Według przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), nie wiadomo, dlaczego mały niedźwiadek, którego obecność spowodowała tymczasowe zamknięcie kilku szlaków, kolejki linowej oraz trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej, odłączył się od matki. Zdaniem pracowników parku, możliwe, że samica wychodzi do niego wieczorami i się nim opiekuje, mając w gawrze inne młode. - To jest naturalna rzecz u zwierząt - powiedział Filip Zięba z TPN.
O wstrzymanie kursowania kolejki linowej wnioskował Tatrzański Park Narodowy (TPN). "Obecnie trasa i kolej w Dolinie Goryczkowej czasowo pozostają zamknięte na czas przebywania w tym miejscu wybudzonych niedźwiedzi. Jeżeli niedźwiedzie zmienią rejon przebywania, to będziemy się starać wznowić działalność" - czytamy w komunikacie Polskich Kolei Linowych.
Niedźwiedzie w Tatrach
W rejonie szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch przyrodnicy z TPN zaobserwowali w ostatnich dniach tropy niedźwiedzi. Od soboty przy popularnym szlaku widywany jest samotny młody niedźwiedź, który poszukuje swojej matki.
Na razie nie wiadomo, dlaczego młody niedźwiedź odłączył się od samicy.
- Jest szansa, że matka odnajdzie młodego i się z nim połączy. Ciekawe jest to, że mamy tam [w rejonie Myślenickich Turni - przyp. red.] tropy większego niedźwiedzia, pomiędzy tropami młodego. To może wskazywać, że być może jest tam matka i całkiem możliwe, że wieczorem wychodzi do niego i się opiekuje. Jest możliwość, że w gawrze są inne młode i matka jest w takim rozkroku, między tym małym a gawrą. To jest naturalna rzecz u zwierząt - opowiadał we wtorek w rozmowie z TVN24 Filip Zięba, jeden z pracowników parku.
W celu zapewnienia zwierzętom spokoju już w sobotę zamknięto szlaki turystyczne w tym rejonie.
Turyści, którym udało się przejść szlakami przed ich zamknięciem, relacjonowali, że widzieli małego z matką.
- Wrażenie niesamowite, reakcje ludzi są różne, bo się zatrzymują, komentują. Ja się schowałem w las i cichutko sobie obserwowałem - mówił jeden z turystów.
Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie roślinami - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.
Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku są pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą około 300 kilogramów i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Sylwia Zielińska - Freeride Academy