Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kolejne relacje z obserwacji zorzy polarnej, która ubiegłej nocy rozświetliła niebo nad Polską. Chociaż w części kraju aura nie do końca sprzyjała miłośnikom astronomicznych zjawisk, były miejsca, gdzie nawet chmury nie przeszkodziły w podziwianiu "świateł północy".
Wieczorem w niedzielę i w nocy na niebie ponownie zagościła zorza polarna. Zjawisko było tak silne, że można było dostrzec je nieuzbrojonym okiem nawet w południowych regionach Polski.
"Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z jedną z najpiękniejszych zórz polarnych od 2003 roku [...] Obserwowano ją nawet z centrum Krakowa czy spod samiuśkich Tatr! Zorza była wynikiem przechodzenia przez Ziemię jednego z CME (koronalne wyrzut masy ze Słońca) wyemitowanych w ciągu ostatnich dni. Co ciekawe, nie ma 100 procent pewności, że to było już to silne tzw. full halo CME, którego się spodziewamy. Zobaczymy, co się wydarzy w ciągu najbliższych kilkunastu godzin" - napisał późnym wieczorem Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzator astronomii.
Zorza polarna oczami Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć i nagrań rozświetlającej niebo zorzy. Zostały one uchwycone zarówno na Pomorzu, jak i w południowych regionach kraju - Małopolsce czy Podkarpaciu. Reporterów 24 zachwyciły kolory zorzy - w niektórych regionach niebo wypełniło się odcieniami różu, fioletu i czerwieni.
Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?
Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego.
Zjawisko to powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się w naszej atmosferze.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24