TVN Meteo | Polska

Apele o oszczędzanie wody, alerty w kolejnych miejscach. Susza coraz mocniej daje o sobie znać

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Świat Wody, IMGW, PAP
Apel o oszczędzanie wody w Pobiedziskach
Apel o oszczędzanie wody w PobiedziskachTVN24
wideo 2/8
TVN24Apel o oszczędzanie wody w Pobiedziskach

Susza w Polsce staje się coraz większym problemem. Kolejne gminy apelują o rozsądne gospodarowanie wodą lub wprowadzają ograniczenia w jej wykorzystywaniu. Jedną z nich są Pobiedziska (Wielkopolska), gdzie zaapelowano o podlewanie ogródków oraz napełnianie basenów tylko wieczorem i w nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kolejnych miejscach ostrzega przed suszą hydrologiczną.

Zakład Komunalny w Pobiedziskach (województwo wielkopolskie) zwrócił się z prośbą do mieszkańców o "o racjonalne zużycie wody". Jak czytamy w komunikacie, zaleca się podlewanie ogródków oraz napełnianie basenów tylko w godzinach wieczornych i nocnych, od godz. 22 do 5. Dodano, że "obowiązuje całkowity zakaz poboru wody z hydrantów do innych celów niż przeciwpożarowych".

Niektóre gminy zdecydowały się wprowadzić zakazy w wykorzystywaniu wody. W Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie) od 20 maja zabronione jest wykorzystywanie wody wodociągowej do podlewania trawników, sadów i ogródków, mycia samochodów oraz napełniania basenów i oczek wodnych na terenie miasta i gminy. Opublikowany na stronie urzędu komunikat zawiera ostrzeżenie, że osoby nieprzestrzegające zakazu mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karno-administracyjnej.

Kary finansowe za niestosowanie się do nakazów grożą także mieszkańcom Chocienia (woj. kujawsko-pomorskie).

"Wszelkie działania polegające na zabudowie zmniejszają wnikanie wody do gleby"

Jak zwracał uwagę w rozmowie z TVN24 hydrolog prof. Józef Górski, problemy związane z suszą "nasiliły się z jednej strony ze względu na zmiany klimatyczne, a z drugiej strony ze względu na działalność człowieka". Jak tłumaczył, "człowiek zmienia środowisko, zabudowuje tereny". - Wszelkie działania człowieka polegające na zabudowie zmniejszają zatrzymanie wody i wnikanie wody do gleby - mówił.

Według mapy sporządzonej przez autorów bloga Świat Wody, apele związane z oszczędzaniem wody w środę około południa obowiązywały w co najmniej 19 gminach na terenie całej Polski.

Świat Wody

"Warunki agrometeorologiczne na ogół niekorzystne dla rolnictwa"

Jak przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny "warunki agrometeorologiczne w kwietniu br. były na ogół niekorzystne dla rolnictwa. Podano, że "na tempo wzrostu i rozwoju roślin spowalniająco wpływały m.in. występujące w pierwszej połowie miesiąca chłodne dni z opadami śniegu i deszczu oraz spadkami temperatury powietrza przy gruncie (miejscami nawet poniżej -6 st. C)".

"Wegetację roślin hamowało również pogorszenie warunków wilgotnościowych gleby, spowodowane pogłębiającym się w drugiej połowie kwietnia niedoborem opadów wraz z przymrozkami" - napisał GUS.

Gminy apelują o oszczędzanie wody (materiał z maja)
Gminy apelują o oszczędzanie wodyTVN24

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje w ciągu ostatnich dni ostrzeżenia hydrologiczne w związku z niskim stanem wody w rzekach. W środę dotyczyły województw:

- zachodniopomorskiego (zlewni Iny i Płoni, przyrzecza Warty dolnej od Noteci do ujścia);

- lubuskiego (przyrzecza Warty dolnej od Noteci do ujścia, zlewni dopływów Warty od Wełny do Noteci oraz Czernej Wielkiej);

- wielkopolskiego (dopływów Warty od Wełny do Noteci, zlewni Kanału Mosińskiego);

- dolnośląskiego (Czernej Wielkiej, zlewni Ślęzy);

- łódzkiego (zlewni górnej Warty z Liswartą);

- małopolskiego (Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Skawy, Przemszy od ujścia Brynicy do ujścia, Białej Przemszy, zlewni górnej Warty z Liswartą);

- śląskiego (Przemszy od ujścia Brynicy do ujścia, Białej Przemszy, Przemszy wraz ze zb. Przeczyce, Brynicy wraz ze zb. Kozłowa Góra, Brynicy od zb. Kozłowa Góra do ujścia, zlewni górnej Warty z Liswartą);

- opolskiego (zlewni górnej Warty z Liswartą).

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną wydawane są, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ (średnia wieloletnia z najniższych przepływów rocznych) przez minimum 10 dni - wyjaśnia IMGW.

Jak podano w komunikacie, w związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów poniżej SNQ. Ostrzeżenie o suszy hydrologicznej nie ma terminu ważności.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Autor:ps/dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, Świat Wody, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości