Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.
"Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr" - alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie województw:
- dolnośląskiego (powiaty: bolesławiecki, głogowski, lubański, polkowicki, zgorzelecki);
- kujawsko-pomorskiego (powiaty: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, tucholski, żniński);
- lubuskiego (powiaty: gorzowski, Gorzów Wielkopolski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski);
- pomorskiego (powiaty: chojnicki, człuchowski, kościerski, kwidzyński, starogardzki, tczewski);
- wielkopolskiego;
- zachodniopomorskiego (powiaty: drawski, szczecinecki, wałecki, choszczeński, gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki).
W związku z burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla prawie całego kraju. Dla regionów na zachodzie i północnym zachodzie Polski ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock