"Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie". Policja apeluje

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Temperatura w ostatnich dniach regularnie spada poniżej zera, a na zbiornikach wodnych pojawia się lód. - Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśliła młodsza aspirant Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, apelując o niewchodzeniu na zamarznięte jeziora czy stawy. Przypomniała, co powinna zrobić osoba, która widzi, że pod kimś załamał się lód.

Grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. - Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie - zwróciła uwagę młodsza aspirant Aleksandra Wasiak z z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.- Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśliła policjantka.

Co robić, kiedy pod kimś załamie się lód

Zapytana, co robić, gdy widzimy, że pod kimś załamał się lód, mł. asp. Wasiak zaznaczyła, że podstawą jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. W takiej sytuacji najlepiej nie wchodzić na lód. Jeśli już się na nim jest, trzeba się położyć, bo stojąc, można powodować nadmierne obciążenie w jednym miejscu.

- To jest bardzo ważne, bo jeśli nam coś się stanie, jeśli pod nami załamie się lód, służby ratunkowe będą miały dużo więcej pracy. Akcja ratunkowa automatycznie stanie się skomplikowana, wydłuży się - zaznaczyła mł asp Wasiak. Świadek takiej sytuacji powinien wezwać po pomoc służby, dzwoniąc pod numer alarmowy. Osobie, pod którą się załamał lód, może też spróbować coś podać, na przykład kawałek liny lub gałąź.

Uwaga na kruchy lódPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Policjantka podkreśliła, że najlepiej w ogóle nie wchodzić na lód, a jeśli już są takie plany, to należy to robić z zabezpieczeniem. - Gdy są organizowane jakiekolwiek zawody i imprezy, zawsze są one zabezpieczane przez służby. Osoby, które wchodzą na lód, mają kamizelki asekuracyjne, pianki - dodała.

Czytaj też: Bezpieczeństwo na lodzie. Na co się narażamy, wchodząc na zamarznięte akweny. Co robić, gdy zarwie się lód

O bezpieczeństwie zimą trzeba pamiętać także podczas rodzinnych zabaw na śniegu. Mł. asp. Wasiak przypomniała, że do jazdy na sankach należy wybierać miejsca oddalone od ulicy i zbiorników wodnych.

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości