W pogodzie nareszcie widać zmiany. Dominująca pod koniec maja cyrkulacja zachodnia, przynosząca fronty atmosferyczne i opady deszczu, powoli zmieni się w południową. Co to oznacza dla naszego zakątka Europy?
W ostatnich dniach maja Polska dostaje się pod wpływ ciepłego wyżu znad południowej Europy, a dokładniej znad Włoch. Układ ten wciśnie się nad środkową Europę i na chwilę przerwie pochód deszczowo-burzowych frontów znad Atlantyku. Przede wszystkim pozwoli on jednak na rozbudowę klina gorąca, sięgającego od Maroka i Algierii, po Francję i Niemcy, a na początku czerwca także po Polskę.
Duży wzrost temperatury w prognozach. Może być nawet 30 stopni
Ten wrzut ciepła nie będzie bardzo silny ani bardzo długi, ale w niedzielę 1 czerwca da nam szansę na wzrost temperatury na zachodzie i południowym zachodzie kraju do 28-30 stopni Celsjusza.
1 czerwca w gorącym powietrzu znad Afryki uformuje się front burzowy, który pod wieczór może przekształcić się w linię nawałnic, niosąc gwałtowne burze na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Ale lato meteorologiczne rozpocznie się tego dnia jak należy - prawdziwie letnio.
Wiosna zamiast zimy
Ta letnia temperatura nie będzie trwać długo, bo zaledwie dwa dni. 3 czerwca nad naszą część kontynentu wciskać się ma kolejny front chłodny. Czy uda mu się wyprzeć ciepło na długo, to sprawa otwarta. Ale i tak zajdzie duża zmiana, bo skończył się napływ zimna prosto z północy. W pierwszej dekadzie czerwca w pogodzie czeka nas przeplatanka - będzie to napływ powietrza albo z południa, albo z zachodu. Termicznie lato ma przeplatać się z wiosną, a nie "pozimiem", kojarzonym z opadami śniegu i krupy śnieżnej.
Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) widzi te zmagania ciepła z chłodem. Wyraźnie kreśli w okresie od 2 do 8 czerwca strefę starć mas polarnych z masami zwrotnikowymi nad Polską. Zachód kraju cechować ma temperatura w normie, podczas gdy centrum i wschód objęte mają być wartościami powyżej normy. Takiemu ścieraniu się mas zwykle towarzyszą burze.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Meteologix/GFS