Wyż znad Rosji "może wszystko zmienić". Prognoza na luty

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo na piątek
Warunki biometeo na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Zima zniknęła w środku zimy. Po śniegu na nizinach w niemal całej Polsce nie ma śladu, a temperatura w niektórych regionach dochodzi do 10 stopni Celsjusza. Czy mróz wróci i znów zrobi się biało, czy to już przedwiośnie? Pewne jest, że nie będzie nudno. O prognozach pogody na luty pisze w swoim blogu nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Między styczniem a lutym rozpoczynają się wykoty owiec. Nie wiemy wiele na ten temat, ale lata temu pewien weterynarz, Alf Wight, barwnie opisał, jak odbywało się to w kamiennych stajniach wśród surowych pastwisk angielskiego hrabstwa Yorkshire. Pomagał w przyjściu na świat jagniętom, rozebrany do koszuli i smagany zimnem po plecach. Dał poznać się światu jako James Herriot, autor wspaniałego cyklu powieści "Wszystkie stworzenia duże i małe". Mawiał, że "weterynaria jest niezwykle prostą sprawą - w ciepłym barze i po kilku kieliszkach". Wykonywał swój zawód wśród pięknej, surowej natury. Opisy narodzin owiec i zmagań angielskich hodowców pod koniec zimy pomagają docenić pracę, którą wykonujemy, szczególnie "ciepełko" i współczesną wygodę. Przypominają również, że na pierwszy dzień lutego w północno-zachodniej Europie przypadał początek wiosny według kalendarza celtyckiego. To święto obchodzone i dziś, nazywane w języku staroirlandzkim Imbolc, co oznacza owcze mleko, nawiązuje właśnie do pierwszego mleka, którym owce karmiły jagnięta.

Jak kiedyś, tak i dziś cieszymy się wszelkimi oznakami budzącej się do życia wiosny i zwycięstwem światła. W początkach lutego dzień znacząco się wydłuża i jasne jest, że nic już nie powstrzyma Słońca przed działaniem. W powietrzu wyraźnie unosi się zapach "nowego". Śnieg na nizinach Polski stopniał, a koryta rzek wypełnia po brzegi woda, która właśnie ucieka nam do morza. Stany wody utrzymują się w strefie średniej i wysokiej, jak w marcu. Do wiosny bliżej niż dalej, choć do Polski nie dociera ona tak szybko, jak na łąki Irlandii i Anglii. Hodowcy w naszych Karpatach tylko czekają na ciepłe dni marcowe, by owce mogły wyjść ze stajni. Bo wiadomo, im wcześniej zacznie się wypas, tym więcej owca daje mleka.

Stan wody w rzekach 31.01 o godzinie 7IMGW

Co z dalej z zimą?

Ale do marca pozostały cztery tygodnie lutego, który może nam przypomnieć, że to wciąż środek zimy. Promienie słoneczne jeszcze słabo grzeją wyziębioną ziemię. Temperatura powietrza wprawdzie wzrastała pod koniec stycznia powyżej 10 stopni Celsjusza i w najbliższych tygodniach jeszcze nieraz wzrośnie, ale odbędzie się to kosztem dużej niestabilności w atmosferze. Bo to na razie tylko namiastka wiosny.

W prognozach modeli meteorologicznych widać, że do 15 lutego nad naszym krajem przemieszczać się mają na wysokości 10 km kolejne ramiona prądu strumieniowego, czyli strefy ścierania się mas powietrza ciepłego i zimnego. To oznacza brak spokoju i stabilizacji w pogodzie, opady na zmianę mokrego śniegu i deszczu, a także silny wiatr. Na południu Polski spaść ma do 10 lutego od 60 do 100 litrów wody na metr kwadratowy. Tylko wysoko w górach będzie to puszysty śnieg, ale niżej padać ma na zmianę mokry śnieg i deszcz. Szans na trwałą pokrywę śnieżną na razie brak.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego 7 lutegoGFS/tropicaltidbits.com
Prognoza skumulowanych opadów do 10 lutegoGFs/wetter3.de

Pogoda na luty. Niż Margrit będzie jednym z wielu

Znakiem tego, co nas czeka, jest niż Margrit. Ten zamaszysty wir powietrza z centrum ulokowanym na początku lutego nad północną Skandynawią obejmie również Polskę. To silny cyklon szerokości umiarkowanych, nazwany nawet "bombą cyklonową", z ciśnieniem w centrum rzędu 955 hektopaskali. Twory takie powstają w wyniku dużego kontrastu termicznego, na styku surowych mas powietrza arktycznego i łagodnych mas polarnych nad ciepłymi wodami Prądu Zatokowego. Gdy nad Oceanem Atlantyckim zalega dużo ciepła i wilgoci, a znad bieguna północnego zsuwa się zimno, warstwa powietrza przy ziemi staje się bardzo niestabilna. Ciśnienie szaleje, powietrze szybko unosi się i schładza, więc bardzo nasila się wiatr i tworzą grube chmury opadonośne. I taki właśnie wir mocno tłoczy teraz w głąb Europy polarne masy powietrza. W jego tylnej części rozbudowała się fala chłodu, która wpycha front chłodny nad Polskę i niesie opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Ściąga również wichury, bo w szybko przemieszczającym się strumieniu powietrza porywy wiatru na północy kraju mogą osiągać prędkość 80-90 kilometrów na godzinę, a na otwartym Bałtyku - ponad 100 km/h.

Położenie niżu Margrit 1 lutego nad SkandynawiąDWD

Luty nie zaczyna się przyjemną pogodą. I wiele wskazuje, że takie pochmurne, wilgotne i sztormowe niże znad oceanu będą kształtować pogodę u nas co najmniej do połowy miesiąca. A że łagodne jak baranki nie są, przyniosą aurę trudną. Może lepsze to niż surowy rosyjski wyż, który rysował się wcześniej w prognozach pola ciśnienia i który zwykle stanowi w lutym duże zagrożenie. Tymczasem niże mają przyczynić się do dużej zmienności ciśnienia, temperatury i opadów. Według wyliczeń amerykańskiego modelu globalnego GFS trwać ma pochód z zachodu na wschód całych rodzin wirów niżowych, na tyle silnych, że wnikać mają daleko w głąb Rosji. W świetle najnowszych prognoz około 10 lutego wielki niż ma zalegać nad Niziną Zachodniosyberyjską, jakby kpiąc z siły rosyjskiego wyżu. Atlantyk, jako nośnik ogromnego ciepła oraz zmiany klimatu, trwać ma w sojuszu z cyklonami szerokości umiarkowanych i trzymać na dystans syberyjski mróz.

Prognozowane położenie niżu nad Rosją 10 lutego (litera L)ClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine

Jak w marcu

Nadchodzi duża przeplatanka ciepła z zimnem. Ma sypnąć śniegiem 2 lutego, a później około 6.-8. oraz 15.-16. dnia miesiąca. Pomiędzy frontami niosącymi opady wciskać się ma nad Polskę klinem spokojny wyż znad południowo-zachodniej i południowej Europy, dając wytchnienie od wiatru i tłocząc ciepło. W świetle najnowszych prognoz temperatura do połowy lutego ma zawierać się w przedziale od 1 do 8 st. C, ale w dniach 9-12 lutego może wzrastać do 10-13 st. C, szczególnie na zachodzie i południu kraju.

Prognozowana temperatura maksymalna 12 lutegoGFs/wetter3.de

Wyjątkowe ciepło, w postaci odchylenia na plus średniej temperatury powietrza od normy miesięcznej, wylicza również model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). W dniach 5-11 lutego odchylenie na plus średniej temperatury od normy miesięcznej wynieść ma nawet 3-5 stopni, co zakrawa na wiosnę. I opady w całej Polsce mają być wyższe niż zwykle, szczególnie na zachodzie i południu. Tym samym pogoda do połowy lutego będzie po prostu jak w marcu. 

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 5-11 lutego od normy wieloletniejECMWF

Powrót zimy

Później jednak nastąpić ma wielkie tąpnięcie w polu temperatury, bo fala zimna rozlać się ma od Rosji, przez Europę Środkową, po Francję i Hiszpanię. Nie wygląda to dobrze, gdyż nastąpi kompletny zanik opadów. To oznacza spływ suchego surowego zimna, na które ziemia nie jest gotowa, bo nie utworzy się ochronna pokrywa ze śniegu. Odchylenie na minus średniej temperatury od normy ma wynieść w Polsce około 2 st. C. Syberyjskiego mrozu raczej nie doświadczymy, ale spadek temperatury do -15 st. C, a przy gruncie do -20 st. C, jest bardzo możliwy. Ten typ pogody utrzymać się może do przełomu lutego i marca. Bo ECMWF podtrzymuje prognozę dalszego odchylenia na minus temperatury średniej od normy do 3 marca, oczywiście przy znikomych opadach. Wygląda na to, że w drugiej połowie lutego stery w atmosferze nad Europą przejmą wyże. Spadkowy trend temperatury oznacza, że termicznie przeniesiemy się z przedwiośnia ponownie w zimę.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 19-25 lutego od normy wieloletniejECMWF
Prognozowane odchylenie średniej sumy opadów w tygodniu 19-25 lutego od normy wieloletniejECMWF

Kierując wzrok na wschód, zauważymy, że w połowie miesiąca coś zaczyna dziać się na wschodzie. Nad Rosją i Kazachstanem ma umacniać się wyż i wyraźnie rozpychać na zachód, w naszym kierunku. Około 20 lutego może wszystko zmienić. Zatrzyma cyrkulację atlantycką, rozwieje skłębione deszczowo śnieżne chmury i uciszy wiatr. Zwykle właśnie w końcówce zimy nadchodzi taki moment, gdy nad wyziębionym lądem powietrze zastyga, a wszystko wokół zamarza. Pytanie tylko, jak długo to potrwa?

Prognoza rozwoju silnego wyżu nad Rosją 15 lutegoGFS/wetteronline.de

Co dla nas prognozują Amerykanie

Warto jeszcze dodać, że amerykańscy meteorolodzy z Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) liczą, że luty w Europie Środkowej cechować ma przewagą ciepła nad zimnem. To pokazuje ostatnia prognoza NOAA odchylenia średniej temperatury miesięcznej od normy na plus o jakieś 2 stopnie. Do tego prognoza obfitych opadów, które miałyby wystąpić w lutym, daje obraz pogody typowej o tej porze roku raczej dla Irlandii i Anglii. Ale wcześniejsze wyliczenia długoterminowe modelu NOAA były surowsze dla Polski i szacowały, że temperatura w lutym utrzyma się w normie. A to oznaczałoby jedno: przewagę suchej i mroźnej pogody. Możliwe więc, że prognozowany wcześniej mroźny wyż przyjdzie, tylko z opóźnieniem.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy wieloletniej w lutymNOAA
Prognoza odchylenia średniej miesięcznej sumy opadów od normy wieloletniej w lutymNOAA

"Generał mróz", którego sztandary widać na dalekim horyzoncie naszych prognoz, to przeciwnik, którego nie wolno lekceważyć. Może wpłynąć na pogodę pod koniec lutego i w pierwszej dekadzie marca, mocno opóźniając przyjście wiosny. W końcówce zimy czekają nas jeszcze duże perypetie meteorologiczne. Ale pocieszam się słowami: "zawsze wszystko kończy się lepiej, niż oczekiwałeś", które wyczytałam w powieści Jamesa Herriota "Jeśli tylko potrafiłyby mówić".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogodą w nadchodzących dniach władać będzie układ wyżowy Xara, który w sporej części Europy przyniósł słoneczną i ciepłą pogodę. Jego panowanie nie potrwa jednak długo - nad Polskę nadciągnąć ma strefa frontowa, która przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe i ochłodzenie.

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzący weekend we Włoszech minie pod znakiem dokuczliwego upału. Ministerstwo zdrowia ogłosiło najwyższy, czerwony stopień alarmu. To pierwsza taka sytuacja w tym roku. Termometry mają w wielu regionach pokazać nawet ponad 40 stopni Celsjusza.

Ministerstwo zdrowia ostrzega we Włoszech. Czerwony alert w kilku miastach

Ministerstwo zdrowia ostrzega we Włoszech. Czerwony alert w kilku miastach

Źródło:
PAP, ANSA

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Na horyzoncie widać powrót burz, lokalnie spodziewane są także upały. Sprawdź szczegóły.

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Źródło:
IMGW

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie opublikowanym w czwartek po południu.

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Pogoda na dziś. Piątek 13.06 przyniesie na ogół pogodną aurę. Lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza, w części kraju może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Axiom-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego znów został przełożony. Nieznana jest data kolejnej próby startu. Z komunikatu NASA wynika, że tym razem powodem przesunięcia jest problem występujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dokładniej o jego o pewną charakterystyczną część. Opisał to popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", POLSA

Miasto San Antonio w Teksasie nawiedziły ulewy, które doprowadziły do katastrofalnych powodzi. Według informacji władz w wyniku gwałtownej aury zginęły co najmniej cztery osoby. Miejscami w kilka godzin spadło tyle deszczu, ile średnio spada łącznie w czerwcu i lipcu.

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
news4sanantonio.com, The Weather Channel, KTSA, PAP

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

"Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało" - głosi stare, gospodarskie przysłowie. W tym roku Boże Ciało, święto ustanowione w Kościele katolickim na pamiątkę Eucharystii, przypada na 19 czerwca. W związku z wymiarem społecznym święta, które jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie podczas procesji wiejskimi drogami i miejskimi ulicami, szalenie ważna jest pogoda, pomagająca lub nie, kultywować ludowe tradycje.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Źródło:
TVN24+

Gorąca aura zawitała do Francji. W czwartek we wschodniej części kraju spodziewane są upały rzędu 35 stopni Celsjusza, które utrzymają się przez najbliższe dni. W Bordeaux wysokie temperatury dawały się we znaki mieszkańcom już w środę.

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, Meteo France

Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Źródło:
Kontakt24

Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP

Rośnie bilans burz śnieżnych i intensywnych opadów deszczu w Republice Południowej Afryki. W środę lokalne władze przekazały, że w wyniku żywiołu zginęło co najmniej 49 osób. Wśród nich byli uczniowie podróżujący szkolnym autobusem, który został zepchnięty do rzeki.

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, SABC

Efekty zmiany klimatu widoczne są wszędzie, a szczególnie w Antarktyce. Według najnowszego raportu populacja pingwinow cesarskich spada szybciej, niż przewidywano. W ciągu ostatnich 15 lat ich liczebność zmniejszyła się o ponad 20 procent.

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Źródło:
PAP

Usterka techniczna związana z wyciekiem płynnego tlenu stała się przyczyną kolejnego opóźnienia startu misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - Trzymajmy kciuki, pewnie wszystko będzie dobrze, ale musimy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik - powiedział w TVN24 astronom Jerzy Rafalski.

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

Źródło:
TVN24

Lód na Grenlandii topniał w tym roku 17-krotnie szybciej niż przeciętnie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution. Wszystko przez falę ciepła, która nawiedziła ten region w trzecim tygodniu maja. Według islandzkiego instytutu meteorologicznego 94 procent stacji zarejestrowało w ubiegłym miesiącu nowe rekordy temperatury.

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Źródło:
PAP, WWA,

Tragicznie zakończył się niedzielny turniej golfowy w jednym z klubów w amerykańskim stanie Teksas. W trakcie gry, przy idealnych warunkach pogodowych, z nieba uderzył piorun. Nie żyje 40-letni zawodnik, a jego 70-letni ojciec trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Źródło:
ENEX, KXII, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządził eksperymentalną prognozę pogody na wakacje i początek jesieni. Jaka aura spodziewana jest w regionach, w których najchętniej wypoczywają Polacy? Sprawdź najnowsze prognozy na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2025.

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Źródło:
IMGW

Stado krów poturbowało parę turystów w trakcie spaceru po alpejskiej ścieżce, niedaleko austriackiej miejscowości Heiligenblut am Grossglockner. Zwierzęta przestraszyły się ich psa, który towarzyszył im w trakcie spaceru.

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Źródło:
PAP