"Mnóstwo pracy", "wymagający dyżur". Ślizgawica w Polsce dała o sobie znać w szpitalach

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, TVN24
Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w Krakowie
Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24
wideo 2/5
Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24

W wyniku ślizgawicy w Polsce lekarze na oddziałach ratunkowych we wtorek mieli więcej pracy. Od poniedziałkowego wieczoru oddziały ortopedyczne w wielu regionach przeżywają oblężenie, a ratownicy medyczni mają ręce pełne roboty. Lekarze przestrzegali, by zachować szczególną ostrożność, ponieważ upadki na lodzie mogą skończyć się tragicznie.

W poniedziałek i wtorek przez Polskę z zachodu na wschód przechodziła strefa opadów marznących, przynosząca ze sobą "szklankę" na jezdniach i chodnikach. We wtorek szczególnie trudna sytuacja panowała na północnym wschodzie kraju, w tym w Białymstoku, gdzie w godzinach porannych konieczne było wstrzymanie ruchu autobusowego ze względu na bezpieczeństwo pasażerów.

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek w Warszawie, gdzie 38-latek przewrócił się na oblodzonym chodniku. Mężczyzna zmarł na miejscu, prawdopodobnie w wyniku uderzenia głową w chodnik.

Gołoledź w Warszawie Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Połowa przyjętych to pacjenci ze złamaniami

Jak opowiadał w rozmowie z TVN24 Łukasz Litwa, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, w poniedziałek pacjenci ze złamaniami wynikającymi z upadków stanowili około połowę wszystkich przyjętych.

- Najbardziej narażone [na urazy - przyp. red.] są osoby starsze, ale osoby młodsze i osoby w wieku dojrzałym również - wyjaśnił. Lekarz zaapelował także o rozsądne wzywanie karetek w przypadku odniesienia urazu, który nie uniemożliwia nam samodzielnego zgłoszenia się do szpitala.

Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w Krakowie
Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24

Ślisko na chodnikach w Kielcach

We wtorek rano w wielu miejscach na drogach i chodnikach Ziemi Świętokrzyskiej powstała warstwa lodu. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zwrócił uwagę, że deszcz w połączeniu z temperaturami oscylującymi około zera tworzy niezwykle niebezpieczne warunki. - Dziś rano na świętokrzyskich drogach doszło do 20 kolizji. Na szczęście niegroźnych. Na drodze nie podejmujmy gwałtownych manewrów, pamiętajmy, aby prędkość była dostosowana do warunków - zaznaczył funkcjonariusz. O ostrożność proszeni są również piesi. Osoby starsze, jeśli to jest możliwe, nie powinny wychodzić z domów.

- Ortopeda dyżurujący w szpitalnym oddziale ratunkowym od rana przyjął dziesięcioro pacjentów, kolejne osoby się zgłaszają. Dominują urazy kończyn - złamania nadgarstków, uszkodzone łokcie i ogólne potłuczenia. Spodziewamy się, że pacjentów z godziny na godzinę będzie przybywać - powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Anna Mazur-Kałuża.

W Toruniu lekarze pracują w pocie czoła

Śliskie chodniki i drogi sprawiły, że toruńskie pogotowie pracowało we wtorek szczególnie intensywnie. W ostatnich godzinach zanotowano kilkadziesiąt wyjazdów karetek pogotowia do osób z urazami - poinformował we wtorek przed południem rzecznik prasowy wojewódzkiego szpitala w Toruniu Janusz Mielcarek.

- Normalnie w ciągu dnia jest ich kilka - powiedział rzecznik. Dodał, że na Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjęto 20 osób z urazami, a 10 z nich wymagało hospitalizacji. Sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ szpitalny oddział ratunkowy przenoszony jest właśnie ze starego budynku do nowego. SOR w wojewódzkim szpitalu ma być czynny w nowym miejscu od jutra.

Na Warmii i Mazurach nie można było dodzwonić się do przychodni

We wtorek dużo pracy mieli też ratownicy medyczni w województwie warmińsko-mazurskim. Poradnie ortopedyczne w całym regionie były wypełnione pacjentami. W Olsztynie, aby dodzwonić się do rejestracji w przychodni, gdzie pracuje ortopeda trzeba było przed południem czekać na połączenie kilkadziesiąt minut. Najtrudniejsza sytuacja pogodowa panowała na Mazurach, gdzie temperatura oscylowała wokół zera i padał deszcz.

- Od rana karetki wzywano 134 razy. Pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do 55 urazów ortopedycznych. Wczoraj w analogicznym okresie czasu tego typu zgłoszeń było 10 - przekazał we wtorek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Trudna sytuacja panuje nie tylko na Warmii i Mazurach, Małopolsce. Na Mazowszu od rana na żadnej spośród stacji wyczekiwania pogotowia ratunkowego nie ma ani jednego wolnego ambulansu. Szpitale w stolicy przyjmowały pacjentów ze złamaniami i zwichnięciami.

>>> Sprawdź także: "Żaden członek zespołu ratownictwa medycznego od rana nie miał ani minuty przerwy"

Białystok. Utrudnienia komunikacyjne, ślisko
Białystok. Utrudnienia komunikacyjne, śliskoTVN24

Poniedziałkowa gołoledź w Szczecinie

Od poniedziałkowego popołudnia do wtorku rano zachodniopomorscy ratownicy medyczni przeprowadzili prawie 150 interwencji dotyczących urazów po upadku na oblodzonych nawierzchniach. - Najgorzej sytuacja wyglądała w poniedziałek w godzinach między godziną 13.00 a 18.00. Interwencji było bardzo dużo aż do wtorkowego poranka - przekazała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Paulina Heigel. Jak dodała, ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów w poniedziałek po południu czas oczekiwania na zespoły ratownictwa medycznego był wydłużony. - Pracy było naprawdę mnóstwo, był to bardzo wymagający dyżur. Sami dyspozytorzy i ratownicy medyczni przyznają, że wyglądał podobnie jak w noc sylwestrową, która jest zawsze najbardziej pracowitym czasem w ciągu całego roku - podkreśliła rzeczniczka pogotowia.

Wiele przypadków w Poznaniu

W poniedziałek wieczorem opady marznącego deszczu oblodziły również ulice, chodniki i przystanki w Poznaniu. Rzecznik Szpitala Miejskiego im. Strusia Tomasz Dolata poinformował, że od poniedziałkowego wieczora szpitalny oddział ratunkowy przyjął około 50 osób, które doznały urazu w wyniku poślizgnięcia się na chodniku, podjeździe lub przystanku autobusowym czy tramwajowym. - Ofiary warunków pogodowych, które trafiły na nasz SOR, to osoby ze złamanymi rękami i nogami, ze stłuczeniami bioder i barków. Wśród pacjentów dominują osoby starsze - powiedział Dolata. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek poinformował, że minionej doby w Poznaniu i powiecie poznańskim pracowało 26 zespołów ratownictwa medycznego, które wyjechały do ponad 270 interwencji. Około 60 z nich dotyczyło urazów wywołanych warunkami pogodowymi. Judek podkreślił że ponad 30 przypadków to były wyjazdy do osób poszkodowanych na ulicach i chodnikach. Sporo osób, które doznało urazu, wracało o własnych siłach do domów i dopiero stamtąd ruszało do placówek medycznych po pomoc.

Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed gwałtowną pogodą. W wielu regionach obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, oblodzeniem oraz przymrozkami. Na wschodzie i południu Polski w ciągu nadchodzącej nocy spodziewane są opady śniegu.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się mroźnie w całym kraju. Miejscami termometry pokażą nawet -6 stopni Celsjusza. Niedziela 6.04 będzie chłodna. Odczuwalnie temperatura okaże się jednak jeszcze niższa za sprawą porywistego wiatru. Lokalnie pojawią się opady śniegu i śniegu z deszczem.

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła w części kraju niebezpieczną pogodę. Wiał silny wiatr, który łamał konary drzew. Strażacy otrzymali około 900 zgłoszeń. Silne porywy wpychały wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, powodując zjawisko cofki. W porcie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zima wróciła do Polski za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy z piątku na sobotę wdarł się nad nasz kraj. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, podążą za nim kolejne.

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Mieszkańcy Trójmiasta zmagają się z załamaniem pogody. Zrobiło się zimno, pada, a wiatr wieje z prędkością do 80 km/h. Występują utrudnienia komunikacyjne.

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP