Mordercze upały mogą zagrażać miliardowi ludzi. "Każda modyfikacja klimatu przedstawia przerażającą wizję przyszłości"

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Jeśli średnia globalna temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, to miliard ludzi znajdzie się w strefie ekstremalnych, zagrażających życiu upałów - ostrzega brytyjski narodowy serwis meteorologiczny Met Office.

Wyniki badań przedstawione podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow wskazują na realny 15-krotny wzrost liczby ludności eksponowanej na zabójczo wysokie temperatury. Jeśli średnia globalna temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, to miliard ludzi znajdzie się w strefie ekstremalnych, zagrażających życiu upałów. Natomiast jeśli będzie wyższa o 4 st. C, to połowa światowej populacji znalazłaby się w stanie zagrożenia morderczymi upałami - ostrzegają eksperci z brytyjskiego narodowego serwisu meteorologicznego Met Office.

Zmiany klimatu. Stres cieplny

Kraje tropikalne, w tym Brazylia, Indie i Etiopia, są wymieniane najczęściej wśród państw zagrożonych w najwyższym stopniu "stresem cieplnym". Również kraje Zatoki Perskiej będą miejscami niezdatnymi do zamieszkania, jeśli nie powstrzyma się ogólnoświatowego wzrostu temperatury. Według badań z 2018 roku Nizina Chińska, jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi, będący najważniejszym regionem produkcji żywności w Chinach, może stać się kolejną śmiercionośną strefą.

- Wszystkie regiony świata, w tym Europa, będą odczuwały skutki zmian klimatu - powiedział profesor Albert Klein Tank, dyrektor Met Office Hadley Centre.

Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropiePAP

Fala gorąca na świecie. "Przerażająca wizja przyszłości"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w ciągu dwóch dekad do 2017 roku ponad 166 tysięcy ludzi zmarło z powodu fali gorąca. Brytyjskie władze były wielokrotnie ostrzegane przez państwową organizację meteorologiczną, że kraj jest dramatycznie nieprzygotowany na wzrost temperatury, zwłaszcza w najbardziej wrażliwych obszarach takich jak szpitalna opieka medyczna i szkolnictwo. Wiodący ośrodek badań nad przemianami klimatycznymi ocenił działanie kombinacji wilgotności i temperatury, zauważając, że przy wzroście temperatury do 35 stopni Celsjusza, ludzkie ciało nie może się schłodzić przez pocenie, a wówczas nawet na zdrowych ludzi chroniących się w cieniu czeka śmierć w ciągu sześciu godzin. - Każda modyfikacja klimatu przedstawia przerażającą wizję przyszłości - powiedział Andy Wiltshire, specjalista ds. obiegu węgla w atmosferze Met Office.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: PAP