TVN Meteo | Polska

To była ostatnia superpełnia roku. Księżyc Jesiotrów w obiektywie Reporterów 24

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps,as
Źródło:
accuweather.com, space.com, NASA, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Pełnia Wilczego Księżyca
Pełnia Wilczego KsiężycaKontakt 24
wideo 2/26
Księżyc - pełnie, zaćmienia, koniunkcje

W nocy z czwartku na piątek Księżyc wszedł w fazę pełni i znalazł się szczególnie blisko Ziemi. Dzięki temu na niebie mogliśmy obserwować zjawisko superksiężyca, a nasz naturalny satelita wyglądał szczególnie efektownie. Oto, jak prezentował się on w obiektywach Reporterów 24.

Podczas sierpniowej pełni Księżyc znalazł się w odległości 367 779 kilometrów od Ziemi. W Polsce kulminacyjny moment zjawiska nastąpił w nocy z czwartku na piątek o godzinie 3.36 czasu lokalnego, a satelita zbliżył się do Ziemi na tyle blisko, że na niebie dało się zaobserwować superpełnię - tarcza Srebrnego Globu wydawała się większa i jaśniejsza niż zwykle. W tym roku była to ostatnia okazja do uwiecznienia superksiężyca.

Superksiężyc w obiektywach Reporterów 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia spektakularnie wyglądającego Srebrnego Globu.

ZOBACZYŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Superksiężyc w Pełni Jesiotrów

Pojęcie superksiężyca lub superpełni funkcjonuje od 1979 roku i zostało wprowadzone przez astrologa Richarda Nollego.

Sierpniową pełnię nazywa się tradycyjnie Pełnią Księżyca Jesiotrów. Nazwę zawdzięczamy rdzennym Amerykanom, którzy czerpali inspirację z wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub zjawisk pogodowych w danych miesiącach. W sierpniu, szczególnie w Wielkich Jeziorach i jeziorze Champlain, połowy jesiotrów bywały najbardziej obfite.

Inne nazwy sierpniowej pełni to Kukurydziany Księżyc, Zbożowy Księżyc i Czerwony Księżyc.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Maksimum roju Perseidów

Pełnia Księżyca zbiega się w tym roku z innym fascynującym zjawiskiem, a mianowicie ze zwiększoną aktywnością roju Perseidów. Maksimum zjawiska wystąpi w nocy z piątku na sobotę. To jeden z największych deszczy meteorów, który co roku pojawia się w okolicach połowy drugiego miesiąca lata. Niestety jasne światło odbijane przez naszego naturalnego satelitę tuż po pełni rozświetli niebo, co utrudni zaobserwowanie meteorów.

Eksperci są jednak zdania, żeby się nie poddawać i spróbować poszukać meteorów. Zalecili, by do obserwacji wybrać miejsca oddalone od kolejnych niepotrzebnych źródeł światła, takich jak billboardy czy lampy uliczne, a swój wzrok kierować na ciemniejsze obszary nieba.

Nocne niebo w sierpniu - gdzie szukać roju PerseidówMarta Sitkiewicz - PAP / DPA

Autor:kw,ps,as

Źródło: accuweather.com, space.com, NASA, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials

Pozostałe wiadomości