Sezony alergiczne mogą stawać się coraz dłuższe i intensywniejsze z powodu zmiany klimatu

Źródło:
CNN
Sezon alergiczny w pełni. Rozmowa dr n. med Iwoną Poziomkowską-Gęsicką
Sezon alergiczny w pełni. Rozmowa dr n. med Iwoną Poziomkowską-GęsickąTVN24
wideo 2/12
Alergia Wiosna

Nowe badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych w kolejnych latach sezony alergiczne będą mogły zaczynać się ponad miesiąc wcześniej i być bardziej intensywne. Wszystko to z powodu zaostrzającej się zmiany klimatu. W swoich analizach naukowcy wyróżnili poszczególne rodzaje pyłków i pokazał ich wpływ na różne regiony USA.

Badanie, które ujrzało światło dzienne we wtorek w czasopiśmie akademickim "Nature Communications", wykazało, że do końca wieku, sezon pylenia może rozpocząć się w USA aż o 40 dni wcześniej niż obecnie. Zdaniem badaczy, roczna ilość pyłków może zwiększyć się wtedy o nawet 250 procent.

- Pyłki to coś, na co ludzie zwracają uwagę, ponieważ mogą wpływać to na ich codzienne życie - powiedziała Allison Steiner, autorka badania i profesor Uniwersytetu Michigan. - Ogromna część populacji jest dotknięta tymi alergiami i dlatego chce zrozumieć, jak dolegliwości mogą się zmienić, aby oni mogli lepiej radzić sobie z objawami - dodała.

Chociaż w przeszłości przeprowadzono badania wskazujące na wydłużanie się sezonu alergicznego i wzrost stężenia pyłków, Steiner wspomniała, że ich badania są wyjątkowe, ponieważ wyróżniają poszczególne rodzaje pyłków i źródeł alergenów według regionu USA.

Okresy pylenia będą się nakładać

Obecnie czas uwalniania się pyłków drzew - zwłaszcza w regionach, gdzie występuje wiele drzew liściastych - jest różny. Na przykład w Michigan, w którym mieszka Steiner, sezon pylenia zwykle zaczyna brzoza, a potem dąb lub sosna. Wszystko trwa kilka miesięcy.

Jednak jak wynika z badań, w przyszłości różne odmiany pyłków mogą zacząć się na siebie bardziej nakładać. To sprawi, że w społeczeństwie będą utrzymywać się większe stężenia alergenów, co może zaostrzać dolegliwości i zagrażać zdrowiu publicznemu.

- Niektórzy ludzie są uczuleni na pewne pyłki, inni nie, a niektórzy posiadają więcej białek, które mogą wywoływać więcej alergii. Osoby cierpiące na alergię mogą, ale nie muszą wiedzieć, na co są uczulone, w zależności od rodzaju przeprowadzonych testów - powiedziała Steiner.

Lewis Ziska, fizjolog roślin i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Columbia, który nie był zaangażowany w projekt powiedział, że badanie wyraźnie pokazuje, że kryzys klimatyczny w pewnym momencie zaostrzy alergie, astmę i inne problemy zdrowia publicznego.

- To bardzo solidny materiał naukowy - powiedział. - Patrząc na prognozy to bardzo dobry wskaźnik wpływu, jaki zmiany klimatyczne mogą mieć bezpośrednio na zdrowie ludzi. Byłem pod wrażeniem szczegółowości analizy, która dotyczyła bardzo konkretnych regionów, a także konkretnych gatunków roślin - dodał.

Alergie na pyłki roślin, kalendarz pylenia (PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk)PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk

Zagrożenia dla zdrowia

Pojawienie się pyłków jest ściśle związane ze zmianami temperatury i sumą opadów. Ponieważ wiosny stają się coraz cieplejsze, rośliny zaczynają się wcześniej rozwijać, co przyspiesza rozpoczęcie okresu pylenia.

Zmiana klimatu oddziałuje także na liczbę zimowych godzin chłodu i wiosennych dni bez przymrozków, co również wpływa na termin i długość sezonu pylenia.

Jak twierdzą naukowcy, dłuższe i wcześniejsze rozpoczęcie sezonu pylenia roślin może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Według amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób (CDCP) ponad 24 miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych może cierpieć ma alergie oddechowe lub katar sienny, wywołany pyleniem.

Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu określenia większych implikacji społeczno-ekonomicznych, Steiner powiedziała, że jeśli wyniki analiz się potwierdzą, może dojść do konsekwencji w postaci dużych strat ekonomicznych z powodu nieobecności w pracy, opuszczonych dni w szkole, wydatków na leczenie oraz przedwczesnych śmierci.

Ograniczyć emisje

W niedawnym raporcie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślono, że gaz cieplarniany, którego emisja jest jedną z przyczyn postępującej zmiany klimatu, można usunąć z atmosfery, poprzez sadzenie więcej liczby drzew i roślin na terenach zielonych. W przypadku alergii niekoniecznie może być to dobrym rozwiązaniem. Na szczęście nie wszystkie rośliny pylą. Dlatego - jak stwierdziła Steiner - rolą osób zajmujących się planowaniem zieleni w miastach powinno być zwracanie większej uwagi na to, jaką roślinność sadzić, aby nie miała ona przypadkowego, niekorzystnego wpływu na społeczeństwa.

Ponieważ czas na dostosowanie się do kryzysu klimatycznego szybko się kończy, Steiner powiedziała, że ich przewidywania nie muszą się spełnić, jeśli świat ograniczy emisję gazów cieplarnianych na dużą skalę i jednocześnie zmniejszy ilość dwutlenku węgla już znajdującego się w atmosferze.

- To, co stanie się w latach 2050-2100, zależy od decyzji podjętych przez ludzi - powiedziała. - Mamy nadzieję, że to się zmieni. Wielu z nas chce, aby te stężenia zaczęły się wyrównywać i miejmy nadzieję, że ich śladem podąży temperatura. Ale aby to się zmieniło, musi się jeszcze wiele wydarzyć - powiedziała.

Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropiePAP

Autorka/Autor:kw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Rano we wschodniej Polsce pada marznący deszcz, a na jezdniach pojawiła się warstwa lodu. Niebezpiecznie może być także na południu, gdzie może wciąż dosypać śniegu.

IMGW ostrzega. Sypie śnieg, nawierzchnie są śliskie

IMGW ostrzega. Sypie śnieg, nawierzchnie są śliskie

Źródło:
IMGW

Naukowcy odkryli dowody na to, że prehistoryczni mieszkańcy Ameryki Północnej z ludu Clovis żywili się mięsem ogromnych ssaków, zwłaszcza mamutów, i było to główny składnik ich diety. Prawdopodobnie przyczyniło się to do szybszego wyginięcia tych zwierząt.

Prehistoryczni Amerykanie zajadali się mięsem mamutów

Prehistoryczni Amerykanie zajadali się mięsem mamutów

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Wtorek 10.12 będzie pochmurny i zimny, a na południu kraju popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Termometry wskażą od 0 do 4 stopni.

Pogoda na dziś - wtorek 10.12. Niektórzy muszą się spodziewać opadów śniegu

Pogoda na dziś - wtorek 10.12. Niektórzy muszą się spodziewać opadów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pochmurna i wilgotna aura będzie przeważać w ciągu kolejnych dni. Czeka nas deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza na południu kraju i w górach. Przerwę w opadach widać pod koniec tygodnia i wtedy nawet pokaże się słońce.

Wiemy, kiedy pogoda się poprawi

Wiemy, kiedy pogoda się poprawi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środkowej części Filipin wybuchł wulkan Kanlaon, wyrzucając w niebo ogromną kolumnę popiołu. Mieszkańców okolicznych miejscowości wezwano do ewakuacji.

Kłęby dymu nad miejscowościami. Ewakuacja dziesiątek tysięcy ludzi

Kłęby dymu nad miejscowościami. Ewakuacja dziesiątek tysięcy ludzi

Źródło:
Reuters, CBS News

Chociaż w niektórych częściach świata nasiliły się burze i powodzie, ponad trzy czwarte lądów na Ziemi osuszyło się w ostatnich dekadach - ostrzegają naukowcy w raporcie Konwencji ONZ w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD). Najgorszy scenariusz zakłada, że do 2100 roku nawet pięć miliardów ludzi może żyć na terenach suchych. Skutki to między innymi niedobory wody, degradacja gleby i częstsze pożary.

Ziemia wysycha. ONZ alarmuje

Ziemia wysycha. ONZ alarmuje

Źródło:
PAP

Dwie osoby zostały w sobotę uwięzione przez śnieżycę w północnej Hiszpanii. Jak podały lokalne media, samochód, którym jechały, zakopał się w śniegu. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło także na innym szlaku, gdzie ratownicy odnaleźli turystę, który na ośnieżonej górze spędził całą noc.

Atak zimy na północy Hiszpanii. Śnieżyce uwięziły kilka osób

Atak zimy na północy Hiszpanii. Śnieżyce uwięziły kilka osób

Źródło:
Diario del Alto Aragon

Ratownicy odnaleźli ciała kilkunastu osób, które zginęły w wyniku powodzi i osunięć ziemi na indonezyjskiej wyspie Jawa - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze. Dwie osoby uważane są za zaginione.

Domy pod zwałami błota. Zabici i zaginieni

Domy pod zwałami błota. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt godzin zajęło hiszpańskim strażakom opanowanie dużego pożaru roślinności na wyspie Majorka. Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, który rozprzestrzeniał płomienie. W weekend ogłoszono nakaz ewakuacji dla części mieszkańców zagrożonych terenów.

Pożar na Majorce. Zmagania z nim trwały kilkadziesiąt godzin

Pożar na Majorce. Zmagania z nim trwały kilkadziesiąt godzin

Źródło:
Infobae, Enex, Cronica Balear, Ultima Hora

Rok 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszy w historii pomiarów. Potwierdzają to dane z pierwszych 11 miesięcy opublikowane przez europejskie centrum Copernicus. Eksperci ostrzegają, że może być to pierwszy rok, w którym globalna temperatura przekroczy granicę 1,5 stopnia Celsjusza powyżej wartości sprzed epoki przemysłowej.

Może paść rekord, którego nikt nie chce

Może paść rekord, którego nikt nie chce

Źródło:
Reuters, Copernicus

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Erupcja w "bramie do piekieł"

Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 zatrzęsło trzema krajami Ameryki Środkowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Salwadorze na ulice wyszli inspektorzy obrony cywilnej, którzy oceniali uszkodzenia budynków. W regionie doszło także do wstrząsów wtórnych.

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Źródło:
Reuters, Protección Civil de El Salvador,

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Geolodzy zarejestrowali wzrost aktywności sejsmicznej pod wulkanem Mount Spurr, położonym w pobliżu największego miasta Alaski, Anchorage - pisze agencja informacyjna Associated Press. - W tym roku doszło do 1500 małych wstrząsów, w ubiegłym roku było ich około 100 - powiedział David Fee, lokalny naukowiec. Eksperci monitorują sytuację.

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

Źródło:
Associated Press

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W związku z trudnymi warunkami zimowymi zamknięte są niektóre odcinki szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

"Trudne warunki". Zamknięto część szlaków

"Trudne warunki". Zamknięto część szlaków

Źródło:
PAP, GOPR

Nowoczesne technologie sprawiają, że niezwykłe zjawiska, takie jak zorze polarne czy zaćmienia słońca, są dostępne dla każdego. - Kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki - powiedział popularyzator astronomii Karol Wójcicki podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.

"Kosmos jest na wyciągnięcie ręki, nawet jak się siedzi na kanapie"

"Kosmos jest na wyciągnięcie ręki, nawet jak się siedzi na kanapie"

Źródło:
PAP

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

Dlaczego globalne ocieplenie postępuje szybciej niż wynika to z modeli? Badania międzynarodowego zespołu naukowców wskazało, że za niezwykły skok temperatur w 2023 roku odpowiedzialny był brak pewnego typu chmur. Jak wyjaśnili badacze, pełnią one bardzo ważną rolę w regulacji temperatury na Ziemi.

Zabrakło chmur piętra niskiego, więc Ziemia się niebezpiecznie podgrzała

Zabrakło chmur piętra niskiego, więc Ziemia się niebezpiecznie podgrzała

Źródło:
CNN, Alfred Wegener Institute

Naturalne siedliska ostryg w Europie zostały zniszczone. Badacze z Wielkiej Brytanii przeanalizowali obecny stan raf ostrygowych - niegdyś bogatych i rozległych ekosystemów - i doszli do tych niepokojących wniosków. Jak wyjaśnili, siedliska da się odbudować, jednak to wyzwanie na skalę międzynarodową.

Europejskie rafy ostrygowe zostały zniszczone

Europejskie rafy ostrygowe zostały zniszczone

Źródło:
University of Exeter, University of Portmouth

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej rozpoczął projekt czynnej ochrony cennego gatunku nietoperza - mopka zachodniego. Ma w tym pomóc wieszanie na drzewach budek szczelinowych i zakup rejestratorów ultradźwięków.

Mopki będą miały nowe domy

Mopki będą miały nowe domy

Źródło:
PAP

Trwający 14 tygodni program edukacyjny realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago przyniósł niespodziewanie odkrycie. Uczniowie, którzy nie rozpoczęli jeszcze nauki w liceum, mieli za zadanie poszukać nowych czynników bioaktywnych. Gdy jedna z nastolatek z przyniosła ptasie odchody z miejskiego parku, okazało się, że zawierają one związki o niezwykłych właściwościach.

Nastolatka przyniosła ptasie odchody naukowcom. Zawierały nieznany cenny związek

Nastolatka przyniosła ptasie odchody naukowcom. Zawierały nieznany cenny związek

Źródło:
ScienceAlert

Popioły ze spalania węgla mogą zawierać duże ilości pierwiastków ziem rzadkich. Najnowsze badania pokazują, że w składowanych w Stanach Zjednoczonych odpadach zamknięte są metale o wartości 8,4 miliarda dolarów. Wyzwaniem może być jednak ich odzyskanie.

"Są tego ogromne ilości". Odpady warte miliardy dolarów

"Są tego ogromne ilości". Odpady warte miliardy dolarów

Źródło:
CNN, University of Texas

Niedźwiedź polarny zaatakował małżeństwo z Kanady. Do zdarzenia doszło w mieście Fort Severn w prowincji Ontario. Mężczyzna wskoczył na zwierzę, aby ochronić żonę przed atakiem i sam został ranny. Jak podała miejscowa policja, odniósł poważne obrażenia.

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Źródło:
CNN, CTV News, tvnmeteo.pl

Policja znalazła w piątek ciało poszukiwanej kobiety, która poszła szukać kota i miała wpaść do leja krasowego na terenie jednego z hrabstw w Pensylwanii. Akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowanych było około stu osób, trwała kilka dni.

Szukała kota, wpadła do dziury w ziemi. Po kilku dniach znaleziono jej ciało

Szukała kota, wpadła do dziury w ziemi. Po kilku dniach znaleziono jej ciało

Źródło:
CNN , tvnmeteo.pl

W Demokratycznej Republice Konga na nieznaną chorobę, podobną do grypy, zmarły 143 osoby - podała agencja Reuters. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała w piątek, że ma wysłać do kraju swoich ekspertów, aby pomóc miejscowej służbie zdrowia znaleźć źródło choroby.

Na tajemniczą chorobę zmarło ponad 140 osób. WHO zapowiedziała pomoc

Na tajemniczą chorobę zmarło ponad 140 osób. WHO zapowiedziała pomoc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech wspinaczy, którzy zaginęli podczas próby zdobycia najwyższego szczytu Nowej Zelandii, prawdopodobnie nie żyje - poinformowała lokalna policja. Mężczyźni byli poszukiwani od poniedziałku, kiedy nie stawili się na lot powrotny do domów. Według ratowników szanse na ich przeżycie są znikome.

"Uważamy, że spadli. To nie jest wiadomość, jaką chcieliśmy przekazać"

"Uważamy, że spadli. To nie jest wiadomość, jaką chcieliśmy przekazać"

Źródło:
Reuters

Ten pająk od dawna zadziwiał naukowców. Theridiosoma gemmosum, zwany też klejnotnikiem, charakteryzuje się nietypowym sposobem polowania. Aby zdobyć pożywienie, wystrzeliwuje swoją sieć w kierunku insektów. Najnowsze badania odkrywają, w jaki sposób pajęczak mniejszy od ziarenka ryżu namierza swoje ofiary.

Ten pająk używa pajęczyny, jakby strzelał z procy

Ten pająk używa pajęczyny, jakby strzelał z procy

Źródło:
CNN, Science, Journal Of Experimental Technology