Silny wiatr na Bałtyku. IMGW ostrzega przed sztormem

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, IMGW
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW ostrzegają - na Bałtyku prognozowane są silne porywy wiatru. Wydano alerty drugiego stopnia przed sztormem. Eksperci zalecają ostrożność i apelują o śledzenie kolejnych komunikatów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Ostrzeżenia obwiązują dla całego zbiornika, w tym jego południowej i południowo-wschodniej części, przylegającej do województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Wiatr w porywach może osiągać do 8 w skali Beauforta.

Ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku IMGW

Niebezpieczne warunki na morzu

Synoptycy prognozują, że w południowej części Bałtyku pojawi się południowo-zachodni wiatr o sile 7 do 8 w skali Beauforta, po południu stopniowo słabnący na 5 do 6 w skali B. Oznacza to, że najpierw porywy wiatru mogą osiągać 50-70 kilometrów na godzinę. Temperatura wyniesie około 6 stopni Celsjusza. Widzialność będzie dobra do słabej, okresami może padać deszcz.

Ostrzeżenia drugiego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości