Turysta zmarł w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie wysoka temperatura - tego dnia termometry pokazywały blisko 50 stopni Celsjusza. Zabójcza temperatura nie zniechęca zwiedzających.
Park Narodowy Doliny Śmierci to najniżej położony punkt w całej Ameryce Północnej. Znany jest ze specyficznego klimatu, w tym z potężnych upałów - w najgorętsze dni temperatura wzrasta tam powyżej 50 stopni Celsjusza.
CZYTAJ DALEJ: Dlaczego ten rok jest tak gorący?
Niebezpieczna temperatura
We wtorek po południu 71-letni mieszkaniec obszaru Los Angeles zmarł podczas wędrówki po dolinie. Mężczyzna nagle upadł na ziemię w okolicach Golden Canyon, popularnej ścieżki spacerowej. Inni odwiedzający zauważyli poszkodowanego i wezwali pomoc.
Służby Parku Narodowego i Biuro Szeryfa Hrabstwa Inyo szybko zareagowały na wezwanie, ale z powodu wysokich temperatur niemożliwe było skorzystanie z helikoptera medycznego. Na miejscu podjęto próby ratowania życia, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale zakończyły się one niepowodzeniem.
Chociaż dokładna przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana, władze parku podejrzewają, że mężczyzna zmarł z powodu przegrzania. Temperatura w pobliżu miejsca jego śmierci wynosiła 49,4 st. C, a wewnątrz kanionu prawdopodobnie było jeszcze goręcej.
Jak podają władze, to może być druga ofiara śmiertelna związana z upałem w Dolinie Śmierci tego lata. 3 lipca służby odnalazły ciało 65-letniego mężczyzny w samochodzie na poboczu.
Jak piec konwekcyjny
Temperatura przekraczająca miejscami 50 st. C nie zraża jednak turystów. Wciąż tłumnie przybywają do parku, by na własnej skórze odczuć panujące tam warunki.
Niektórzy twierdzą nawet, że upał tak mocno daje się we znaki, że "nie da się myśleć". Jak informował portal CBS News, niektórzy turyści odwiedzający region Doliny Śmierci zachowują się lekkomyślnie - noszą futra w upale lub biegają po okolicy.
- 10 lipca 1913 roku odnotowano tu niemal 57 stopni Celsjusza. [...] Ciepło próbuje wydostać się w nocy, ale nie może, więc zostaje zepchnięte z powrotem w dół i nagrzewa się jak piec konwekcyjny - wyjaśnił jeden z pracowników parku Nico Ramirez.
Źródło: Reuters, CBS News