Kolejne trasy wspinaczkowe w Tatrach zamknięte. Sokoły wędrowne założyły gniazda
Taternicy i miłośnicy narciarstwa ekstremalnego nie będą mogli wspinać się w rejonie Kościelca i Morskiego Oka - poinformował Tatrzański Park Narodowy. Powodem są lęgi sokołów wędrownych, które w pobliżu popularnych dróg założyły swoje gniazda.
Sokół wędrowny to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Swoje gniazda powinien opuścić do 31 lipca - wskazują przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Do tego czasu pozostaną zamknięte drogi wspinaczkowe w rejonie Morskiego Oka: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka i dalej z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu łącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Rejon objęty zakazem wspinaczkowym od strony północnej sięga wylotu Mnichowego Żlebu do podstawy ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.
Decyzją władz Tatrzańskiego Parku Narodowego na okres lęgów sokołów, również do ostatniego dla lipca, zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i trasy dla narciarstwa ekstremalnego w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.
Sokoły wędrowne w latach 60. i 70. XX wieku ze względów na szerokie stosowanie pestycydów były na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja tego gatunku.
Autorka/Autor:ps
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, które mogą towarzyszyć burzom. Obowiązują też ostrzeżenia przed spiekotą.
Ulewny deszcz i skwar. W mocy żółte alarmy
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.
W środkowej Grecji na obszarze Koryntii we wtorek wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała w nocy, ale żywioł udało się opanować. Był on na tyle niebezpieczny, że konieczne było ewakuowanie pobliskich wiosek. Służby aresztowały dwie osoby, które mają być odpowiedzialne za zaprószenie ognia.
"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji
Pobyt astronautów w kosmosie wpływa na ich organizm podobnie jak u osób długo przebywających na stacjach polarnych. O tym, jak jeszcze zmienia się ludzkie ciało w warunkach mikrograwitacji, opowiadał Alessandro Alcibiade, lekarz misji IGNIS, który zajmuje się zdrowiem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Jak pobyt w kosmosie może zmienić ludzką krew
Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.
Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście
- Źródło:
- PAP, Jornal de Noticias
Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.
Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody
Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.
Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"
Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.
Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie
Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.
W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku
Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.
Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży
20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.
Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym
Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.
Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb
Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu
Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.