Nawet 15 centymetrów. Tyle śniegu może spaść w części kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw/dd
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed przymrozkami i oblodzeniem. Na południu kraju synoptycy prognozują też opady śniegu. Może spaść go nawet 15 centymetrów. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Alerty IMGW - oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim (poza powiatami położonymi na północy) oraz podlaskim (w powiatach południowych).

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie -3 stopnie Celsjusza, a przy gruncie osiągnie -5 st. C.

Alerty ważne będą w godzinach 1-9 w poniedziałek.

Alerty IMGW - przymrozki

IMGW ostrzega też przed przymrozkami. Alarmy pierwszego stopnia wydano dla wszystkich województw.

Ostrzeżenia w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim ważne będą od godz. 23 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek.

Alerty IMGW w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, świętokrzyskim, łódzkim w mocy będą w godzinach od 1-2 w poniedziałek do godz. 9 tego samego dnia.

Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -4 lub -2 st. C, przy gruncie do -5/-6 st. C.

Alerty IMGW - opady śniegu

W części kraju sypnie śniegiem. Alarmy przed tym pogodowym zagrożeniem obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, Bielsko-Biała, bielskim, gdzie ostrzeżenia będą w mocy od godz. 18 w niedzielę do godz. 13 w poniedziałek;

- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, myślenickim, suskim, wadowickim, nowosądeckim, nowotarskim, gorlickim, limanowskim, gdzie alerty w mocy będą od godz. 18 w niedzielę do godz. 13 w poniedziałek;

- podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, jasielskim, gdzie niebezpiecznie będzie od północy do godz. 13 w poniedziałek.

Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 15 centymetrów. 

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw,anw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości