Sezony alergiczne mogą stawać się coraz dłuższe i intensywniejsze z powodu zmiany klimatu

Źródło:
CNN
Sezon alergiczny w pełni. Rozmowa dr n. med Iwoną Poziomkowską-Gęsicką
Sezon alergiczny w pełni. Rozmowa dr n. med Iwoną Poziomkowską-GęsickąTVN24
wideo 2/12
Alergia Wiosna

Nowe badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych w kolejnych latach sezony alergiczne będą mogły zaczynać się ponad miesiąc wcześniej i być bardziej intensywne. Wszystko to z powodu zaostrzającej się zmiany klimatu. W swoich analizach naukowcy wyróżnili poszczególne rodzaje pyłków i pokazał ich wpływ na różne regiony USA.

Badanie, które ujrzało światło dzienne we wtorek w czasopiśmie akademickim "Nature Communications", wykazało, że do końca wieku, sezon pylenia może rozpocząć się w USA aż o 40 dni wcześniej niż obecnie. Zdaniem badaczy, roczna ilość pyłków może zwiększyć się wtedy o nawet 250 procent.

- Pyłki to coś, na co ludzie zwracają uwagę, ponieważ mogą wpływać to na ich codzienne życie - powiedziała Allison Steiner, autorka badania i profesor Uniwersytetu Michigan. - Ogromna część populacji jest dotknięta tymi alergiami i dlatego chce zrozumieć, jak dolegliwości mogą się zmienić, aby oni mogli lepiej radzić sobie z objawami - dodała.

Chociaż w przeszłości przeprowadzono badania wskazujące na wydłużanie się sezonu alergicznego i wzrost stężenia pyłków, Steiner wspomniała, że ich badania są wyjątkowe, ponieważ wyróżniają poszczególne rodzaje pyłków i źródeł alergenów według regionu USA.

Okresy pylenia będą się nakładać

Obecnie czas uwalniania się pyłków drzew - zwłaszcza w regionach, gdzie występuje wiele drzew liściastych - jest różny. Na przykład w Michigan, w którym mieszka Steiner, sezon pylenia zwykle zaczyna brzoza, a potem dąb lub sosna. Wszystko trwa kilka miesięcy.

Jednak jak wynika z badań, w przyszłości różne odmiany pyłków mogą zacząć się na siebie bardziej nakładać. To sprawi, że w społeczeństwie będą utrzymywać się większe stężenia alergenów, co może zaostrzać dolegliwości i zagrażać zdrowiu publicznemu.

- Niektórzy ludzie są uczuleni na pewne pyłki, inni nie, a niektórzy posiadają więcej białek, które mogą wywoływać więcej alergii. Osoby cierpiące na alergię mogą, ale nie muszą wiedzieć, na co są uczulone, w zależności od rodzaju przeprowadzonych testów - powiedziała Steiner.

Lewis Ziska, fizjolog roślin i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Columbia, który nie był zaangażowany w projekt powiedział, że badanie wyraźnie pokazuje, że kryzys klimatyczny w pewnym momencie zaostrzy alergie, astmę i inne problemy zdrowia publicznego.

- To bardzo solidny materiał naukowy - powiedział. - Patrząc na prognozy to bardzo dobry wskaźnik wpływu, jaki zmiany klimatyczne mogą mieć bezpośrednio na zdrowie ludzi. Byłem pod wrażeniem szczegółowości analizy, która dotyczyła bardzo konkretnych regionów, a także konkretnych gatunków roślin - dodał.

Alergie na pyłki roślin, kalendarz pylenia (PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk)PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk

Zagrożenia dla zdrowia

Pojawienie się pyłków jest ściśle związane ze zmianami temperatury i sumą opadów. Ponieważ wiosny stają się coraz cieplejsze, rośliny zaczynają się wcześniej rozwijać, co przyspiesza rozpoczęcie okresu pylenia.

Zmiana klimatu oddziałuje także na liczbę zimowych godzin chłodu i wiosennych dni bez przymrozków, co również wpływa na termin i długość sezonu pylenia.

Jak twierdzą naukowcy, dłuższe i wcześniejsze rozpoczęcie sezonu pylenia roślin może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Według amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób (CDCP) ponad 24 miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych może cierpieć ma alergie oddechowe lub katar sienny, wywołany pyleniem.

Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu określenia większych implikacji społeczno-ekonomicznych, Steiner powiedziała, że jeśli wyniki analiz się potwierdzą, może dojść do konsekwencji w postaci dużych strat ekonomicznych z powodu nieobecności w pracy, opuszczonych dni w szkole, wydatków na leczenie oraz przedwczesnych śmierci.

Ograniczyć emisje

W niedawnym raporcie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślono, że gaz cieplarniany, którego emisja jest jedną z przyczyn postępującej zmiany klimatu, można usunąć z atmosfery, poprzez sadzenie więcej liczby drzew i roślin na terenach zielonych. W przypadku alergii niekoniecznie może być to dobrym rozwiązaniem. Na szczęście nie wszystkie rośliny pylą. Dlatego - jak stwierdziła Steiner - rolą osób zajmujących się planowaniem zieleni w miastach powinno być zwracanie większej uwagi na to, jaką roślinność sadzić, aby nie miała ona przypadkowego, niekorzystnego wpływu na społeczeństwa.

Ponieważ czas na dostosowanie się do kryzysu klimatycznego szybko się kończy, Steiner powiedziała, że ich przewidywania nie muszą się spełnić, jeśli świat ograniczy emisję gazów cieplarnianych na dużą skalę i jednocześnie zmniejszy ilość dwutlenku węgla już znajdującego się w atmosferze.

- To, co stanie się w latach 2050-2100, zależy od decyzji podjętych przez ludzi - powiedziała. - Mamy nadzieję, że to się zmieni. Wielu z nas chce, aby te stężenia zaczęły się wyrównywać i miejmy nadzieję, że ich śladem podąży temperatura. Ale aby to się zmieniło, musi się jeszcze wiele wydarzyć - powiedziała.

Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropiePAP

Autorka/Autor:kw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.02. W nocy ściśnie miejscami mróz, pojawią się też mgły. W dzień termometry pokażą maksymalnie nawet 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 26.02. Nocą miejscami chwyci mróz, w dzień do 16 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 26.02. Nocą miejscami chwyci mróz, w dzień do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy IMGW przed gęstymi mgłami. Uważajmy

Żółte alarmy IMGW przed gęstymi mgłami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

W niedzielę wieczorem nad Polską pojawiły się burze - zjawiska nietypowe dla pory zimowej. Towarzyszyły im opady deszczu i dość silny wiatr.

Zagrzmiało w części kraju. Burze pojawiły się nad Polską

Zagrzmiało w części kraju. Burze pojawiły się nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

W niższych partiach Tatr zapanowała iście wiosenna aura, z zimowego snu wybudziły się pierwsze niedźwiedzie. - Korzystają z ocieplenia i uzupełniają zapasy tłuszczu - powiedział Tomasz Zając, edukator i przewodnik TPN.

Pierwsze niedźwiedzie opuściły gawry

Pierwsze niedźwiedzie opuściły gawry

Źródło:
PAP, TPN

Tegoroczny luty jest na najlepszej drodze do tego, aby uplasować się jako najcieplejszy luty w Polsce od początku prowadzenia pomiarów - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już jest on określany jako miesiąc "ekstremalnie ciepły".

Takiego lutego najprawdopodobniej jeszcze nie mieliśmy

Takiego lutego najprawdopodobniej jeszcze nie mieliśmy

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Strażacy w australijskim stanie Wiktoria spieszą się z ugaszeniem szalejącego ognia, zanim w środku następnego tygodnia powrócą upały, co spowoduje znaczne ryzyko rozprzestrzenienia się pożarów, które już i tak wymknęły się spod kontroli, a także wybuch nowych.

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Źródło:
abc.net.au, Reuters, tvnmeteo.pl

Od dwóch miesięcy w zoo w stolicy Ekwadoru przebywa niedźwiedź, który trafił tam po tym, jak stanowił zagrożenie dla obszarów zamieszkałych. Weterynarze apelują o jak najszybsze przetransportowanie go do naturalnego środowiska z dala od zaludnionych terenów, tłumacząc, że im więcej czasu upływa, tym jego umiejętności przetrwania na wolności są coraz mniejsze.

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Źródło:
Reuters

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

Puchacz Flaco, który uciekł ponad rok temu z nowojorskiego zoo, przez ponad rok żył na wolności. Niestety, w piątek przekazano smutną informację. Ptak zginął, bo zderzył się z budynkiem na Manhattanie.

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Źródło:
CNN, Wild Bird Fund, AP, tvnmeteo.pl

Część Peru nawiedziły ulewy. Deszcz sprawił, że rzeki wystąpiły z brzegów. Osuwiska, do których doszło na skutek opadów, zniszczyły pola i zablokowały drogę łączącą kilka miast. Meteorolodzy ostrzegają, że opady póki co nie ustąpią.

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Źródło:
Reuters, panamericana.pe, tvnmeteo.pl

Rośnie stan Narwi. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Lisno w województwie podlaskim, gdzie strażacy musieli postawić wał, ponieważ woda zbliżyła się do drogi. W związku z pogarszającą się sytuacją w Piątnicy zwołano sztab kryzysowy.

"Od 10 lat nie było takiego wezbrania". Sztab kryzysowy w Piątnicy

"Od 10 lat nie było takiego wezbrania". Sztab kryzysowy w Piątnicy

Źródło:
TVN24, IMGW

Strażacy w sobotę od rana interweniują w związku z trzema zalanymi domami w Jarocinie (województwo wielkopolskie). Do lokalnych podtopień dochodzi też w niektórych miejscowościach na Pomorzu Zachodnim.

W Jarocinie zalało domy, podtopienia też na Pomorzu Zachodnim

W Jarocinie zalało domy, podtopienia też na Pomorzu Zachodnim

Źródło:
PAP, TVN24

Lądownik Odyseusz po dotarciu na Księżyc przewrócił się i leży na boku - przekazała firma Intuitive Machines, która zbudowała sondę, zapewniając jednocześnie, że statek jest "cały i zdrowy". Pokazano również zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu, które Odyseusz zrobił niedługo przed lądowaniem.

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Źródło:
Reuters, space.com, tvnmeteo.pl

Za nami maksimum Śnieżnego Księżyca. To ostatnia zimowa pełnia. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak prezentował się Śnieżny Księżyc

Tak prezentował się Śnieżny Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na stoku narciarskim w słowackim mieście Liptowski Mikułasz został zauważony kangur. Zwierzę zostało już schwytane, trwają poszukiwania właściciela. W sieci pojawiło się nagranie z wizyty egzotycznego zwierzęcia w górach.

Kangur skakał po tatrzańskim stoku. Nagrała go Słowaczka

Kangur skakał po tatrzańskim stoku. Nagrała go Słowaczka

Źródło:
TVN24 / Gazeta Wyborcza

Już niedługo głuszce rozpoczną gody, które nazywane są tokami. Z tego powodu Babiogórski Park Narodowy zamknie z końcem lutego trasy narciarskie na swoim obszarze.

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Źródło:
PAP

Zespół naukowcy z University of Queensland odkrył w ekwadorskiej dżungli nowy gatunek anakondy Eunectes akayima. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. - Jak się okazało, rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity - powiedział profesor Bryan Fry, jeden z odkrywców.

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

Źródło:
CNN, sciencedaily.com

Amerykańscy naukowcy donoszą, że nie ma bezpiecznego dla zdrowia stężenia szkodliwego pyłu PM2,5. Nawet niewielkie narażenie na smog powoduje wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki dwóch nowych badań na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "British Medical Journal".

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Źródło:
The Guardian

Ponad sto samochodów zderzyło się na śliskiej drodze we wschodnich Chinach. Kilka osób zostało rannych - poinformowała policja.

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Andaluzji na południu Hiszpanii dziki przyczyniły się do odkrycia niewielkiego instrumentu dętego sprzed ponad 2000 lat. Kamienna piszczałka zachowała się w dobrym stanie i nadal wydaje dźwięki, ale według badaczy, mogła być ona używana nie tylko do celów muzycznych.

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Nowej Zelandii otwarto szpital specjalnie z myślą o kiwi północnym, czyli gatunku nielotnego ptaka uznawanego za symbol tego kraju. To jedyne takie miejsce. Pierwszy pacjent został już wyleczony i wrócił na wolność.

Powstał szpital tylko dla kiwi

Powstał szpital tylko dla kiwi

Źródło:
PAP

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

U osób przebywających w zanieczyszczonym powietrzu występowały częściej oznaki kojarzone z chorobą Alzheimera - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Badacze przyjrzeli się stężeniu cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5, związanym z ruchem drogowym.

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Źródło:
sciencedaily.com, American Academy of Neurology

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS