Wilki z Puszczy Rominckiej zaskakująco często polują na bobry. Chociaż zwierzęta przeważnie żywią się ssakami kopytnymi, ta populacja opiera swoją dietę na bobrzym mięsie w prawie 50 procentach.
W Polsce wilki polują głównie na sarny, dziki, jelenie i daniele. Te drapieżniki chętnie zjadają zwierzęta ranne, ponadto usuwają ze środowiska szczątki zwierząt padłych z powodu chorób. Jak jednak podają naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Gdańskiego, w niektórych regionach kraju wilki z zapałem polują również na bobry. Wyniki ich badań ukazały się właśnie w czasopiśmie "Wildlife Biology".
Rekordziści w konsumpcji bobra
Naukowcy przeanalizowali zawartość wilczych odchodów zebranych w polskiej części Puszczy Rominckiej, leżącej na pograniczu polsko-rosyjsko-litewskim.
- Wyniki wprawiły nas w zdumienie, ponieważ szczątki bobrów znaleźliśmy niemal w połowie wilczych odchodów - przekazała Sabina Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego i prezeska Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". - Okazało się, że bobry stanowią aż 45,6 procent biomasy zjadanego przez tutejsze wilki pokarmu.
Drapieżniki z Puszczy Rominckiej pobiły tym samym rekord konsumpcji bobrów ustanowiony wcześniej przez wilki zamieszkujące Wigierski Park Narodowy. Porównanie wyników ze wszystkich kompleksów leśnych pokazało badaczom, że bobrami odżywiają się w największym stopniu drapieżniki zamieszkujące północno-wschodnią Polskę, w tym podlaską Puszczę Knyszyńską i Lasy Skaliskie na Mazurach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock