W Tatrach przeprowadzono akcję liczenia kozic. - Na podstawie zebranych danych możemy stwierdzić, że populacja jest zadowalająca - powiedziała Erika Feriancová, zoolog ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Łącznie naliczono 926 zwierząt. Ile jest ich po polskiej, a ile po słowackiej stronie?
Co roku odbywa się jesienna akcja liczenia kozic. W tym roku przyrodnicy z polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego zaobserwowali 926 tych chronionych i rzadkich zwierząt - podał w poniedziałek słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP). 659 kozic zaobserwowano po stronie słowackiej, a 267 po polskiej.
Liczenie kozic w Tatrach
Skoordynowana polsko-słowacka akcja liczenia kozic odbyła się 7 listopada. Przyrodnicy podają, że tego dnia panowały dobre warunki, mimo że rano w niższych partiach gór padał deszcz, ale później mgła opadła i były dogodne warunki do obserwacji. - Na podstawie zebranych danych możemy stwierdzić, że populacja kozic jest zadowalająca. Oczywiście wolelibyśmy, żeby kozic było powyżej tysiąca, ale mimo to nie dostrzegamy radykalnego spadku populacji - oceniła zoolog ze słowackiego TANAP Erika Feriancová. Podczas ubiegłorocznego, jesiennego liczenia kozic zaobserwowano 1222 osobniki. Kozice w Tatrach liczone są dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Spis wiosenny skupia się na liczbie młodych, które przyszły na świat, natomiast spis jesienny określa stan całej populacji kozic.
Gatunek chroniony w Polsce
Kozica tatrzańska (Rupicapra rupicapra tatrica) jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi doświadczona samica z młodym, tak zwana licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów. Wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na świat przychodzą młode kozice, tzw. koźlęta. W Polsce, poza Tatrami, kozice żyją w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock