Według amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) szanse na utrzymanie się wiosną zjawiska nazywanego La Niną sięgają 77 procent. Eksperci wskazali, że wpływ na to ma wzmocnienie się pasatów.
Istnieje 77 procent szans na to, że zjawisko La Nina utrzyma się na półkuli północnej w okresie wiosennym, a więc od marca do maja. Według najnowszego komunikatu Centrum Prognozowania Klimatu (CPC), podlegającego pod amerykańską Narodową Służbę Pogodową, istnieje 56 procent szans na to, że La Nina zaniknie w okresie od maja do lipca. Wtedy warunki mają stać się neutralne, a to oznacza, że nie wystąpi ani La Nina, ani El Nino.
"Ponieważ wschodnie pasaty ostatnio się wzmocniły i przewiduje się, że utrzymają się w najbliższym czasie, konsensus prognostyczny faworyzuje te modele, które sugerują wolniejszy zanik La Niny na wiosnę" - przekazano w czwartkowym komunikacie.
Czym jest La Nina?
O zjawisku La Nina mówimy, kiedy na powierzchni Oceanu Spokojnego, w okolicach równika (szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej), utrzymuje się niższa niż przeciętnie temperatura. Wpływa na to większa aktywność pasatów - ciepłych, stałych porywów wiatru, dzięki którym na powierzchnię oceanu wydobywane są chłodne wody głębinowe.
Na zależności pomiędzy oceanem a atmosferą wpływa również położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream). Na przykład La Nina potęguje napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, przez co pory roku w tym regionie są chłodniejsze. Oprócz tego La Nina może przyczyniać się między innymi do intensyfikacji monsunowych opadów deszczu w Indiach.
W przypadku Europy La Nina także może oddziaływać na pogodę, jednak ze względu na odległość kontynentu od Pacyfiku trudniej przewidzieć jej skutki. La Nina to zjawisko odwrotne do El Nino, w wyniku którego wody Oceanu Spokojnego są cieplejsze, a pasaty zanikają.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/CPC