TVN Meteo | Świat

ECDC: omikron może wkrótce odpowiadać za ponad połowę zakażeń w UE

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant koronawirusa może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) - podało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Ze wstępnych danych wynika, że nowy wariant koronawirusa - omikron - może okazać się silniejszy niż delta. Zdaniem Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) może stać się wariantem dominującym.

Omikron. Liczba zakażonych

Agencja Reutera podała, że w czwartek wykryto liczące ponad 50 osób ognisko zakażeń w Oslo i oczekuje się, że liczba zakażonych będzie rosła. W Danii zdiagnozowano siedem nowych zakażeń wariantem omikron.

"Financial Times" podał, że w Wielkiej Brytanii wykryto nowy przypadek takiego zakażenia u osoby, która nie podróżowała za granicę i nie miała kontaktów z podróżującymi.

W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tysiąca owych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek. Według ekspertów na razie nie ma pewności, by ten wzrost był związany z nowym wariantem omikron, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Nowy wariant koronawirusa a szczepienia

We wtorek szefowa ECDC Andrea Ammon powiedziała, że wykryte w Europie infekcje omikronem mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw COVID-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu omikron, ale Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke we wtorek w Parlamencie Europejskim.

Dodała, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw COVID-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Autor:anw

Źródło: PAP