Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Wyż Yogi znad Morza Śródziemnego, wraz z niżem, ściągnął do Polski chłodne masy powietrza z dalekiej północy. Sytuacja niebawem się zmieni.
  • Masy powietrza znad Afryki wkroczą nad południowe regiony Polski we wtorek i środę, a pod koniec tygodnia obejmą cały kraj.
  • Wartości na termometrach przekroczą 30 stopni, być może bardzo mocno. Temperatura wyliczana na piątek 22 czerwca przez jeden z modeli ociera się o prawie 40 stopni.
  • Suma opadów prognozowana przez model GFS na najbliższy tydzień kręci się wokół wartości rzędu 30-60 l/mkw. Niewykluczone, że nad Polską pojawi się linia nawałnic.

Monsun europejski trwa w najlepsze, choć Polska wyszła z niego na razie obronną ręką. Nad Wyspy Brytyjskie i zachód Europy wlewa się szeroki strumieniem wilgotne powietrze polarne, w którym wystąpiły opady deszczu o tygodniowych sumach przekraczających w Skandynawii i na Wyspach 50 litrów wody na metr kwadratowy. W Alpach spadło sporo śniegu, więc miejscami powyżej 2500 metrów nad poziomem morza zalega go nawet cztery metry.

Wyż Yogi ochronił nas przed tym, co stało się w Rumunii

Niż Valesca znad Wielkiej Brytanii podtrzymuje wciąż cyrkulację północno-zachodnią powietrza i wtłacza chłodną wilgoć w głąb Europy. W Polsce jednak dał o sobie znać wyż Yogi znad Morza Śródziemnego, który wraz z niżem ściągnął masy powietrza z dalekiej północy, w których temperatura przy gruncie spadła w czwartek rano w Łodzi do 1 stopnia Celsjusza. Jeszcze w piątek masy płynęły do kraju prosto z północy, stąd temperatura maksymalna wzrosła do zaledwie 21 st. C w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Trajektoria masy powietrza, która dotarta do Polski w piątek 14.06wetter3.de

Wraz z silnym wniknięciem chłodu w nasz rejon, strefa ścierania się mas powietrza atlantyckiego ze śródziemnomorskim, która miała zalegać nad Podkarpaciem i Wyżyną Lubelską, odsunęła się. Największe ulewy, zamiast u nas, wystąpiły między innymi nad Rumunią i Ukrainą.

Gwałtowna burza w Rumunii
Gwałtowna burza w Rumunii ENEX

Niewiarygodny upał kontra silny wir niżowy

Wyż Yogi rozepchnął się tak mocno, że odsunął pofalowany burzowy front z niżami włoskimi na wschód. Ale idzie zmiana. Cyrkulacja monsunowa, atlantycka zostanie zaburzona klinem gorąca znad północnej Afryki. Temperatura w przyszłym tygodniu przekroczy w Polsce 30 stopni. W prognozach amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS już od kilku dni malował się niewiarygodny upał. W środę temperatura miała nawet "dobić" do 35 stopni. Najświeższe wyliczenia modelu jednak wycofują się z tak silnego ciepła, wyliczając je dopiero na piątek i sobotę. Tu robi się ciekawie, bo okazuje się, że silny wir niżowy znad Atlantyku to twardy zawodnik, wtłaczający mocno chłód i walczący o każdy kawałek europejskiego terytorium.

Klin gorąca ociera się o Polskę w środę 19.06, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

W nadchodącym tygodniu niż atlantycki, przyczyna europejskiego wilgotnego monsunu, zawalczyć ma z gorącym wyżem śródziemnomorskim. W strefie styku dwóch układów tłoczących zupełnie różne masy powietrza w głąb Europy formuje się właśnie kolejny malowniczy front atmosferyczny w całej troposferze, warstwie powietrza przy Ziemi do wysokości 10-12 km. Na zachód i północ od frontu zalegać mają masy powietrza polarnego, na południe - zwrotnikowego. Te znad Afryki wkroczyć mają nad południowe regiony Polski we wtorek i środę, a pod koniec tygodnia objąć cały kraj. Temperatura maksymalna za tydzień, na początku astronomicznego lata, miałaby osiągnąć nawet 35 stopni na zachodzie i w centrum kraju. Jaka jest szansa, że te prognozy się sprawdzą?

Klin afrykańskiego gorąca, temperatura na wysokości 1,5 km prognozowana na piątek 21.06GFS/wetter3.de

Sprawa jest zawiła, bo front nad Europą, twór z niewielkimi, ale bardzo deszczowymi falami rozciągnie się nad kontynentem od Hiszpanii i Francji, przez Bałtyk, po Finlandię i północną Rosję. Wystąpią na nim kolejne burze i ulewy, tym razem jednak głównie na zachód i północ od Polski. Czy to drugie podejście monsunu letniego nas ominie?

Do soboty za tydzień spaść ma jednak sporo deszczu nad zachodnią i północną częścią Polski, choć front wpychający się w głąb kraju może dać się we znaki również na wschodzie i południu kraju. Suma opadów prognozowana przez model GFS na najbliższy tydzień kręci się wokół wartości rzędu 30-60 l/mkw. Najgorsza pogoda w nadchodzącym tygodniu, z największym zachmurzeniem i deszczem, miałaby przeważać nad zachodnimi i północnymi regionami kraju, ale to w górach i na obszarach górskich burze latem potrafią w krótkim czasie zrzucić najwięcej deszczu, rzędu 80-100 l/mkw.

Prognoza skumulowanej sumy opadów do od soboty do soboty 15-22.06 GFS/wetter3.de

Pogoda raz włoska, raz szkocka i linie nawałnic

Analiza najnowszych wyliczeń modelu amerykańskiego GFS i europejskiego ECMWF pokazuje, że fale gorąca w drugiej połowie czerwca będą raczej krótkimi epizodami niż trwałą tendencją. To oznacza, że czeka nas przeplatanka pogody atlantyckiej ze śródziemnomorską. Masy powietrza przewalające się nad naszymi głowami, tak bardzo różniące się od siebie, raz uraczą nas pogodą włoską, raz szkocką. Tym samym w okresach gdy jedna będzie ustępować miejsca drugiej, występować będą miejscami zjawiska bardzo gwałtowne. Tak przynajmniej może zdarzyć się już w środę oraz sobotę (19 i 22 czerwca), kiedy wypieraniu mas powietrza znad Afryki towarzyszyć będą burze, grad i ulewy.

O tym jak gwałtowne zjawiska mogą przetoczyć się nad Polską, niech zaświadczy prognoza tzw. temperatury ekwiwalentno-potencjalnej. Chodzi w niej w uproszczeniu o wartości temperatury pokazujące, jak w danej masie powietrza ogrzałaby się jej porcja, gdyby skroplono całą zwartą w niej parę wodną. Para wodna skraplając się uwalnia ogromne ilości ciepła i podnosi tym samym temperaturę unoszącej się swobodnie porcji. Sprzyja to rozwojowi potężnych chmur burzowych. Jeśli przyjrzymy się prognozie temperatury ekwiwalentno-potencjalnej wyliczanej nad Polską w środę oaz piątek zarówno w masach atlantyckich, jak i afrykańskich, odkryjemy, że różnica ta na wysokości 1,5 km wynosi między masami polarnymi i zwrotnikowymi ponad 30 stopni To wielkości zawrotne. Strefa ścierania się obszarów o kolorze czerwonym i zielonym układa się w prognozie GFS w środę bezpośrednio nad Polską. Ale warto jeszcze zerknąć na piątek 21 czerwca, gdzie maluje się klin gorąca, o wielkiej energii zdolnej podnieść temperaturę powyżej 30 stopni, a później, w sobotę, uformować potężną linię nawałnic. 

Prognozowana temperatura ekwiwalentno-potencjalna na środę 12.06GFS/wetteronline.de
Prognozowana temperatura ekwiwalentno-potencjalna na piątek 21.06GFS/wetteronline.de

Objawy szaleństwa

Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie. Prognozowana wysoka temperatura bywa na początku kusząca, a opady deszczu wyczekiwane i potrzebne. Jeśli jednak ocierają się o ekstrema, stanowią zagrożenie. Temperatura wyliczana na piątek 21 czerwca przez model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przyprawia o zawrót głowy, bo ociera się o prawie 40 stopni. W tej chwili szanse na takie ciepło wynoszą około 70 procent.

Prognoza temperatury maksymalnej na piątek 22.06ECMWF/meteorologix

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wylicza również na drugą połowę czerwca temperaturę przekraczającą średnie wartości z wielolecia. Szczególnie ciepły ma być właśnie tydzień od 17 do 23 czerwca, z temperaturą średnią odchyloną na duży plus - o nawet 4 stopnie. ECMWF odsuwa również strefę silnych opadów monsunu europejskiego nad zachodnią i północną Europę. Niech nas jednak to nie zwiedzie. Odpryski z walk pogodowych toczących się daleko od naszego kraju będą nas jednak dosięgać. Tak zwany. letni monsun europejski ma jeszcze cztery tygodnie do wykazania się. Zahaczy i o nas, prędzej czy później.

Prognoza odchylenia temperatury w Polsce od 17 do 23 czerwca ECMWF
Prognoza odchylenia sumy opadów od 17 do 23 czerwca ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Bledowski/Shutterstock, ECMWF/meteorologix

Pozostałe wiadomości

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 3.07. W nocy termometry pokażą miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. W dzień wystąpią przelotne opady deszczu. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Pogoda na jutro - środa, 3.07. W nocy i za dnia przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - środa, 3.07. W nocy i za dnia przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą przelotne opady deszczu. Ale w weekend nastąpi zmiana aury. Napłynie cieplejsze powietrze, które sprawi, że miejscami termometry znów pokażą ponad 30 stopni. Wraz z upałem pojawią się też burze.

Pogoda na 5 dni. Niedługo znów będzie ponad 30 stopni

Pogoda na 5 dni. Niedługo znów będzie ponad 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Beryl uderzył w karaibskie wyspy jako huragan piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona, pozostawiając ogromne zniszczenia. Zginęły co najmniej cztery osoby - podał dziennik "The Guardian". Teraz żywioł kieruje się w stronę Jamajki. Wiatr, który mu towarzyszy, osiąga średnią prędkość nawet do 260 kilometrów na godzinę.

Potężny Beryl sieje spustoszenie, są ofiary śmiertelne. "Nie ma prądu, budynki są zniszczone"

Potężny Beryl sieje spustoszenie, są ofiary śmiertelne. "Nie ma prądu, budynki są zniszczone"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters, NOAA, The Guardian

Trwa walka z pożarami, które trawią greckie wyspy. We wtorek strażacy walczyli z żywiołem m. in. na wyspie Kos, w okresie letnim niezwykle popularnej wśród plażowiczów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relacje polskich turystów, którzy byli na urlopie, gdy doszło do pożaru.

Ogień blisko greckich kurortów. Ewakuacje, chaos, "ludzie leżeli obok siebie jak śledzie"

Ogień blisko greckich kurortów. Ewakuacje, chaos, "ludzie leżeli obok siebie jak śledzie"

Źródło:
Reuters, eKathimerini, Kontakt 24

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Już jutro startuje Open'er Festival 2024. Na lotnisku Gdynia-Kosakowo będzie można posłuchać największych gwiazd muzyki. Jaka pogoda będzie w Gdyni? Sprawdź najnowszą prognozę. 

Open'er Festival 2023. Jaka będzie pogoda?

Open'er Festival 2023. Jaka będzie pogoda?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP

Władze Parku Narodowego Yellowstone po niemal miesiącu od narodzin potwierdziły pojawienie się ekstremalnie rzadkiego białego bizona. Przekazały jednak, że od dnia narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia.

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Źródło:
Guardian, New York Times, tvn24.pl

Podczas testów rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do jej przypadkowego wystrzelenia, poinformował producent, chińska firma Space Pioneer. Rakieta wzniosła się na kilkaset metrów, po czym spadła i roztrzaskała się, tworząc ogromną kulę ognia i dymu i wywołując pożar. Tianlong-3 to całkiem nowa rakieta tego producenta, która w ten sposób "zaliczyła" swój pierwszy start w historii.

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Źródło:
Reuters, CNN

Grecja zmaga się z pożarami. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne.

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, skai.gr, Kontakt 24

Niedziela minęła w Polsce pod znakiem nawałnic. Podmuchy wiatru niszczyły budynki i powalały drzewa. W Wielkopolsce uszkodzona przez burzę ściana stodoły przewróciła się na kobietę, zaś na Górnym Śląsku wichura powaliła słupy wysokiego napięcia. Łącznie strażacy interweniowali ponad 2100 razy.

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Niedzielne nawałnice spowodowały poważne szkody na cmentarzu w Rudzie w powiecie wieluńskim (woj. łódzkie) - połamane drzewa potrzaskały wiele nagrobków. We wsi Strugi silny wiatr zerwał cały dach z budynku mieszkalnego. Problemy mieli także strażacy z miejscowości Staw, gdzie po uderzeniu pioruna zapaliła się remiza.

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Źródło:
KP PSP Wieluń, TVN24

Za nami upalna niedziela. W trzech miastach w kraju temperatura sięgnęła 35,5 stopnia Celsjusza - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tu termometry pokazały 35,5 stopnia. Do rekordu ciepła trochę zabrakło

Tu termometry pokazały 35,5 stopnia. Do rekordu ciepła trochę zabrakło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Ulewy nawiedziły Meksyk. W położonej na przedmieściach stolicy miejscowości Chalco wylały kanały i rzeki, porywając ze sobą kawałki gruntu i zapełniając ulice gęstym błotem. Jak podały lokalne media, podtopienia dotknęły ponad 650 rodzin.

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Źródło:
Reporteros en Movimiento, Reuters

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central