W nocy z czwartku na piątek Księżyc wszedł w fazę pełni i znalazł się szczególnie blisko Ziemi. Dzięki temu na niebie mogliśmy obserwować zjawisko superksiężyca, a nasz naturalny satelita wyglądał szczególnie efektownie. Oto, jak prezentował się on w obiektywach Reporterów 24.
Podczas sierpniowej pełni Księżyc znalazł się w odległości 367 779 kilometrów od Ziemi. W Polsce kulminacyjny moment zjawiska nastąpił w nocy z czwartku na piątek o godzinie 3.36 czasu lokalnego, a satelita zbliżył się do Ziemi na tyle blisko, że na niebie dało się zaobserwować superpełnię - tarcza Srebrnego Globu wydawała się większa i jaśniejsza niż zwykle. W tym roku była to ostatnia okazja do uwiecznienia superksiężyca.
Superksiężyc w obiektywach Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia spektakularnie wyglądającego Srebrnego Globu.
Superksiężyc w Pełni Jesiotrów
Pojęcie superksiężyca lub superpełni funkcjonuje od 1979 roku i zostało wprowadzone przez astrologa Richarda Nollego.
Sierpniową pełnię nazywa się tradycyjnie Pełnią Księżyca Jesiotrów. Nazwę zawdzięczamy rdzennym Amerykanom, którzy czerpali inspirację z wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub zjawisk pogodowych w danych miesiącach. W sierpniu, szczególnie w Wielkich Jeziorach i jeziorze Champlain, połowy jesiotrów bywały najbardziej obfite.
Inne nazwy sierpniowej pełni to Kukurydziany Księżyc, Zbożowy Księżyc i Czerwony Księżyc.
Maksimum roju Perseidów
Pełnia Księżyca zbiega się w tym roku z innym fascynującym zjawiskiem, a mianowicie ze zwiększoną aktywnością roju Perseidów. Maksimum zjawiska wystąpi w nocy z piątku na sobotę. To jeden z największych deszczy meteorów, który co roku pojawia się w okolicach połowy drugiego miesiąca lata. Niestety jasne światło odbijane przez naszego naturalnego satelitę tuż po pełni rozświetli niebo, co utrudni zaobserwowanie meteorów.
Eksperci są jednak zdania, żeby się nie poddawać i spróbować poszukać meteorów. Zalecili, by do obserwacji wybrać miejsca oddalone od kolejnych niepotrzebnych źródeł światła, takich jak billboardy czy lampy uliczne, a swój wzrok kierować na ciemniejsze obszary nieba.
Źródło: accuweather.com, space.com, NASA, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials