Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Choć sierpień ma jeszcze wiele do powiedzenia, to eksperci coraz częściej zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych na kolejne miesiące roku. Co czeka nas w pogodzie w końcówce lata i czego spodziewać się jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił wstępną prognozę.

Eksperymentalna, długoterminowa prognoza pogody IMGW obejmuje miesiące: wrzesień, październik, listopad i grudzień.

Prognoza IMGW na wrzesień 2024

We wrześniu na obszarze całej Polski średnia temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się znajdować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a więc może to być ciepły miesiąc. Z kolei we wszystkich regionach miesięczna suma opadów powinna ukształtować się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na wrzesień 2024 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na wrzesień 2024 r.IMGW-PIB

Prognoza IMGW na październik 2024

Inaczej wygląda prognoza dotycząca temperatury w październiku. W całym kraju ma ona kształtować się w zakresie normy. Jak będzie z opadami? W większości kraju ich suma w skali miesiąca będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, tylko na północnym zachodzie przewidywana jest suma powyżej normy, dlatego tam październik może okazać się mokrym miesiącem.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2024 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na październik 2024 r.IMGW-PIB

Prognoza IMGW na listopad 2024

W listopadzie również średnia temperatura będzie kształtować się w normie. Opady atmosferyczne powinny z kolei znajdować się powyżej normy - wynika z długoterminowej prognozy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2024 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na listopad 2024 r.IMGW-PIB

Prognoza IMGW na grudzień 2024

Przewidywania dotyczące grudnia wyglądają tak samo. Średnia miesięczna temperatura nie powinna odbiegać od normy wieloletniej z lat 1991-2020 w żadnym z regionów, natomiast opady w całym kraju mają być powyżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2024 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2024 r.IMGW-PIB

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2020.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej kilkudziesięciu obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • poniżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Sprawdzalność prognoz długoterminowych

Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Autorka/Autor:ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: martagro73/AdobeStock

Pozostałe wiadomości

W weekend Polska dostanie się pod wpływ pogodnego wyżu, który umożliwi rozwój kopuły gorąca nad Europą. W kolejnych dniach temperatura pójdzie w górę. W środę termometry mogą pokazać miejscami nawet 34 stopnie Celsjusza.

Nad Europą rozwinie się "kopuła gorąca". Upał niebawem dotrze także do nas

Nad Europą rozwinie się "kopuła gorąca". Upał niebawem dotrze także do nas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 100 domów w stolicy Alaski, Juneau, zostało zalanych. W lodowcu na północ miasta doszło do pęknięcia po tym, jak w otaczanym przez niego jeziorze zgromadziło się zbyt dużo wody.

Pękł lodowiec, miasto pod wodą

Pękł lodowiec, miasto pod wodą

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Chińska rakieta Długi Marsz 6A rozpadła się na niskiej orbicie okołoziemskiej, tworząc chmurę setek odłamków. Według organizacji LeoLabs, która śledzi przemieszczanie się kosmicznych śmieci, może ich krążyć nawet ponad 900. Eksperci oceniają zagrożenie, jakie wiąże się z dryfującymi szczątkami.

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Warto spoglądać w nocne niebo na początku następnego tygodnia. Czeka nas maksimum roju Perseidów. Przy sprzyjających warunkach będzie można dostrzec kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Wiele placówek organizuje obserwacje tak zwanych spadających gwiazd.

Na niebie zaroi się od spadających gwiazd. Kiedy je oglądać

Na niebie zaroi się od spadających gwiazd. Kiedy je oglądać

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 10.08 zapowiada się pochmurno, ale raczej spokojnie - tylko w nielicznych regionach spodziewane są opady deszczu. Biomet okaże się przeważnie niekorzystny. Na termometrach zobaczymy od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 10.08. Zza chmur wyjrzy słońce, termometry pokażą do 27 stopni

Pogoda na dziś - sobota 10.08. Zza chmur wyjrzy słońce, termometry pokażą do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Włochami. Najwyższe wartości na termometrach spodziewane są w weekend, a w części miast wydano czerwone alerty przed upałem. Jak przewidują włoscy drogowcy, wysoka temperatura szczególnie da się we znaki osobom zmotoryzowanym - mapa kraju została oznaczona czarnym kolorem, zwiastującym potężne zatory.

Czarne i czerwone alerty we Włoszech

Czarne i czerwone alerty we Włoszech

Źródło:
PAP, Reuters

Nad Chorwację nadciąga kolejna fala upałów. Z prognoz wynika, że w weekend temperatura może sięgnąć 40 stopni Celsjusza - poinformował meteorolog Zoran Vakula. Gorąco będzie męczące nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Skwar we dnie i w nocy. Temperatura zbliży się do 40 stopni

Skwar we dnie i w nocy. Temperatura zbliży się do 40 stopni

Źródło:
index.hr, PAP, meteo.hr

Turysta zmarł po ukąszeniu przez jadowitego pająka w Grecji. Do zdarzenia doszło w czwartek na półwyspie Peloponez. Jak podały lokalne media, to pierwszy taki przypadek w kraju - zazwyczaj kontakt z tym gatunkiem nie kończy się śmiertelnie.

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Greek Reporter

Ratownicy wydobywali ludzi z zalanych domów i samochodów po ulewach, które nawiedziły stan Ohio w nocy z czwartku na piątek. Na niektórych ulicach zebrała się metrowa warstwa wody. Nieprzychylna aura spowodowała również przerwanie koncertu.

"Nagle tracisz widoczność i po chwili otacza cię metr wody"

"Nagle tracisz widoczność i po chwili otacza cię metr wody"

Źródło:
Reuters, Akron Beacon Journal

Niecałe 30 stopni Celsjusza pokazały w czwartek termometry w Polsce. To znaczna różnica w porównaniu prognozowaną temperaturą na mapie opublikowanej pod koniec lipca, według której miało być powyżej 40 stopni. Dlaczego takiego upału nie było? Wyjaśnił to Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy naukowcy odkryli bakterie, które zaadaptowały się do życia w kuchenkach mikrofalowych. Niektóre szczepy są groźne, a część prawdopodobnie można będzie wykorzystać. W jaki sposób?

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Źródło:
PAP

Czwartkowe burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze, nawiedziły część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panowała w Dąbrowie Górniczej, gdzie doszło do zalania wielu dróg. Działania strażaków na Śląsku polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z zalanych terenów i usuwaniu powalonych drzew.

Nawałnice nad Polską. W Dąbrowie Górniczej powódź błyskawiczna

Nawałnice nad Polską. W Dąbrowie Górniczej powódź błyskawiczna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Dwie turystki z Hiszpanii, matka i córka, zginęły, a pozostali członkowie rodziny, mąż zmarłej i jej syn, zostali poważnie ranni w północnej Tanzanii, gdy próbowali wjechać samochodem na krawędź wulkanu Ngorongoro. Auto stoczyło się na dno krateru - poinformowały miejscowe media.

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Źródło:
PAP, thecitizen.co.tz

Fala upałów we Włoszech, związana z antycyklonem afrykańskim Charon, nie odpuszcza. Coraz więcej turystów szuka schronienia przed skwarem w Apeninach. Odnotowano tam turystyczny boom - donoszą włoskie media.

Coraz więcej turystów szuka schronienia przed skwarem

Coraz więcej turystów szuka schronienia przed skwarem

Źródło:
PAP, tempoitalia.it, meteo.it

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Japonii. Miało magnitudę 7,1. Japońska Agencja Meteorologiczna (JAM) wydała po raz pierwszy w historii ostrzeżenie przed "megawstrząsami", których magnituda może sięgać nawet 10. Z powodu ryzyka "megatrzęsienia" ziemi premier Fumio Kishida odwołał czterodniową podróż.

Ryzyko "megatrzęsienia" ziemi. Premier Japonii odwołał podróż zagraniczną

Ryzyko "megatrzęsienia" ziemi. Premier Japonii odwołał podróż zagraniczną

Źródło:
PAP, english.kyodonews.net

W piątek rozpoczyna się 10-dniowe polowanie na inwazyjne pytony birmańskie. Łowcy węży będą szukać tego gatunku na terenie parku Everglades na południowym krańcu Florydy. Nie wszyscy są jednak zwolennikami akcji. Zdaniem niektórych, część uczestników myli niepożądane gady z rodzimymi gatunkami węży, co prowadzi do ich zabijania.

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Źródło:
PAP, ABC News

Boliwia zmaga się z pożarami. Żywioł niszczy domy, zabija zwierzęta i zmusza do ewakuacji mieszkańców. Akcję gaśniczą utrudniają strażakom trudne warunki pogodowe oraz brak paliwa.

Ewakuacje ludności, strażakom brakuje paliwa

Ewakuacje ludności, strażakom brakuje paliwa

Źródło:
Reuters

Temperatura wody wokół Wielkiej Rafy Koralowej w Australii wzrosła do poziomu najwyższego od ponad 400 lat - poinformowali naukowcy w opublikowanym raporcie. Dodali, że ten wyjątkowy ekosystem jest coraz bardziej podatny na zmiany klimatu.

Najgoręcej od ponad 400 lat. "Świat traci jedną ze swoich ikon"

Najgoręcej od ponad 400 lat. "Świat traci jedną ze swoich ikon"

Źródło:
PAP, France24, Nature, The Guardian

Poszukiwania 40-letniego turysty z Nowej Południowej Wali, który wpadł do rzeki Annan w stanie Queensland, trwały kilka dni. Australijska policja poinformowała we wtorek, że szczątki zaginionego mężczyzny znaleziono w paszczy krokodyla.

W paszczy krokodyla znaleziono szczątki zaginionego turysty

W paszczy krokodyla znaleziono szczątki zaginionego turysty

Źródło:
PAP, AP, news.com.au

Koty często uważane są za zdystansowane i kapryśne w swoich uczuciach. Badania przeprowadzone przez ekspertki z Uniwersytetu w Oklahomie sugerują, że mruczki przeżywają śmierć innych zwierząt domowych, w tym nawet i psów.

Żałoba po śmierci zwierząt domowych. Koty też ją przechodzą

Żałoba po śmierci zwierząt domowych. Koty też ją przechodzą

Źródło:
The Guardian, PAP, sciencedirect.com

Pies spowodował pożar domu w Oklahomie. Zwierzak podgryzał powerbank, który w pewnym momencie zajął się ogniem. Płomienie błyskawicznie się rozprzestrzeniły. Na szczęście zwierzakom ani nikomu z domowników nic się nie stało.

Pies bawił się powerbankiem, podpalił dom

Pies bawił się powerbankiem, podpalił dom

Źródło:
LBC News, NBC DFW

Kilkuset strażaków walczy z pożarem, który wybuchł we wtorek w gminie La Estrella w prowincji Toledo. Przez upał i brak opadów deszczu ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, a służby mają trudności z jego opanowaniem. Z powodu dymu lokalne władze poprosiły mieszkańców o niewychodzenie z domów.

Zderzyły się auta, wybuchł pożar. Spłonęło 2,5 tysiąca hektarów

Zderzyły się auta, wybuchł pożar. Spłonęło 2,5 tysiąca hektarów

Źródło:
Reuters, RTVE, La Tribuna De Toledo

Ogniste tornado pojawiło się nad Kalifornią. Zjawisko zaobserwowano w okolicach hrabstwa Butte, gdzie od dwóch tygodni trwa walka z jednym z największych pożarów w historii stanu. Ogień strawił tam ponad 170 tysięcy hektarów gruntów oraz spalił kilkaset budynków.

Kolumna dymu i ognia wirowała nad lasem

Kolumna dymu i ognia wirowała nad lasem

Źródło:
Cal Fire, Reuters, The Conversation, tvnmeteo.pl

Wezbrana rzeka porwała samochód na Florydzie po uderzeniu huraganu Debby. Moment zdarzenia zarejestrował policyjny dron, który monitorował okolicę. Dzięki temu funkcjonariusze mogli szybko udać się na miejsce i uratować kierowcę z opresji.

Nagrali moment, w którym rzeka porwała auto

Nagrali moment, w którym rzeka porwała auto

Źródło:
Reuters, NHC

Drugi największy lodowiec we Włoszech topnieje w zastraszającym tempie - alarmuje włoska organizacja klimatyczna Legambiente. Aktywiści zamieścili w sieci nagranie, na którym widać skutki wysokiej temperatury utrzymującej się od lipca na Półwyspie Apenińskim.

Nawet osiem centymetrów w ciągu doby. Ubytek, który powinien alarmować

Nawet osiem centymetrów w ciągu doby. Ubytek, który powinien alarmować

Źródło:
Reuters, Legambiente

Gradobicie nawiedziło kanadyjskie miasto Calgary. W nocy z poniedziałku na wtorek lodowe kule wielkości baseballowych piłek wybijały szyby w domach i samochodach. Uszkodzony został również terminal portu lotniczego, a budynek wypełnił się wodą.

Grad uszkodził terminal lotniczy. Na pasażerów padał deszcz i spadały kawałki sufitu

Grad uszkodził terminal lotniczy. Na pasażerów padał deszcz i spadały kawałki sufitu

Źródło:
CBC, Calgary City News, GlobalNews Canada

Rakieta nośna Długi Marsz 6A we wtorek wyniosła na niską orbitę okołoziemską 18 satelitów komunikacyjnych wchodzących w skład projektu Qianfan Xingzuo, czyli "Konstelacji Tysiąca Żagli" - podał państwowy nadawca CCTV. To odpowiedź Chin na system Starlink amerykańskiej firmy SpaceX.

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Źródło:
PAP

Planowany na 18 sierpnia start rakiety Falcon-9 firmy SpaceX zostanie opóźniony - poinformowała NASA. Rakieta miała wynieść na Międzynarodową Stację Kosmiczną czworo astronautów. Na stacji wciąż przebywa jednak załoga lotu testowego kapsuły Starliner firmy Boeing, która od ponad dwóch miesięcy nie może wrócić z powodu problemów technicznych. W tej sytuacji pojawiły się przypuszczenia, że na pomoc załodze Starlinera przybędzie właśnie konkurencyjna rakieta firmy należącej do Elona Muska.

SpaceX ma ratować astronautów z orbity? NASA opóźnia start rakiety Elona Muska

SpaceX ma ratować astronautów z orbity? NASA opóźnia start rakiety Elona Muska

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Serwisy internetowe i autorzy w mediach społecznościowych informują w ostatnich dniach o nowym zjawisku: "burzach widmo". Mają być gwałtowne i nieprzewidywalne. Tylko że żadne takie ekstremalne zjawisko nie istnieje. Niefortunne tłumaczenie z języka niemieckiego stało się podstawą pogodowego fake newsa.

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

Źródło:
Konkret24