Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Za nami pierwsza dekada listopada, a w niektórych warszawskich i podwarszawskich ogrodach na magnoliach i azaliach pojawiły się pojedyncze, otwierające się pąki. Kwitną także róże. Taki widok może zastanawiać, zwłaszcza, że okres kwitnienia tych roślin kojarzy nam się z ciepłymi porami roku. Zapytaliśmy ekspertów, czy takie zjawisko w przedostatnim miesiącu roku jest czymś, co zdarza się normalnie o tej porze.

Rośliny przeszły stres

- Magnolie i azalie przeszły duży stres, było gorąco i sucho, a teraz mamy taki przedłużony okres chłodu i okresu wilgotnego. To spowodowało, że niektóre pąki tych roślin się otwierają, bo dostają one mieszane sygnały, jakby była wiosna po prostu, czyli są wybudzone ze stanu spoczynku - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Wojciech Podstolski, kurator działu systematyki roślin i arboretum przy Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Wtóruje mu profesor Arkadiusz Nowak, dyrektor dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

- W przypadku magnolii, to są gatunki górskie, pochodzące z południowo-zachodnich Chin. Kiedy przyszło ochłodzenie, pączki, ich fizjologia, została jakby zahibernowana, one odczuły, że jest chłodniej, a potem jak się nagle na dwa tygodnie zrobiło trochę cieplej, około 10-12 stopni Celsjusza, no to im się wydaje, że jest wiosna - tłumaczył.

Wojciech Podstolski dodał, że w przypadku magnolii i azalii nie dojdzie do pełnego kwitnienia. - To raczej są takie pojedyncze kwiatki. I tylko niektóre pąki się otwierają - zaznaczył.

"Wszystkie kwiaty i rośliny ryzykują, tak jak my"

Kwitnienia o takiej porze roku się zdarzają. - Wszystkie kwiaty i rośliny ryzykują, tak jak my. My jesteśmy też organizmem, który ryzykuje, więc to jest zjawisko dość standardowe, ale rzeczywiście pytanie jest o frekwencję, o powtarzalność i o liczbę gatunków, które to robią. Bo to jest zastanawiające - uzupełnił Arkadiusz Nowak.

Jak podkreślił, najczęściej jest tak, że naturalnie w Polsce około 5-10 procent taksonów, czyli grup organizmów, może tak robić, ale wydłużający się sezon wegetacyjny, okresy ciepła albo braku przymrozków powodują, że rośliny myślą, że jest "okej" i "można spróbować jeszcze raz wydać owoce".

- To się z reguły nie udaje. Ci ryzykanci giną, albo nie giną, ale inwestują zasoby i tracą. Ale to jest takie zjawisko charakterystyczne dla przyrody w ogóle, bo ona nie znosi próżni, więc jak jest szansa na zakwitnienie, wydanie potomstwa, to oczywiście próbuje to zrobić. Natomiast częstotliwość, liczba gatunków, które to robią, obfitość, jaka część populacji zakwita drugi raz, to wszystko jest związane ze zmianami klimatycznymi i te obserwacje są prowadzone przez fizjologów, botaników, geobotaników i widać ewidentnie, że to są naprawdę już poważne procenty. To nie jest tak, że to jest pół procenta, to jest około 15-20 procent wzrostu w stosunku do tego, co było 10-20 lat temu - tłumaczył ekspert.

Róża zakwitła w listopadzie w jednym z podwarszawskich ogrodówtvnmeteo.pl

Zjawisko "spotykane od lat, narasta"

Tego typu organizmy reagują na ciepło, na przymrozki i na długość dnia. - Jeżeli to są takie rośliny, które potrafią kwitnąć wtedy, kiedy jest krótki dzień, ale ciepły i bez przymrozków, to właśnie te gatunki to robią. Czasem się to udaje, bo zdążą wydać owoce, nasiona. W większości przypadków niestety nie. Natomiast nie jest to jakieś zjawisko ekstremalnie rzadkie. To jest spotykane od lat, tylko rzeczywiście narasta - mówił Nowak. Jak opowiadał ekspert, w ogrodzie w Powsinie zostało zaobserwowane zjawisko wcześniejszego kwitnienia, co - jak przyznał - związane jest z wcześniejszą wiosną, z ociepleniem klimatu. - Uważa się, że na świecie rośliny co dekadę rozpoczynają kwitnienie średnio o 2,9 dnia wcześniej. W Powsinie gatunki górskie rozpoczęły kwitnienie w ciągu 20 lat wcześniej o 19 dni, czyli prawie trzy tygodnie. Jest to bardzo poważna zmiana. Skoro na wiosnę zachodzą poważne zmiany, to oczywiście jesienią te zmiany są coraz bardziej poważne i na pewno są związane z ociepleniem klimatu - podkreślił ekspert.

A co z różami?

W ogrodach pojawiły się nie tylko pąki na magnoliach czy azaliach, ale także zakwitły róże. W przypadku tych ostatnich nie mamy do czynienia z niczym nadzwyczajnym - wynika to z charakterystyki odmiany tych roślin.

- W przypadku róż kwitnienie o tej porze jest normalne, bo współczesne odmiany ogrodowe kwitną, dopóki nie ma mrozu. W ciągu sezonu mogą kwitnąć dwa lub trzy razy, mają takie fale. Pierwsze kwitnienie ma miejsce wczesnym latem i potem latem, a następnie późną jesienią, jeżeli sezon jest wystarczająco długi - zapewnił Wojciech Podstolski. Dodał, że róże, gdyby nie było u nas mrozu, prawdopodobnie mogłyby kwitnąć w grudniu. - Parę lat temu było tak, że właśnie zima jakoś długo nie nadchodziła. Pamiętam, że po nowym roku w naszym ogrodzie zebraliśmy kilka kwiatów - przekazał pracownik Ogrodu Botanicznego UW.

Róża zakwitła w listopadzie w jednym z podwarszawskich ogrodówtvnmeteo.pl

Autorka/Autor:dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokażą -6 stopni.

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News