Bieliki amerykańskie wprowadziły się do Toronto. Regionalna agencja ochrony przyrody potwierdziła, że w mieście zaobserwowano pierwsze w historii gniazdo tych ptaków. Jego lokalizacja jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy, by zapewnić zwierzętom spokój w okresie gniazdowania.
Bieliki amerykańskie (Haliaeetus leucocephalus) w XX wieku znajdowały się na granicy wymarcia, ale dzięki intensywnym działaniom ochronnym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ich populacja zaczęła się odbudowywać. W 2023 roku ptaki zostały skreślone z listy gatunków zagrożonych kanadyjskiej prowincji Ontario, a w czwartek lokalne media podały, że zaczęły one gniazdować także w stolicy regionu, Toronto.
Wrażliwe stworzenia
Informację o gnieździe bielików, zauważonym w grudniu ubiegłego roku przez mieszkańca Toronto, podano do wiadomości publicznej dopiero teraz. Regionalna agencja ochrony środowiska TRCA potwierdziła, że jest to pierwsze w historii gniazdo tych ptaków, jakie zaobserwowano w Toronto. Tajemnicą pozostaje jednak jego lokalizacja, zaś urzędnicy poprosili mieszkańców o powstrzymanie się od poszukiwań.
- Bieliki to wrażliwe stworzenia, szczególnie w okresie lęgowym - powiedziała Afiya Jilani, rzeczniczka TRCA. - W tym czasie kluczowe jest utrzymanie ich siedliska takim, jakie jest i priorytetowe traktowanie ich dobrostanu - dodała.
Stacja Global News przypomniała, że zaledwie w 2013 roku na terenie Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Hamilton, na zachód od Toronto, po raz pierwszy po 50 latach w pobliżu linii brzegowej jeziora Ontario wykluły się pisklęta orła.
Zagrożone przez wiele dekad
Do zmniejszenia populacji bielików amerykańskich w XX wieku przyczyniły się środki ochrony roślin takie jak DDT. Ten związek chemiczny niszczy szkodniki roślin, ale gdy dostaje się do organizmów ptaków, prowadzi do osłabienia skorupy jaj do tego stopnia, że pękają one pod ciężarem wysiadującego w gnieździe ptaka.
W latach 60. w Ameryce Północnej pozostało tylko kilkaset par bielików, a ptakom groziło wyginięcie - opowiadał w rozmowie z CBC Michael Drescher z Uniwersytetu Waterloo. Drescher zwrócił uwagę, że ograniczenie stosowania szkodliwych środków ochrony roślin wpływa również na odbudowę populacji ryb i małych zwierząt, którymi żywią się duże ptaki. W maju 2023 roku w samej prowincji Ontario naliczono około 2600 gniazd bielików.
Źródło: PAP, CTV News Toronto
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock