W sylwestra Polska będzie pod wpływem wiru niżowego Costa. Wkrótce wróci prawdziwa zima

Źródło:
tvnmeteo.pl
Widać powrót zimy. Tomasz Wasilewski pogodzie w Polsce
Widać powrót zimy. Tomasz Wasilewski pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/3
Widać powrót zimy. Tomasz Wasilewski pogodzie w PolsceTVN24

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. W prognozie na najbliższe dni widać ochłodzenie i ujemną temperaturę, a początek stycznia przyniesie również opady śniegu. W niektórych regionach może nasypać go nawet kilkanaście centymetrów.

W ciągu najbliższej nocy Polska pozostawać będzie jeszcze w zasięgu odsuwającego się w głąb kontynentu niż Bodo. Chmury, które rozwinęły się w sobotę w ciągu dnia w spływającej z północy w chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego, dając przelotne opady deszczu, będą stopniowo zanikać. W niedzielę kraj obejmie klin wyżowy, który ponownie skieruje do nas ciepłe masy powietrza z południowego zachodu Europy - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Pogoda na sylwestra

Ostatni dzień roku upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami i rozpogodzeniami głównie na południu kraju. Słabe opady deszczu, poniżej litra na metr kwadratowy, są możliwe w północnych regionach. Termometry pokażą od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 8 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Podczas nocy sylwestrowej, jak zapowiada synoptyk, "Polska od zachodu dostanie się pod wpływ wielkiego wiru niżowego Costa znad Wysp Brytyjskich, nad kraj wkroczy opadowa strefa frontu chłodnego". Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Pojawią się przelotne opady deszczu rzędu 1-5 l/mkw., obejmujące początkowo zachodni pas kraju, a później także centrum i południe. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C na Suwalszczyźnie do 5 st. C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-wschodni, skręcający na zachód.

Prognozowana temperatura na kolejne dni
Prognozowana temperatura na kolejne dniVentusky

Pogoda na Nowy Rok

Nowy Rok, czyli poniedziałek, zapowiada się pochmurno z przejaśnieniami. W południowo-zachodniej części kraju nie powinno padać, natomiast w pozostałych regionach okresami będą występować opady deszczu, a na Mazurach i Podlasiu także deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczymy od 1 st. C na Suwalszczyźnie do 8 st. C na Dolnym Śląsku. Z kierunku południowo-zachodniego będzie wiać południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Mróz i śnieg na horyzoncie

Jak zapowiada synoptyk, "na początku stycznia przeważająca część kraju pozostawać będzie pod wpływem ośrodków niżowych. Nad Polską, w powietrzu płynącym znad Oceanu Atlantyckiego, przemieszczać się będą kolejne fronty z opadami deszczu". Mają one docierać do północno-wschodnich regionów, nad którymi będzie zalegać zimne powietrze pochodzące z głębi kontynentu, dlatego mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. - Na styku tych mas powietrza - miejscami od Warmii, przez Mazury i Podlasie, aż po Lubelszczyznę - w drugiej połowie przyszłego tygodnia spaść może nawet do kilkunastu centymetrów śniegu - dodaje Kowalczyk.

Wtorek będzie pochmurny z niewielkimi przejaśnieniami. Pojawią się opady deszczu do 5 l/mkw., na północy kraju także deszczu ze śniegiem, a w rejonie Suwalszczyzny spadnie do 5 centymetrów śniegu. Temperatura maksymalna osiągnie od -1 st. C na północnym wschodzie kraju do 6 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr powieje ze słabą i umiarkowaną siłą, ze zmieniających się kierunków.

Prognozowane opady na kolejne dni
Prognozowane opady na kolejne dniVentusky

Środa przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem o sumie 5-10 l/mkw., a lokalnie do 15 l/mkw. W północno-wschodniej i wschodniej Polsce spadnie od 5 do 15 cm śniegu. Termometry wskażą od -1 st. C na Suwalszczyźnie do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość 40-70 kilometrów na godzinę. We wschodniej połowie kraju powieje z kierunku południowo-wschodniego, a poza tym będzie zachodni.

W czwartek na przeważającym obszarze Polski będzie pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem do 1-5 l/mkw. Na Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie spadnie do 1-3 cm śniegu. Temperatura wyniesie od -5 st. C na Podlasiu do 6 st. C na Dolnym Śląsku. Wschodni wiatr na północy i wschodzie kraju będzie słaby, na pozostałym obszarze kraju powieje umiarkowanie i dość silnie, w porywach rozpędzając się do 60 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na kolejne dni
Prognozowane porywy wiatru na kolejne dniVentusky

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę ostrzeżeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót wietrznej pogody. W części kraju obowiązują natomiast ostrzeżenia hydrologiczne.

Silny wiatr powróci. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Silny wiatr powróci. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza po powodziach, które dotknęły wschodnią Hiszpanię. Władze kraju podały, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 207 i prawdopodobnie będzie wzrastać. Do najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji, Walencji, zaczęła docierać pomoc z innych krajów, jednak sytuacja wciąż jest dramatyczna.

W Walencji znajdują kolejne ofiary powodzi. "Jakbyśmy byli w środku wojny"

W Walencji znajdują kolejne ofiary powodzi. "Jakbyśmy byli w środku wojny"

Źródło:
El Mundo, RTVE, PAP

Dzień Wszystkich Świętych upłynął w Polsce pod znakiem wietrznej pogody. Najgroźniejsza aura panowała na północy kraju, gdzie silny wiatr przewracał drzewa i łamał konary. Na niektórych cmentarzach doszło do uszkodzeń nagrobków.

Połamane drzewa, uszkodzone nagrobki. Bilans wichur we Wszystkich Świętych

Połamane drzewa, uszkodzone nagrobki. Bilans wichur we Wszystkich Świętych

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 02.11 w niektórych regionach kraju będzie wietrzna. Czeka nas dużo słońca, do Polski płynie jednak zimne arktyczne powietrze, dlatego termometry wskażą znacznie niższe wartości niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - sobota 02.11. Dużo słońca, ale zimno

Pogoda na dziś - sobota 02.11. Dużo słońca, ale zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Złota polska jesień dobiega końca, nadchodzi szarobura aura, taka z pogranicza zimy. O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysuje się listopad, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ta mgławica przypomina kształtem sylwetkę wilka, a może nawet wilkołaka. Nowe zdjęcie, na którym widać ten obłok gazu i pyłu, pokazało w czwartek Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Źródło:
PAP, ESO

Jeden z największych tajfunów, jakie nawiedziły Tajwan w ostatnich dekadach, spowodował śmierć co najmniej dwóch osób, a ponad pół tysiąca osób odniosło obrażenia - poinformowały w piątek lokalne media. Wielu mieszkańców zostało odciętych od prądu i wody.

Największy tajfun od dekad. Zabici i setki rannych

Największy tajfun od dekad. Zabici i setki rannych

Źródło:
PAP

Do końca tygodnia będzie silnie wiać, a w części kraju ochłodzi się nawet do 6 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni spodziewamy się tylko słabych i lokalnych opadów deszczu, jednak będzie przeważać szara i pochmurna pogoda.

Groźne porywy na razie nie odpuszczą

Groźne porywy na razie nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Kosmiczny pociąg" przeleciał w czwartek wieczorem nad Polską. Satelity Starlink - bo to o nich mowa - były widoczne między innymi we Wrocławiu i Częstochowie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, O kosmosie i astronautyce

Pogodowy kataklizm w Hiszpanii został wzmocniony przez zmiany klimatyczne - twierdzą eksperci. We wtorek i środę południowo-wschodnie regiony tego kraju nawiedziła największa od blisko 30 lat powódź, w której zginęło ponad 150 osób. W niektórych miejscach w kilka godzin odnotowano roczną sumę opadów deszczu.

"Nie ma wątpliwości". Co wydarzyło się w Hiszpanii

"Nie ma wątpliwości". Co wydarzyło się w Hiszpanii

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku. Mogłaby ona wywołać zakłócenia klimatyczne na nieobserwowaną wcześniej skalę.

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcia satelitarne, które pokazują ogromną skalę zniszczeń i zalań po ostatnich powodziach w Walencji u wschodnich wybrzeży Hiszpanii. Widać na nich, jak zmienił się krajobraz w rejonie laguny La Albufera.

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
El Pais, ESA, tvnmeteo.pl

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Dynia zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. - Pomarańczowy kolor dyni jest wynikiem wysokiej zawartości w niej witaminy A i beta-karotenu, które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy - przekonuje doktor Lizzy Davis z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Źródło:
PAP

Zwierzęta konsumują alkohol częściej niż mogłoby się to wydawać. Najnowsze badania brytyjskich naukowców wykazały, że wiele gatunków, od drobnych bezkręgowców po ssaki, regularnie spożywa etanol w postaci sfermentowanych owoców lub nektaru. Niektóre wykorzystują go w celach obronnych, zaś inne - jako doskonałe źródło kalorii.

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Źródło:
Cell Press, The Guardian

Naukowcom udało się nauczyć wielkoszczury gambijskie wykrywania nielegalnych produktów pochodzących od roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Chodzi między innymi o łuski łuskowca, kości słoniowe, rogi nosorożca oraz drewno hebanowca afrykańskiego. Trwają prace, by te niezwykłe umiejętności gryzoni były wykorzystywanie w portach, które zmagają się z problemem przemytu.

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Źródło:
Phys, Frontiers

Z pustyni Gobi wystartowała chińska misja Shenzhou-19, transportująca tajkonautów na stację kosmiczną Tiangong. Na pokładzie statku znaleźli się członkowie załogi urodzeni w latach 90 - najmłodsi jak do tej pory obywatele Chin w przestrzeni pozaziemskiej.

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach wzrosła aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Z jego krateru wydobywa się dym, zawierający popiół i żarzące się fragmenty. Krajowe służby zabroniły zbliżania się do wulkanu, a także wprowadziły alert drugiego stopnia dotyczący jego aktywności.

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Źródło:
Cenapred, ENEX, Infobae, Milenio

Pyton birmański pożerający w całości jelenia - na taki widok natknęli się naukowcy z południowej Florydy. Aby połknąć ofiarę, samica gada rozwarła szczęki na prawie maksymalną szerokość. Pytony birmańskie są uznawane na Florydzie za gatunki inwazyjne, mające negatywny wpływ na lokalną faunę.

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Źródło:
Conservancy od Southern Florida, Live Science

Wcześnie rano w ubiegły piątek kamery sieci bolidowej Skytinel zarejestrowały prawdopodobny upadek meteorytu w Polsce. Gwiezdna skała, której największy fragment może ważyć około 80 gramów, miała spaść w rejonie miejscowości Grzebsk, niedaleko Mławy na Mazowszu.

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Japońscy naukowcy z niepokojem patrzą na szczyt najwyższej góry w ich kraju. Mierzący 3776 metrów stratowulkan Fudżi o tej porze roku powinien być już biały od śniegu. Jednak kolejny dzień z rzędu w tym miejscu nie zarejestrowano opadów. Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od końca XIX wieku, kiedy rozpoczęto zbierać dane.

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

Źródło:
Phys.org

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku - podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Więcej osobników zanotowano po słowackiej stronie.

Policzyli kozice w Tatrach

Policzyli kozice w Tatrach

Źródło:
PAP

Osoby w średnim wieku, mające problemy ze snem, wykazują więcej oznak złego stanu mózgu - twierdzą eksperci. Specjaliści z zakresu neurologii w niedawno opublikowanym badaniu przekonują, że istnieje powiązanie między jakością naszego snu a kondycją jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Źródło:
American Academy of Neurology