Osunięcie się ziemi w Ekwadorze. Zginęło co najmniej 16 osób

Autor:
anw//rzw
Źródło:
primicias.ec, lahora.com.ec, Reuters, PAP

Ulewny deszcz spowodował, że w niedzielę późnym popołudniem lokalnego czasu osunęła się ziemia w Andach w Ekwadorze. Jak przekazały władze, zginęło co najmniej 16 osób. Ponad 160 domów zostało całkowicie zniszczonych. W poniedziałek trwała ciągle akcja ratunkowa, bo pod zwałami ziemi i błota nadal mogli przebywać ludzie.

Osuwisko pochłonęło część miasta i kantonu (powiatu) Alausi w środkowej części kraju, na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza - podała ekwadorska Agencja Zarządzania Kryzysowego. Co najmniej 163 domy zostały całkowicie zniszczone, podobny los spotkał część obiektów sportowych i infrastruktury miejskiej. Kilka szkół znalazło się w zagrożonej strefie.

Zabici, ranni, poszukiwani

Do zdarzenia doszło w niedzielę późnym popołudniem miejscowego czasu. Według lokalnych mediów ucierpiało pięć osiedli: La Esperanza, Control Norte, Nuevo Alausi, Pircapamba i Bua.

- Jesteśmy świadkami strasznej tragedii - powiedział agencji Reutera minister transportu Ekwadoru Dario Herrera. - Najważniejsze, co musimy zrobić, to wydostać ludzi - dodał.

Spod mułu i zwałów ziemi do poniedziałku udało się uratować sześć żywych osób. Potwierdzono śmierć 16 ludzi, a siedem osób było nadal poszukiwanych. Jest kilkunastu rannych.

Mieszkańcy: nie wiedzieliśmy, dokąd uciekać

Jak opowiadali mieszkańcy lokalnym mediom, wszystko wydarzyło się w ciągu "kilku sekund", a zaczęło się od "wielkiego hałasu". - Nie wiedzieliśmy, dokąd uciekać. Myśleliśmy, że stadion zatrzyma lawinę błotną, ale ona nas dogoniła - relacjonował około 50-letni mężczyzna. 

Inny powiedział, że "całe wzgórze runęło jak rakieta" na domy, utrudniając ewakuację.

Google Maps

Ulewne deszcze zniszczyły drogi i mosty

Osunięcie się ziemi w Alausi to niejedyny dramat, do jakiego doprowadziły ostatnie ulewne deszcze. Zniszczone zostały drogi, mosty i inne obiekty infrastruktury w całym Ekwadorze.

Prezydent Guillermo Lasso ogłosił w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy w 14 prowincjach najbardziej dotkniętych ulewnymi deszczami, a wcześniej trzęsieniem ziemi, które nawiedziło kraj 18 marca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:anw//rzw

Źródło: primicias.ec, lahora.com.ec, Reuters, PAP