Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe panuje w prawie wszystkich lasach Polski. Według naukowców z IBL i IMGW, niebezpieczeństwo utrzyma się także w kolejnych dniach. Jak przypomnieli eksperci, większość pożarów lasu to wynik ludzkiej nieuwagi.
Zgodnie z prognozą zagrożenia pożarowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę w prawie całej Polsce spodziewany jest ekstremalnie wysoki stopień zagrożenia pożarowego lasu. Jedynie lokalnie będzie ono bardzo wysokie i wysokie.
Sucho, gorąco, niebezpiecznie
Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował w sobotę o dużym zagrożeniu pożarowym lasów. "Wskutek wysokich temperatur i braku opadów deszczu, wilgotność ściółki jest bardzo niska i w wielu miejscach w kraju wynosi poniżej 10 procent, czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - wyjaśnili eksperci.
Jak zaznaczyli, przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury i brak opadów sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie. Sytuacji nie poprawi także zapowiadane załamanie pogody - związany z nim wzrost prędkości wiatru może spowodować, że ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie.
Ostrożność przede wszystkim
Naukowcy z IBL przypomnieli, że 99 procent wszystkich pożarów powstaje z powodu nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie. Nieostrożne lub lekkomyślne korzystanie z ognia może mieć poważne konsekwencje i zagrozić ludziom oraz środowisku. Od początku roku wystąpiło ponad cztery tysiące pożarów lasu.
- - Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych, gdyż to od nas, tak naprawdę zależy, czy mimo sprzyjającej pogody dojdzie do powstania pożaru - przekazali w komunikacie.
Według IMGW, w niedzielę w większości kraju utrzyma się ekstremalnie wysoki stopień zagrożenia pożarami lasu, jedynie lokalnie na południu okaże się on niższy.
Źródło: IBL, TVN24, IMGW-CMM
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW_CMM