Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na wakacje i początek jesieni.
Prognoza IMGW na lipiec 2024
Z prognozy IMGW wynika, że w lipcu średnia temperatura powietrza w całym kraju ma być wyższa od normy z lat 1991-2020. Natomiast suma opadów atmosferycznych ma kształtować się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza IMGW na sierpień 2024
W kolejnym miesiącu, jak zapowiadają meteorolodzy IMGW, średnia temperatura we wszystkich regionach Polski będzie wyższa niż w latach 1991-2020. Jeśli chodzi o sumę opadów atmosferycznych, to nie powinna ona odbiegać od normy.
Prognoza IMGW na wrzesień 2024
We wrześniu w niemal całym kraju średnia temperatura zawierać się będzie w normie wieloletniej. Tylko na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach nie powinna odbiegać od normy z lat 1991-2020. Z prognoz IMGW wynika, że suma opadów atmosferycznych nie powinna odbiegać od normy.
Prognoza IMGW na październik 2024
Z prognozy przygotowanej przez meteorologów IMGW wynika, że w październiku w całym kraju średnia temperatura ma zawierać się w normie wieloletniej. Suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie przekroczy normę, więc może to być mokry miesiąc.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej kilkudziesięciu obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- poniżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Sprawdzalność prognoz długoterminowych
Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com, IMGW-CMM