Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Wyż Yogi znad Morza Śródziemnego, wraz z niżem, ściągnął do Polski chłodne masy powietrza z dalekiej północy. Sytuacja niebawem się zmieni.
  • Masy powietrza znad Afryki wkroczą nad południowe regiony Polski we wtorek i środę, a pod koniec tygodnia obejmą cały kraj.
  • Wartości na termometrach przekroczą 30 stopni, być może bardzo mocno. Temperatura wyliczana na piątek 22 czerwca przez jeden z modeli ociera się o prawie 40 stopni.
  • Suma opadów prognozowana przez model GFS na najbliższy tydzień kręci się wokół wartości rzędu 30-60 l/mkw. Niewykluczone, że nad Polską pojawi się linia nawałnic.

Monsun europejski trwa w najlepsze, choć Polska wyszła z niego na razie obronną ręką. Nad Wyspy Brytyjskie i zachód Europy wlewa się szeroki strumieniem wilgotne powietrze polarne, w którym wystąpiły opady deszczu o tygodniowych sumach przekraczających w Skandynawii i na Wyspach 50 litrów wody na metr kwadratowy. W Alpach spadło sporo śniegu, więc miejscami powyżej 2500 metrów nad poziomem morza zalega go nawet cztery metry.

Wyż Yogi ochronił nas przed tym, co stało się w Rumunii

Niż Valesca znad Wielkiej Brytanii podtrzymuje wciąż cyrkulację północno-zachodnią powietrza i wtłacza chłodną wilgoć w głąb Europy. W Polsce jednak dał o sobie znać wyż Yogi znad Morza Śródziemnego, który wraz z niżem ściągnął masy powietrza z dalekiej północy, w których temperatura przy gruncie spadła w czwartek rano w Łodzi do 1 stopnia Celsjusza. Jeszcze w piątek masy płynęły do kraju prosto z północy, stąd temperatura maksymalna wzrosła do zaledwie 21 st. C w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Trajektoria masy powietrza, która dotarta do Polski w piątek 14.06wetter3.de

Wraz z silnym wniknięciem chłodu w nasz rejon, strefa ścierania się mas powietrza atlantyckiego ze śródziemnomorskim, która miała zalegać nad Podkarpaciem i Wyżyną Lubelską, odsunęła się. Największe ulewy, zamiast u nas, wystąpiły między innymi nad Rumunią i Ukrainą.

Niewiarygodny upał kontra silny wir niżowy

Wyż Yogi rozepchnął się tak mocno, że odsunął pofalowany burzowy front z niżami włoskimi na wschód. Ale idzie zmiana. Cyrkulacja monsunowa, atlantycka zostanie zaburzona klinem gorąca znad północnej Afryki. Temperatura w przyszłym tygodniu przekroczy w Polsce 30 stopni. W prognozach amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS już od kilku dni malował się niewiarygodny upał. W środę temperatura miała nawet "dobić" do 35 stopni. Najświeższe wyliczenia modelu jednak wycofują się z tak silnego ciepła, wyliczając je dopiero na piątek i sobotę. Tu robi się ciekawie, bo okazuje się, że silny wir niżowy znad Atlantyku to twardy zawodnik, wtłaczający mocno chłód i walczący o każdy kawałek europejskiego terytorium.

Klin gorąca ociera się o Polskę w środę 19.06, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

W nadchodącym tygodniu niż atlantycki, przyczyna europejskiego wilgotnego monsunu, zawalczyć ma z gorącym wyżem śródziemnomorskim. W strefie styku dwóch układów tłoczących zupełnie różne masy powietrza w głąb Europy formuje się właśnie kolejny malowniczy front atmosferyczny w całej troposferze, warstwie powietrza przy Ziemi do wysokości 10-12 km. Na zachód i północ od frontu zalegać mają masy powietrza polarnego, na południe - zwrotnikowego. Te znad Afryki wkroczyć mają nad południowe regiony Polski we wtorek i środę, a pod koniec tygodnia objąć cały kraj. Temperatura maksymalna za tydzień, na początku astronomicznego lata, miałaby osiągnąć nawet 35 stopni na zachodzie i w centrum kraju. Jaka jest szansa, że te prognozy się sprawdzą?

Klin afrykańskiego gorąca, temperatura na wysokości 1,5 km prognozowana na piątek 21.06GFS/wetter3.de

Sprawa jest zawiła, bo front nad Europą, twór z niewielkimi, ale bardzo deszczowymi falami rozciągnie się nad kontynentem od Hiszpanii i Francji, przez Bałtyk, po Finlandię i północną Rosję. Wystąpią na nim kolejne burze i ulewy, tym razem jednak głównie na zachód i północ od Polski. Czy to drugie podejście monsunu letniego nas ominie?

Do soboty za tydzień spaść ma jednak sporo deszczu nad zachodnią i północną częścią Polski, choć front wpychający się w głąb kraju może dać się we znaki również na wschodzie i południu kraju. Suma opadów prognozowana przez model GFS na najbliższy tydzień kręci się wokół wartości rzędu 30-60 l/mkw. Najgorsza pogoda w nadchodzącym tygodniu, z największym zachmurzeniem i deszczem, miałaby przeważać nad zachodnimi i północnymi regionami kraju, ale to w górach i na obszarach górskich burze latem potrafią w krótkim czasie zrzucić najwięcej deszczu, rzędu 80-100 l/mkw.

Prognoza skumulowanej sumy opadów do od soboty do soboty 15-22.06 GFS/wetter3.de

Pogoda raz włoska, raz szkocka i linie nawałnic

Analiza najnowszych wyliczeń modelu amerykańskiego GFS i europejskiego ECMWF pokazuje, że fale gorąca w drugiej połowie czerwca będą raczej krótkimi epizodami niż trwałą tendencją. To oznacza, że czeka nas przeplatanka pogody atlantyckiej ze śródziemnomorską. Masy powietrza przewalające się nad naszymi głowami, tak bardzo różniące się od siebie, raz uraczą nas pogodą włoską, raz szkocką. Tym samym w okresach gdy jedna będzie ustępować miejsca drugiej, występować będą miejscami zjawiska bardzo gwałtowne. Tak przynajmniej może zdarzyć się już w środę oraz sobotę (19 i 22 czerwca), kiedy wypieraniu mas powietrza znad Afryki towarzyszyć będą burze, grad i ulewy.

O tym jak gwałtowne zjawiska mogą przetoczyć się nad Polską, niech zaświadczy prognoza tzw. temperatury ekwiwalentno-potencjalnej. Chodzi w niej w uproszczeniu o wartości temperatury pokazujące, jak w danej masie powietrza ogrzałaby się jej porcja, gdyby skroplono całą zwartą w niej parę wodną. Para wodna skraplając się uwalnia ogromne ilości ciepła i podnosi tym samym temperaturę unoszącej się swobodnie porcji. Sprzyja to rozwojowi potężnych chmur burzowych. Jeśli przyjrzymy się prognozie temperatury ekwiwalentno-potencjalnej wyliczanej nad Polską w środę oaz piątek zarówno w masach atlantyckich, jak i afrykańskich, odkryjemy, że różnica ta na wysokości 1,5 km wynosi między masami polarnymi i zwrotnikowymi ponad 30 stopni To wielkości zawrotne. Strefa ścierania się obszarów o kolorze czerwonym i zielonym układa się w prognozie GFS w środę bezpośrednio nad Polską. Ale warto jeszcze zerknąć na piątek 21 czerwca, gdzie maluje się klin gorąca, o wielkiej energii zdolnej podnieść temperaturę powyżej 30 stopni, a później, w sobotę, uformować potężną linię nawałnic. 

Prognozowana temperatura ekwiwalentno-potencjalna na środę 12.06GFS/wetteronline.de
Prognozowana temperatura ekwiwalentno-potencjalna na piątek 21.06GFS/wetteronline.de

Objawy szaleństwa

Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie. Prognozowana wysoka temperatura bywa na początku kusząca, a opady deszczu wyczekiwane i potrzebne. Jeśli jednak ocierają się o ekstrema, stanowią zagrożenie. Temperatura wyliczana na piątek 21 czerwca przez model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przyprawia o zawrót głowy, bo ociera się o prawie 40 stopni. W tej chwili szanse na takie ciepło wynoszą około 70 procent.

Prognoza temperatury maksymalnej na piątek 22.06ECMWF/meteorologix

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wylicza również na drugą połowę czerwca temperaturę przekraczającą średnie wartości z wielolecia. Szczególnie ciepły ma być właśnie tydzień od 17 do 23 czerwca, z temperaturą średnią odchyloną na duży plus - o nawet 4 stopnie. ECMWF odsuwa również strefę silnych opadów monsunu europejskiego nad zachodnią i północną Europę. Niech nas jednak to nie zwiedzie. Odpryski z walk pogodowych toczących się daleko od naszego kraju będą nas jednak dosięgać. Tak zwany. letni monsun europejski ma jeszcze cztery tygodnie do wykazania się. Zahaczy i o nas, prędzej czy później.

Prognoza odchylenia temperatury w Polsce od 17 do 23 czerwca ECMWF
Prognoza odchylenia sumy opadów od 17 do 23 czerwca ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Bledowski/Shutterstock, ECMWF/meteorologix

Pozostałe wiadomości

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalny upał

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalny upał

Źródło:
PAP, Euronews

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Najbliższe dni, za sprawą antycyklonu Frederik, zapowiadają się naprawdę przyjemnie. Czas, w którym wszyscy doświadczymy spokoju w pogodzie, zakończy się jednak wraz z nastaniem nowego tygodnia.

Antycyklon Frederik. Jaką pogodę nam przyniesie?

Antycyklon Frederik. Jaką pogodę nam przyniesie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Pogoda na dziś. Piątek 19.07 przyniesie dużo słońca, chociaż miejscami na niebie pojawi się więcej chmur. Najcieplej będzie na południowym zachodzie Polski.

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl