Zorza polarna nad Polską. Dzięki silnej burzy geomagnetycznej, jaka nawiedziła naszą planetę, w nocy z czwartku na piątek w niektórych regionach kraju dało się podziwiać to wyjątkowe zjawisko. Zdjęcia zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W czwartek nad Ziemią pojawiła się bardzo silna burza geomagnetyczna, której skutki były doskonale widoczne po zachodzie słońca. W północnej Polsce zapanowały doskonałe warunki do podziwiania zorzy polarnej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z serwisu z "Z Głową w Gwiazdach", nazwał je wybitnymi. Jak napisał w mediach społecznościowych, była to "jedna z najsilniejszych zórz polarnych sezonu".
Niestety, warunki pogodowe do podziwiania zorzy w wielu regionach kraju były różne. Miejscami niebo zasnuwały ciemne, deszczowe chmury, uniemożliwiając obserwację zjawiska.
Zorza okiem Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zorzy polarnej. Reporterom 24 z północnej i wschodniej Polski udało się uchwycić zapierające dech w piersiach ujęci zjawiska.
Niezwykłe zjawisko udało się zaobserwować również w Trzebieszewie w okolicach Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Zorzę polarną udało się uchwycić pani Aleksandrze Mielniczuk.
Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?
Zorza polarna powstaje w górnych warstwach atmosfery ziemskiej i jest zjawiskiem charakterystycznym głównie dla obszarów podbiegunowych. Może przybierać bardzo różnorodne formy: barwne łuki, smugi, pasma. Zorze mają też na ogół kolor zielony, niebieskozielony z plamami o barwie różowej lub czerwonej, zdarzają się kolory niebiesko-biały, żółto-zielony lub fioletowy.
Ich powstawanie związane jest z przepływem prądu w jonosferze, na wysokości około 100 kilometrów nad Ziemią. Podczas rozbłysków Słońce emituje protony oraz elektrony. Cząstki te są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Są wyłapywane przez ziemską magnetosferę i poruszają się po torze helisy, wzdłuż linii pola magnetycznego, łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. W konsekwencji dochodzi do wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, co skutkuje pojawieniem się świetlistych łun na niebie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials