Na obszarze większości kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z silnym wiatrem. Najsilniej, w porywach nawet do 115 kilometrów na godzinę, może wiać nad morzem. Tam oraz na w niektórych miejscach na południowych krańcach Polski wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
Alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano na terenie województw:
- zachodniopomorskiego, powiatów: Świnoujście, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego;
- pomorskiego, powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego;
- dolnośląskiego, powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego;
- małopolskiego, powiatu tatrzańskiego.
Na północy kraju ma wiać ze średnią prędkością od 45 do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 115 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Najsilniejsze porywy wystąpią 1 stycznia w ciągu dnia i wieczorem.
W rejonie Dolnego Śląska okresowo wiatr będzie wiać z prędkością około 40 km/h, w ciągu dnia w środę i w nocy ze środy na czwartek do 90 km/h, natomiast w czwartek do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
W powiecie tatrzańskim wiatr osiągnie o średnią prędkość do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Ostrzeżenia w większości miejsc będą ważne do godziny 12 w czwartek, tylko w Małopolsce wygasną o godz. 15 tego samego dnia.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim (poza powiatami objętymi alarmami drugiego stopnia), gdzie będą ważne do godz. 10 w czwartek;
- pomorskim (poza powiatami objętymi ostrzeżeniami wyższego stopnia), gdzie będą ważne do godz. 10 w czwartek;
- lubuskim, gdzie będą ważne do godz. 8 w czwartek;
- wielkopolskim, gdzie będą ważne do godz. 8-9 w czwartek;
- warmińsko-mazurskim, gdzie będą ważne do godz. 8 w czwartek;
- kujawsko-pomorskim; gdzie będą ważne do godz. 8 w czwartek;
- mazowieckim (poza powiatami południowymi), gdzie będą ważne do godz. 11 w czwartek;
- łódzkim, w powiatach północnych i zachodnich, gdzie będą ważne do godz. 9 w czwartek;
- podlaskim, gdzie będą ważne do godz. 12 w czwartek;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, gdzie będą ważne do godz. 15 w czwartek;
- małopolskim, w powiatach: nowotarskim, suskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, wadowickim, oświęcimskim, myślenickim, gdzie będą ważne do godz. 15 w czwartek;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim, gdzie będą ważne do godz. 15 w czwartek;
- opolskim, gdzie będą ważne do godz. 9 w czwartek;
- dolnośląskim (poza powiatami objętymi alarmami drugiego stopnia), gdzie będą ważne do godz. 9 w czwartek;
- świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, gdzie będą ważne do godz. 9 w czwartek.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowo-zachodu.
Czym są ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym są ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock