W przyszłym tygodniu padnie rekord temperatury? Nasza synoptyk sprawdza wyliczenia modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Kolejna fala upałów już niebawem ma nawiedzić Polskę. Według wyliczeń amerykańskiego modelu GFS temperatura może sięgnąć w przyszłym tygodniu 40 stopni Celsjusza, zbliżając się do absolutnego rekordu z sierpnia 1943 roku. Prognozy ECMWF mówią jednak o innym scenariuszu. O tym, co może czekać nas w kolejnym tygodniu w pogodzie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. 

  • Absolutny rekord dla sierpnia dla Polski padł w 1943 roku, kiedy termometry pokazały 40,5 stopnia Celsjusza.
  • W świetle aktualnych prognoz na 15 sierpnia amerykański model GFS wylicza temperaturę, która miałaby zbliżyć nas do pobicia tego rekordu.
  • Światowi prognostycy nie są jednak zgodni. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) przewiduje, że piekielny skwar miałby ominąć nasz kraj.

Sierpień to dziwny miesiąc, taki z pogranicza lata i jesieni. Z jednej strony potrafi być rekordowo ciepły, z drugiej siać deszczem i chłodem jak październik. Jest z pewnością miesiącem schyłkowym lata, kiedy to nad nagrzanymi wodami powierzchniowymi Północnego Atlantyku rodzą się pierwsze jesienne, sztormowe cyklony szerokości umiarkowanych, przynoszące prędzej czy później szkocką pogodę i do nas. Jest również miesiącem, w którym temperatura potrafiła wzrosnąć do 40,5 stopnia Celsjusza w Ścinawie w 1943 roku. W ostatnich dziesięcioleciach najwyższą temperaturę w sierpniu, rzędu 39 st. C, zmierzono we wsi Ceber na Dolnym Śląsku w roku 2015. Czy tego lata, anomalnie ciepłego na półkuli północnej, możemy zbliżyć się do rekordu termicznego? Możemy nawet go pobić.

Kiedy w roku 2015 temperatura zbliżała się do 40 st. C, nad Europą rozwinął się wielki wał wyżowy od Azorów po Ukrainę i Kazachstan. Czapa gorącego powietrza przykryła ogromny obszar Ziemi rozciągający się od Sahary po południową Skandynawię. Odtwarzanie przez badaczy sytuacji barycznych w minionych dziesięcioleciach pozwala zbadać warunki, w jakich dochodziło do tak silnego wniknięcia mas powietrza z głębi Afryki w głąb Europy. Tak zwane reanalizy danych meteorologicznych z lat 40. XX wieku pokazały, że w czasie, gdy padł absolutny rekord temperatury w sierpniu w Polsce, pogodę kreował również wielki układ wysokiego ciśnienia, przytrzymujący gorące masy powietrza blisko ziemi. Rozpostarty był od Algierii i Libii po Polskę, Ukrainę oraz Rosję. To zawsze silne letnie wyże sprzyjały rekordom, ale zwykle towarzyszyły im wąskie, tak zwane niżowe doliny, którymi wciskał się skwar znad Afryki. 

Czapa gorąca widoczna na wysokości 1,5 km dnia 20 sierpnia 1943 ERA/wetterzentrale
Czapa gorąca widoczna na wysokości 1,5 km dnia 8 sierpnia 2015 CFS/wetterzentrale

Napłynie gorąc znad Sahary

I na podobną sytuację baryczną, jaka rozwinęła się w roku 1943, zanosi się w najbliższych dniach. Otóż rozwinąć się ma Wyż Azorski sięgający po Alpy, podczas gdy nad wschodnią Europą narodzić się ma drugi wyż - rosyjski. Pomiędzy tymi dwoma potężnymi górami w atmosferze, jak zwykło nazywać się w meteorologii układy wyżowe, rozwinie się niewielka bruzda niskiego ciśnienia, niczym wąska górska dolina. W niej rozwinąć się ma klin gorącego powietrza - od Sahary, przez Bałkany, Polskę, po północną Szwecję i Finlandię. Rzadko można zobaczyć tak spektakularne wniknięcie mas powietrza znad największej pustyni świata w rejon podbiegunowy. Temperatura na wysokości 1,5 kilometra nad Polską wzrosnąć ma do 22 st. C nad Małopolską i Podkarpaciem. Takie wartości możemy więc odnotować w szczytowych partiach Tatr.

Klin gorąca widoczny w polu temperatury na wysokości 1,5 km prognozowany na 15 sierpniaGFS/wetter3.de

Stolica Polski termicznie może zamienić się w Rzym

Silny strumień ciepła odbije się w temperaturze przy ziemi. Amerykański model GFS prognozuje za tydzień w Polsce temperaturę rzędu 40 st. C. Czy rzeczywiście możliwy jest tak silny wzrost? Jak najbardziej, gdyż w świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych dwa wyże nad Europą zachowają się jak wyciskarka do cytryn i wycisną spod Zwrotnika Raka gorące powietrze, które dolinką niżową wcisną prosto do nas. Temu zasysaniu afrykańskiego upału sprzyjać mają polarne masy powietrza, napierające od zachodu w kierunku Polski, formujące wielki burzowy front nad Niemcami. One bowiem zdopingują gorące masy powietrza w ich biegu na północ, co może poskutkować złotym medalem i pobiciem rekordu ciepła w sierpniu nie tylko w Polsce.

Na dzień 15 sierpnia amerykański model GFS wylicza temperaturę maksymalną w Polsce na 40 st. C na Mazowszu, w rejonie Warszawy. Jeśli wyliczenia modelu się sprawdzą i klin gorąca będzie rzeczywiście tak mocny, jak w roku 1943 oraz 2015, stolica Polski termicznie zamieni się w Rzym. W tym czasie w stolicy Włoch temperatura wzrosnąć ma do około 35 st. C.

Temperatura maksymalna prognozowana na 15 sierpniaGFS/wetter3.de
Temperatura maksymalna prognozowana na 15 sierpniaGFS/meteorologix

Kiedy nastąpi kulminacja upału?

Wszystkie przygotowania do bicia rekordu w pogodzie zaczną się w nadchodzący weekend. Nad zachodnią Europą rozwinie się wyż, który spokojnie wędrować ma na wschód. W poniedziałek jego centrum przesunie się nad Polską, a w połowie przyszłego tygodnia rozsiądzie nad Rosją. W poniedziałek temperatura zacznie lekko przekraczać 30 st. C, a we wtorek, 13 sierpnia, może wzrosnąć już do 35 st. C przy pogodnym niebie. W środę możliwe jest już 38 st. C i niewykluczone są pierwsze w czasie tej fali upału burze.

Kulminacja skwaru nastąpić ma w czwartek, 15 sierpnia, kiedy temperatura otrze się o 40 st. C w środkowej, wschodniej i południowej Polsce. W piątek jednak napierająca masa polarnego powietrza znad Atlantyku obniżyć ma temperaturę na zachodzie kraju do około 18-20 st. C, podczas gdy na wschodzie może jeszcze wzrosnąć do 38 st. C w masie powietrza zwrotnikowego. Tym samym różnica między Podlasiem, Lubelszczyzną i Podkarpaciem a Ziemią Lubuską i Pomorzem Zachodnim wynieść może nawet 18 st. To nie wróży nic dobrego. Jeśli starciu mas towarzyszyć będzie duża ilość wilgoci w powietrzu, to po rekordowym upale przyjść mogą rekordowe burze. Nadzieja w tym, że wilgoci będzie nie za wiele, co widać dziś w prognozach i odwrót gorąca następować będzie wolno. Bo jeszcze w niedzielę, 18 sierpnia, powietrze zwrotnikowe trwać ma nad wschodnią Polską, podczas gdy na zachodzie umocni się chłód. Strefa starcia między masami utrwali się nad środkową Polską i przypominać może niemiecko-francuski front z początków drugiej wojny światowej, czyli tak zwaną wojnę na siedząco, kiedy przeciwnicy przez wiele tygodni tylko przyglądali się sobie z daleka.

Prognozowana temperatura maksymalna na 18 sierpnia GFS/wetter3.de

W innym modelu nie widać spiekoty

Ale możemy obejść się jeszcze smakiem, a gorące masy znad Sahary mogą nas tylko musnąć i skierować się w zupełnie inną stronę. W ciągu tygodnia wszystko jeszcze może się zdarzyć, tym bardziej że wyliczenia największych globalnych modeli prognostycznych wcale nie są zgodne.

Otóż według prognoz innego modelu, należącego do Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), temperatura za tydzień w Polsce może nawet nie dobić do 30 st. C. ECMWF wylicza bowiem, że natarcie gorąca nastąpi w innym miejscu Europy, a temperatura 15 sierpnia wzrośnie w rejonie Warszawy do zaledwie 24 st. C. Największe wartości, rzędu 26 st. C, odnotować miałoby Podkarpacie.

Jak będzie naprawdę? Możemy spodziewać się wielkiego upału, gdyż od dłuższego czasu utrzymywały się w modelach wyliczenia wielkich fal gorąca w pierwszej połowie sierpnia, więc coś jest na rzeczy. A kiedy miałyby padać rekordy, jeśli nie teraz, gdy u schyłku lata lądy kontynentu afrykańskiego i europejskiego są najmocniej nagrzane?

Temperatura maksymalna prognozowana na 15 sierpniaECMWF/meteorologix

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 8.08 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu i porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w 14 województwach. Podczas wyładowań wiatr może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami. IMGW ostrzega

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Trzęsienie ziemi odnotowano w czwartek na południowym zachodzie Japonii. Miało magnitudę 7,1 - podała Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA). Wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Wydano ostrzeżenia przed tsunami

Trzęsienie ziemi w Japonii. Wydano ostrzeżenia przed tsunami

Źródło:
Reuters, USGS, tvnmeteo.pl

Poszukiwania 40-letniego turysty z Nowej Południowej Wali, który wpadł do rzeki Annan w stanie Queensland, trwały kilka dni. Australijska policja poinformowała we wtorek, że szczątki zaginionego mężczyzny znaleziono w paszczy krokodyla.

W paszczy krokodyla znaleziono szczątki zaginionego turysty

W paszczy krokodyla znaleziono szczątki zaginionego turysty

Źródło:
PAP, AP, news.com.au

Koty często uważane są za zdystansowane i kapryśne w swoich uczuciach. Badania przeprowadzone przez ekspertki z Uniwersytetu w Oklahomie sugerują, że mruczki przeżywają śmierć innych zwierząt domowych, w tym nawet i psów.

Żałoba po śmierci zwierząt domowych. Koty też ją przechodzą

Żałoba po śmierci zwierząt domowych. Koty też ją przechodzą

Źródło:
The Guardian, PAP, sciencedirect.com

Pogoda na dziś. Czwartek 7.08 przyniesie niespokojną aurę w wielu regionach kraju. Pojawią się burze i silne opady deszczu. Będzie gorąco, miejscami termometry pokażą 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 7.08. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek, 7.08. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Debby przyniosła ulewne opady deszczu południowo-wschodnim regionom Stanów Zjednoczonych. W trzech stanach spadło ponad 300 litrów deszczu na metr kwadratowy. Takie opady spowodowały, że doszło do powodzi.

Powywracane auta, jedno na drugim. "Musimy być przygotowani na powódź"

Powywracane auta, jedno na drugim. "Musimy być przygotowani na powódź"

Źródło:
Reuters, CNN

Najbliższe dni upłyną pod znakiem bardzo ciepłej, ale również niespokojnej pogody. W czwartek w większości kraju mogą pojawić się burze z silnymi opadami deszczu. Na przełomie tygodnia temperatura wzrośnie do 28 stopni Celsjusza, a poniedziałek dobije do 30 st. C.

Powrót burz i deszczu. A co przyniesie weekend?

Powrót burz i deszczu. A co przyniesie weekend?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkuset strażaków walczy z pożarem, który wybuchł we wtorek w gminie La Estrella w prowincji Toledo. Przez upał i brak opadów deszczu ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, a służby mają trudności z jego opanowaniem. Z powodu dymu lokalne władze poprosiły mieszkańców o niewychodzenie z domów.

Zderzyły się auta, wybuchł pożar. Spłonęło już 2,5 tysiąca hektarów

Zderzyły się auta, wybuchł pożar. Spłonęło już 2,5 tysiąca hektarów

Źródło:
Reuters, RTVE, La Tribuna De Toledo

Pies spowodował pożar domu w Oklahomie. Zwierzak podgryzał powerbank, który w pewnym momencie zajął się ogniem. Płomienie błyskawicznie się rozprzestrzeniły. Na szczęście zwierzakom ani nikomu z domowników nic się nie stało.

Pies bawił się powerbankiem, podpalił dom

Pies bawił się powerbankiem, podpalił dom

Źródło:
LBC News, NBC DFW

Ogniste tornado pojawiło się nad Kalifornią. Zjawisko zaobserwowano w okolicach hrabstwa Butte, gdzie od dwóch tygodni trwa walka z jednym z największych pożarów w historii stanu. Ogień strawił tam ponad 170 tysięcy hektarów gruntów oraz spalił kilkaset budynków.

Kolumna dymu i ognia wirowała nad lasem

Kolumna dymu i ognia wirowała nad lasem

Źródło:
Cal Fire, Reuters, The Conversation, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodowały, że w portowym mieście Al-Hudajda na zachodzie Jemenu doszło do powodzi. Zginęło co najmniej 30 osób - poinformowały w środę lokalne władze. Prawie pół tysiąca osób musiało opuścić swoje domy.

Ofiary śmiertelne, zaginieni, ranni. Powodzie w Jemenie

Ofiary śmiertelne, zaginieni, ranni. Powodzie w Jemenie

Źródło:
Reuters, PAP

Drugi największy lodowiec we Włoszech topnieje w zastraszającym tempie - alarmuje włoska organizacja klimatyczna Legambiente. Aktywiści zamieścili w sieci nagranie, na którym widać skutki wysokiej temperatury utrzymującej się od lipca na Półwyspie Apenińskim.

Nawet osiem centymetrów w ciągu doby. Ubytek, który powinien alarmować

Nawet osiem centymetrów w ciągu doby. Ubytek, który powinien alarmować

Źródło:
Reuters, Legambiente

Wezbrana rzeka porwała samochód na Florydzie po uderzeniu huraganu Debby. Moment zdarzenia zarejestrował policyjny dron, który monitorował okolicę. Dzięki temu funkcjonariusze mogli szybko udać się na miejsce i uratować kierowcę z opresji.

Nagrali moment, w którym rzeka porwała auto

Nagrali moment, w którym rzeka porwała auto

Źródło:
Reuters, NHC

Gradobicie nawiedziło kanadyjskie miasto Calgary. W nocy z poniedziałku na wtorek lodowe kule wielkości baseballowych piłek wybijały szyby w domach i samochodach. Uszkodzony został również terminal portu lotniczego, a budynek wypełnił się wodą.

Grad uszkodził terminal lotniczy. Na pasażerów padał deszcz i spadały kawałki sufitu

Grad uszkodził terminal lotniczy. Na pasażerów padał deszcz i spadały kawałki sufitu

Źródło:
CBC, Calgary City News, GlobalNews Canada

Planowany na 18 sierpnia start rakiety Falcon-9 firmy SpaceX zostanie opóźniony - poinformowała NASA. Rakieta miała wynieść na Międzynarodową Stację Kosmiczną czworo astronautów. Na stacji wciąż przebywa jednak załoga lotu testowego kapsuły Starliner firmy Boeing, która od ponad dwóch miesięcy nie może wrócić z powodu problemów technicznych. W tej sytuacji pojawiły się przypuszczenia, że na pomoc załodze Starlinera przybędzie właśnie konkurencyjna rakieta firmy należącej do Elona Muska.

SpaceX ma ratować astronautów z orbity? NASA opóźnia start rakiety Elona Muska

SpaceX ma ratować astronautów z orbity? NASA opóźnia start rakiety Elona Muska

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Zdaniem ekspertów dwa delfiny, które pojawiły się w Zatoce Gdańskiej w ubiegłym tygodniu, mogły już powrócić do swojego naturalnego środowiska. Okazy pływające wokół jednej z łodzi zidentyfikowano jako delfiny zwyczajne.

Co mogło stać się z delfinami z Zatoki Gdańskiej?

Co mogło stać się z delfinami z Zatoki Gdańskiej?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We Włoszech zaczyna się kolejna fala ogromnych upałów. W drugi weekend sierpnia temperatura na południu kraju ma dojść do nawet 43 stopni Celsjusza.

Najgorętszy weekend tego roku. Nawet 43 stopnie

Najgorętszy weekend tego roku. Nawet 43 stopnie

Źródło:
PAP, wetteronline.de

Na jednej z wysp na Florydzie znaleziono 25 paczek z kokainą po tym, jak w obszar ten uderzył huragan Debby - poinformowała straż graniczna w Miami. Szacowana czarnorynkowa wartość narkotyków przekracza milion dolarów.

Huragan wyrzucił na plażę kokainę za ponad milion dolarów

Huragan wyrzucił na plażę kokainę za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Urzędnicy bułgarskiej stolicy odkryli w okolicach miasta krokodyla. Zwierzę żyło w dziurze wykopanej w ziemi w pobliżu jednej z dróg.

Krokodyl w dziurze przy drodze

Krokodyl w dziurze przy drodze

Źródło:
PAP, nova.bg

Włochy powołały we wtorek specjalnego komisarza do walki z rozprzestrzenianiem się kalinka błękitnego, zwanego także niebieskim krabem. Gatunek, który pojawił się kilka lat temu na Półwyspie Apenińskim, powoduje zagrożenie nie tylko dla lokalnego ekosystemu morskiego, ale także dla gospodarki całego kraju.

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Źródło:
Reuters

Rakieta nośna Długi Marsz 6A we wtorek wyniosła na niską orbitę okołoziemską 18 satelitów komunikacyjnych wchodzących w skład projektu Qianfan Xingzuo, czyli "Konstelacji Tysiąca Żagli" - podał państwowy nadawca CCTV. To odpowiedź Chin na system Starlink amerykańskiej firmy SpaceX.

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Źródło:
PAP

Pożar lasu spalił domy w kalifornijskim mieście San Bernardino. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na powierzchni 40 hektarów, obejmując swoim zasięgiem jedną z dzielnic. W walkę z żywiołem zaangażowali się mieszkańcy.

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Źródło:
LA Times

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców rzuciły nowe światło na to, w jaki sposób kolce wykształciły się u tak wielu roślin w ciągu milionów lat ewolucji. Jak się okazuje, odpowiedź znajduje się w ich DNA.

Dlaczego rośliny mają kolce? Naukowcy poznali odpowiedź

Dlaczego rośliny mają kolce? Naukowcy poznali odpowiedź

Źródło:
PAP, CNN, Science

Ogień szaleje w pobliżu Budvy w Czarnogórze. We wtorkową noc strażacy walczyli z płomieniami w niedostępnym terenie, a w pobliskich miejscowościach rozstawione zostały kolejne załogi. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie nad popularnym kurortem

Płomienie nad popularnym kurortem

Źródło:
Vijesti, Kontakt 24

Serwisy internetowe i autorzy w mediach społecznościowych informują w ostatnich dniach o nowym zjawisku: "burzach widmo". Mają być gwałtowne i nieprzewidywalne. Tylko że żadne takie ekstremalne zjawisko nie istnieje. Niefortunne tłumaczenie z języka niemieckiego stało się podstawą pogodowego fake newsa.

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

Źródło:
Konkret24

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zabłąkanego delfina, który pływał w ubiegłym tygodniu po największej rzece w Londynie. W poniedziałek służby odnalazły ciało martwego ssaka. Później zauważono także zwłoki innego delfina, którego wcześniej nie widziano.

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Źródło:
PAP, Sky News

Kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie", angażującej Polaków do poszukiwań tych pajęczaków, poinformowali, że do tej pory pajęczaki znalezione zostały w trzech miejscach w naszym kraju. Wiedza na temat ich obecności jest istotna, ponieważ mogą przenosić one wiele chorobotwórczych wirusów i bakterii.

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

Źródło:
PAP

Najgorętsza pogoda czeka nas w połowie miesiąca. Jak duże czekają nas upały? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Źródło:
tvnmeteo.pl