Pogoda na jutro - poniedziałek 31.01. Wiatr osłabnie, w niektórych regionach deszcz i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 24/25.04
Pogoda na noc 24/25.04tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 31.01

Pogoda na jutro. Wiatr w poniedziałek znacznie osłabnie. Silnie, jednak nie tak jak w niedzielę, będzie wiać jeszcze tylko na wschodzie kraju. W niektórych regionach kraju pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

W ciągu nadchodzącej nocy Polska znajdzie się po zachodniej stronie niżu Nadia, który przemieszczał się będzie znad krajów bałtyckich w kierunku wschodniej Białorusi. Wraz z oddalaniem się niżu od naszych granic obszar Polski opuści także związany z niżem front, jednak jeszcze w nocy przyniesie przelotne opady śniegu oraz miejscami deszczu ze śniegiem we wschodniej połowie kraju.

W poniedziałek wschodnia część Polski pozostanie w zasięgu niżu, ale już z dala od jego centrum, przez co wiatr znacznie osłabnie, a opady przyjmą charakter przelotnego śniegu o umiarkowanym natężeniu. Na zachodzie chwilowo władzę w pogodzie obejmie klin wyżowy, zapewniając względnie pogodną noc i poranek. Jednak już od godzin południowych nad zachodnie, a następnie także nad południowe regiony nasunie się zatoka niżu, a wraz z nią pojawi się dużo chmur z opadami deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Pogoda na noc

Na wschodzie i w centrum kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. We wschodnich regionach kraju pojawią się przelotne opady śniegu rzędu 3-5 centymetrów. Miejscami w centrum i na południu popada śnieg z deszczem do 1-3 litrów wody na metr kwadratowy. Na zachodzie zachmurzenie będzie umiarkowane z większymi rozpogodzeniami, bez opadów.

Temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 0 st. C w centrum kraju, do 1 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie zachodni i północno-zachodni, dość silny, w porywach osiągając prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę. Na wschodzie w pierwszej części nocy miejscami okaże się jeszcze silny i porywisty, do 60-80 km/h, ale będzie słabł.

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl

Pogoda na poniedziałek

Dzień upłynie pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami w centralnej oraz miejscami północnej i wschodniej części kraju. Na wschodzie i na południu okresami będą występować opady śniegu do 1-3 cm. Na zachodzie pojawią się natomiast opady deszczu ze śniegiem do 3 l/mkw.

Termometry pokażą maksymalnie od -1 st. C na Podlasiu i Suwalszczyźnie, przez 1 st. C w centrum kraju, do 3 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr na przeważającym obszarze kraju powieje z kierunku północno-zachodniego, z umiarkowaną siłą. Na wschodzie okresami będzie dość silny, w porywach do 40-60 km/h. Na zachodzie powieje słabo, z północnego wschodu.

Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl

Warunki biometeo

Wilgotność powietrza w ciągu dnia osiągnie 80-90 procent. W zachodniej połowie Polski będzie odczuwalny chłód, a na wschodzie - zimno. Warunki biometeorologiczne w pasie od Pomorza, przez centrum kraju, po Podkarpacie będą neutralne. W pozostałych miejscach aura neutralnie wpłynie na samopoczucie.

Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Pochmurno ze słabymi opadami deszczu ze śniegiem do 1-3 l/mkw. w pierwszej części nocy. Temp. min. 0 st. C. Wiatr północno- zachodni, silny i dość silny w porywach do 60-80 km/h. Ciśnienie waha się, o północy na barometrach 992 hektopaskale.

Pogoda na jutro - Warszawa

Zachmurzenie duże, przejściowo umiarkowane. Temp. maks. 1 st. C. Wiatr północno-zachodni, nad ranem dość silny, w porywach do 40-60 km/h, w ciągu dnia słabnący do umiarkowanego. Ciśnienie początkowo będzie się wahać, a następnie zacznie rosnąć, w południe 990 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Początkowo pochmurno, w ciągu nocy rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego. Temp. min. -1 st. C. Wiatr północno- zachodni, początkowo silny i porywisty, do 60-80 km/h, słabnący w ciągu nocy. Ciśnienie waha się, o północy 1005 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Zachmurzenie duże, przejściowo umiarkowane. Temp. maks. 2 st. C. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany. Ciśnienie będzie się wahać, w południe 1003 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

Zachmurzenie duże. Temp. min. 0 st. C. Wiatr północno-zachodni i zachodni, silny i dość silny, w porywach do 60-80 km/h, słabnący w ciągu nocy. Ciśnienie spada, o północy 1000 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Pochmurno z opadami deszczu ze śniegiem do 1-3 l/mkw. Temp. maks. 2 st. C. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie w południe spadnie do 994 hPa, następnie będzie rosnąć.

Pogoda na noc - Wrocław

Zachmurzenie duże, przejściowo umiarkowane. Temp. min. 1 st. C. Wiatr północno-zachodni, silny i dość silny, w porywach do 60-80 km/h, zdecydowanie osłabnie w trakcie nocy. Ciśnienie spada, o północy 1000 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Pochmurno z opadami śniegu i śniegu z deszczem. Temp. maks. 3 st. C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie w południe spadnie do 990 hPa, następnie będzie rosnąć.

Pogoda na noc - Kraków

Pochmurno z opadami deszczu ze śniegiem do 1-3 l/mkw. przechodzącymi w słabe opady śniegu. Temp. min. -1 st. C. Wiatr zachodni, silny i dość silny, w porywach do 60-80 km/h, słabnący. Ciśnienie spada, o północy 983 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Pochmurno, okresami słabe opady śniegu poniżej 3 cm. Temp. maks. 1 st. C. Wiatr zachodni, umiarkowany. Ciśnienie w południe spadnie do 975 hPa, następnie będzie rosnąć.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 25.04. W nocy w wielu regionach kraju popada deszcz. W dzień również będzie padać. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP