infrastruktury miejskiej. Kilka szkół znalazło się w zagrożonej strefie.

Trudny do policzenia bilans ofiar

Do zdarzenia doszło w niedzielę 26 marca wieczorem miejscowego czasu. We wtorek nadal prowadzona jest akcja ratunkowa, także z udziałem psów tropiących. Ciężki sprzęt usuwa gruz, a ratownicy szukają ocalałych

. - Będziemy pracować bez wytchnienia; jesteśmy przygotowani do pracy przez siedem dni z rzędu. Jeśli mamy choć odrobinę nadziei i wiary, będziemy to robić, i nawet jeśli czujemy się wyczerpani, będziemy próbować dalej - powiedział Jorge Montanero, jeden z ratowników.

Lokalni reporterzy mówili w rozmowie z BBC o "rozdzierających serca scenach", gdy zdesperowane kobiety używały łopat do przekopywania się przez błoto w poszukiwaniu bliskich. - Nie mam już żadnej nadziei, że żyją, minęły dwa dni odkąd zostali pogrzebani - powiedziała Sanda Caranqui, która szukała w gruzach swojego ojca i czterech braci.

- Kopię, aby zobaczyć, czy znajdę jakiś przedmiot, który należy do bliskich, aby ich zapamiętać, ponieważ nie mam już nadziei. Mam tylko nadzieję, że znajdę ich ciała, aby je pochować - powiedziała Maria Mishque.

Władze powstrzymują się przed podaniem bilansu ofiar. Wycofały się z przekazywanej w poniedziałek liczby 16 zabitych. Oficjalnie potwierdzono śmierć siedmiu osób - tyle ciał przetransportowano do szkoły policyjnej, która pełni funkcje kostnicy. Pozostałych dziewięć osób, które początkowo zarejestrowano jako ofiary śmiertelne, zalicza się teraz do zaginionych, których w sumie jest ponad 60. Rannych zostało ponad 20 osób.

Minister integracji gospodarczej i społecznej Esteban Bernal podkreślił, że dane są tymczasowe i nie odzwierciedlają skali tragedii. - Rozmiary tego zdarzenia wskazują, że dojdziemy do znacznie wyższych liczb - przyznał. - Zniknęły całe rodziny - dodał.

Dla poszkodowanych, którzy stracili dach nad głową, przygotowano miejsca w schroniskach.

Zawieszone zajęcia w szkołach

Ekwadorskie Ministerstwo Edukacji poinformowało, że we wtorek w dystrykcie Chunchi-Alausi zawieszone są zajęcia stacjonarne w trzech szkołach, ponieważ ich infrastruktura została uszkodzona przez spadające kamienie, ziemię i gruz.

Według poniedziałkowego komunikatu resortu, w katastrofie zginął jeden uczeń, a kilkunastu jest wśród poszukiwanych. Do pomocy uczniom skierowano 18 psychologów.

Wizyta prezydenta

W poniedziałek wieczorem do Alausi przybył prezydent kraju Guillermo Lasso. W mediach społecznościowych zapewnił, że rząd centralny udostępni "zasoby niezbędne do pomocy mieszkańcom i rodzinom".

Wśród działań, które ma podjąć rząd, Lasso wymienił budowę osiedla mieszkaniowego, rozpoczęcie prac nad odbudową dróg dojazdowych do kantonu oraz odbudowę wodociągów.

Były ostrzeżenia

Zamieszkałe przez 5,5 tysiąca osób Alausi jest uważane za jeden z najbardziej zagrożonych osunięciami się ziemi terenów w kraju. W lutym tego roku rząd wydał żółty alert dla obszaru około 247 hektarów z powodu zaobserwowanych pęknięć i różnych uszkodzeń. Mimo to, jak twierdzą media, władze lokalne nie podjęły żadnych kroków, by ochronić mieszkańców.

Google Maps

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: primicias.ec, metroecuador.com.ec, Reuters, PAP, BBC

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni w pogodzie zdominuje cyklon eks-Kirk, który przyniesie do Polski porywisty wiatr. Ten będzie najbardziej niebezpieczny w czwartek oraz piątek. Szansa na chwilową poprawę pogody pojawi się w sobotę.

Centrum eks-Kirka otrze się o Polskę. Przed nami czas z dynamiczną pogodą

Centrum eks-Kirka otrze się o Polskę. Przed nami czas z dynamiczną pogodą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Milton, huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, zmierza w kierunku Florydy. Niesie za sobą wiatr o prędkości osiągającej do 250 km/h. Na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów. Milton ma uderzyć we Florydę w nocy ze środy na czwartek.

Zegar tyka, czas ucieka. "Będzie tylko gorzej"

Zegar tyka, czas ucieka. "Będzie tylko gorzej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, AP, NBC, NHC

Amerykański meteorolog John Morales łamiącym się głosem opowiadał o sile huraganu Milton. Żywioł od kilku dni zmierza w kierunku Florydy. Aktualnie jest on sklasyfikowany jako huragan piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Zdaniem wielu meteorologów Milton jest najsilniejszą burzą na świecie w tym roku.

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Źródło:
Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

W najbliższym czasie pogoda w Polsce może być niespokojna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Komunikat ostrzega przed możliwością pojawienia się silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu.

Będzie mocno wiać i padać. Tu mogą zostać wydane ostrzeżenia IMGW

Będzie mocno wiać i padać. Tu mogą zostać wydane ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Ostatnie dni w Polsce obfitują w silne podmuchy wiatru. Szczególnie intensywne są one w rejonach górskich. Pojawienie się halnego w Tatrach pokazuje niewykłe nagranie wykonane z okien redakcji "Tygodnika Podhalańskiego".

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Źródło:
Tygodnik Podhalański

Policja z amerykańskiego stanu Waszyngton interweniowała po zgłoszeniu kobiety, która została "zmuszona do ucieczki", gdy w pobliżu jej domu pojawiło się prawie 100 szopów praczy. Jak się okazało, dokarmiała te zwierzęta od dekad. Służby tłumaczą, dlaczego nie należy tego robić.

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne pojawiło się we wtorek w Karkonoszach. Najwyższe pasmo górskie Sudetów zostało przykryte warstwą chmur, która przypominała kołdrę. Zdjęcia wału fenowego otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, ttvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa, 9.10 przyniesie zmienną pogodę. Będzie ciepło, ale w wyniku przemieszczającego się frontu atmosferycznego mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Wiatr będzie umiarkowany, ale jego porywy mogą być silne.

Pogoda na dziś - środa, 9.10. Będzie ciepło i wietrznie. Spadnie deszcz

Pogoda na dziś - środa, 9.10. Będzie ciepło i wietrznie. Spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Huraganowy wiatr nawiedził gminę Vimianzo położoną na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Podmuchy były tak silne, że powaliły ponad 100-letnie drzewo oraz uszkodziły dachy kilku domów. Zmiana pogody ma związek ze zbliżającym się do Półwyspu Iberyjskiego ekshuraganem Kirk.

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

Źródło:
ENEX, Aemet, Telecinco, El Espanol

Fala intensywnego deszczu nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południowe regiony Francji. Lokalnie w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast była Marsylia, w której strażacy w ciągu dwóch godzin otrzymali ponad 700 zgłoszeń.

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Źródło:
ENEX, The Connexion, Meteo France, Futura Sciences

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owe ostrzeżenia do użytkowników sieci komórkowych przebywających w dwóch powiatach na południu Polski. Prognozowane są tam silne porywy wiatru.

Alert RCB przed silnym wiatrem. Tu możliwe są przerwy w dostawie prądu

Alert RCB przed silnym wiatrem. Tu możliwe są przerwy w dostawie prądu

Źródło:
RCB

We wtorek bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Bośni i Hercegowinie wzrósł do 22. Kilkanaście wsi w środkowej części kraju wciąż czeka na pomoc. Całkowitemu zniszczeniu uległa 17-kilometrowa linia kolejowa, prowadząca do Chorwacji.

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Włoską Ligurię i Lombardię nawiedziły burze z intensywnym deszczem. Gigantyczne opady spowodowały zalania i osuwiska. W Genui zamknięto szkoły.

Już spadło ponad 300 litrów na metr kwadratowy, a spodziewane są kolejne opady

Już spadło ponad 300 litrów na metr kwadratowy, a spodziewane są kolejne opady

Źródło:
ENEX, RAI News, ilsole24ore.com, liguriaoggi.it

W dobie postępującego globalnego ocieplenia, zdarzenia ekstremalne związane z nawalnymi opadami deszczu, powodziami i suszami, stają się bardziej dotkliwe niż kiedyś - przestrzegają naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Badacze zadeklarowali chęć pomocy w przygotowaniu rozwiązań, które pomogą odbudować i dostosować gospodarkę oraz społeczeństwo do wyzwań, jakie stawia nam zmieniający się klimat.

Komunikat PAN po powodzi

Komunikat PAN po powodzi

Źródło:
PAP, PAN

Tegoroczny wrzesień był drugim najcieplejszym w historii pomiarów - podała we wtorek europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura na Ziemi wyniosła w tym miesiącu 16,17 stopnia Celsjusza.

Za nami drugi najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Za nami drugi najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Źródło:
Copernicus

Boliwia przeżywa najgorszy sezon pożarowy odkąd zaczęto gromadzić dane. Jak poinformowała organizacja pozarządowa Tierra Foundation, od początku roku ogień strawił już ponad 10 milionów hektarów terenów. W związku z krytyczną sytuacją w kraju pod koniec września w Boliwii wprowadzono "stan klęski narodowej".

"To jedna z największych katastrof naturalnych na terytorium naszego kraju"

"To jedna z największych katastrof naturalnych na terytorium naszego kraju"

Źródło:
PAP, Reuters

Po 167 dniach suszy w brazylijskim Dystrykcie Federalnym spadł deszcz. Krajowy Instytut Meteorologii INMET w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego wydał wyczekiwany przez mieszkańców komunikat: koniec historycznej suszy, wreszcie spadł u nas deszcz.

Czekali na deszcz 167 dni    

Czekali na deszcz 167 dni    

Źródło:
PAP,agenciabrasil.ebc.com, cnnbrasil.com.br

Mała koala spacerowała po terenie stacji kolejowej na przedmieściach australijskiego Sydney. Na nagraniach z monitoringu widać, że do zwierzęcia skierowani zostali policjanci, by pomóc mu opuścić stację. Jak zapewniono, koala uciekła do lasu "cała i zdrowa".

"Wyjątkowo uroczy pasażer". Koala spacerowała po stacji kolejowej

"Wyjątkowo uroczy pasażer". Koala spacerowała po stacji kolejowej

Źródło:
Reuters, Guardian, tvn24.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad północną Polską. Zdjęcia, na którym widać kolorowe światła na niebie, dostaliśmy na Kontakt24. "Można było obserwować ją gołym okiem" - napisała Reporterka24 o nicku marzka44. 

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Naukowcy przestrzegają przed uprawą roślin na glebach dotkniętych przez powódź. Masy wody płynące z dużą prędkością mogą prowadzić do wymieszenia się podłoża z osadami dennymi zawartymi w korycie rzek, które mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia.

"To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem"

"To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem"

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 130 tysięcy lat ludzie doprowadzili do wyginięcia około pięciu procent wszystkich gatunków ptaków, co spowodowało znaczny ubytek różnorodności w tej grupie zwierząt. Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Science" wynika, że skutkiem tego jest utrata około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej.

Naukowcy: utraciliśmy około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej

Naukowcy: utraciliśmy około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej

Źródło:
PAP, science.org

Mapowanie ludzkiego genomu, transformacyjna sztuczna inteligencja lub badania nad genami powodującymi raka - to tylko niektóre z odkryć, które nadal nie otrzymały Nagrody Nobla. Z okazji trwającego Tygodnia Noblowskiego amerykańska stacja CNN przedstawiła subiektywną listę pięciu przełomów w nauce godnych tego prestiżowego wyróżnienia.

Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Źródło:
CNN

74-latek z Kolorado został poważnie raniony przez niedźwiedzicę, która wraz z trojgiem młodych weszła do jego domu. Mężczyzna przeżył, ale cała czwórka zwierząt musiała zostać zabita.

Cztery niedźwiedzie weszły do ich domu, 74-latek poważnie ranny

Cztery niedźwiedzie weszły do ich domu, 74-latek poważnie ranny

Źródło:
ABC News, tvn24.pl

Chwilę przed godziną 17 w poniedziałek z kosmodromu Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z wyjątkową sondą na pokładzie. Misja Hera, organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, ma dokładnie zbadać skutki pierwszego w historii testu obrony planetarnej Ziemi.

Hera poleciała zbadać skutki pierwszego testu obrony planetarnej Ziemi

Hera poleciała zbadać skutki pierwszego testu obrony planetarnej Ziemi

Źródło:
SpaceX, BBC, National Geographic

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach panują trudne warunki, szlaki są oblodzone i łatwo się poślizgnąć. W weekend przeprowadzono dwie akcje ratunkowe. - Partie wysokogórskie warto odpuścić, bo jest naprawdę niebezpiecznie - powiedział Marcin Strączek-Helios z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Akcje ratunkowe w Tatrach. "Jest naprawdę niebezpiecznie"

Akcje ratunkowe w Tatrach. "Jest naprawdę niebezpiecznie"

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

Tempo wysychania rzek na całym świecie w 2023 roku było największe od ponad 30 lat - wynika z raportu opracowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Zdaniem ekspertów złożyło się na to kilka czynników, jak na przykład to, że ubiegły rok był najcieplejszym w historii pomiarów, a także zmiana wzorca pogodowego z El Nino na La Nino.

Rzeki wysychają najszybciej od ponad 30 lat

Rzeki wysychają najszybciej od ponad 30 lat

Źródło:
The Guardian, WMO

W nadchodzących dniach warto spojrzeć w niebo - przed nami deszcz meteorów, zwanych Drakonidami. Podczas maksimum takiego roju może pojawić się około 10 meteorów na godzinę.

Przed nami noc spadających gwiazd. Kiedy podziwiać Drakonidy?

Przed nami noc spadających gwiazd. Kiedy podziwiać Drakonidy?

Źródło:
livescience.com