IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem oraz opadami marznącymi. Ślisko na drogach w nocy z czwartku na piątek będzie na terenie sześciu województw.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne.
Alerty IMGW - oblodzenie
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: koszalińskim, białogardzkim, szczecineckim, świdnickim, łobeskim, drawskim, wałeckim, choszczeńskim, stargardzkim, pyrzyckim, myśliborskim;
- pomorskim, w powiatach: kartuskim, kościerskim, bytowskim, człuchowskim;
- wielkopolskim, w powiecie złotowskim;
Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna powietrza sięgnie około -1 stopnia Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie spadnie do około -3 st. C.
Ostrzeżenia będą ważne w godzinach 5-9 w piątek.
Alerty IMGW - opady marznące
W niektórych regionach obowiązują ostrzeżenia przed opadami marznącymi. Alerty pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:
- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: gołdapskiego, oleckiego, ełckiego;
- podlaskiego, dla powiatów: suwalskiego, Suwałki, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego, monieckiego, grajewskiego, białostockiego, Białystok;
- małopolskiego, dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
Przewidywane są tam słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na północnym wschodzie kraju ostrzeżenia będą ważne od godz. 23 w czwartek do godz. 6 w piątek, w Małopolsce natomiast wejdą w życie o godz. 2 w piątek i stracą ważność o godz. 8 tego samego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock