TVN Meteo | Polska

Bezpieczeństwo na lodzie. Na co się narażamy, wchodząc na zamarznięte akweny. Co robić, gdy zarwie się lód

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl, zpe.gov.pl, RCB
Lód załamał się pod czterema osobami. Trzy z nich nie żyją
Lód załamał się pod czterema osobami. Trzy z nich nie żyjąTVN24
wideo 2/4
TVN24Lód załamał się pod czterema osobami. Trzy z nich nie żyją

Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera stopni Celsjusza, na zbiornikach wodnych pojawia się lód. Może to być jednak bardzo krucha pokrywa. Prawie zawsze tak jest, jeśli siarczysty mróz nie utrzymuje się przez dłuższy okres. Każde wejście na zamarznięty akwen - jezioro, staw, rzekę - wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Co nam grozi? Co należy zrobić, jeśli dojdzie do nieszczęścia i lód się zarwie? Przeczytaj, zanim zaryzykujesz.

Minimalna grubość lodu, na który można bezpiecznie wejść, szacowana jest na około 10 centymetrów. Taką grubość lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura również za dnia utrzymuje się poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Do tej minimalnej grubości nie wlicza się lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na wierzchu.

Pokrywa lodowa, nawet przy bardzo niskiej temperaturze powietrza, ma w różnych miejscach różną grubość. Nawet jeśli stwierdzimy, że przy brzegu pokrywa lodowa sprawia wrażenie solidnej, nie mamy gwarancji, że taka jest na całym akwenie. Im dalej od brzegu, tym większe prawdopodobieństwo, że tafla będzie zbyt cienka i zbyt mało trwała, by utrzymać się pod ciężarem człowieka. Lód jest też zawsze cieńszy w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny, a także w okolicach tam, mostów, śluz i - w szczególności - ujść wody. Grubość lodu ulega także ciągłym zmianom w czasie doby.

Bardzo zdradliwy może być śnieg zalegający na pokrywie lodowej. Pod jego warstwą trudno jest ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, występowania przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Szczególnie uważać trzeba podczas zimowych spacerów z psem w pobliżu zbiorników wodnych. Część tragicznie zakończonych wejść na pokrywę lodową wynikała właśnie z chęci ratowania zwierzęcia, które wbiegło na lód. Do takiego zdarzenia doszło w poniedziałek w Wolbromiu. Utonęło trzech młodych mężczyzn.

>>> LÓD NA STAWIE ZAŁAMAŁ SIĘ POD CZTEREMA OSOBAMI. TRZY Z NICH NIE ŻYJĄ

PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Pierwsza i podstawowa zasada brzmi: unikaj wchodzenia na lód na zbiornikach wodnych. Jeśli jednak znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji lub będziesz jej świadkiem, zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez ekspertów.

Co robić, gdy zarwie się lód?

1. Starać się zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów (ogranicza się w ten sposób utratę ciepła z organizmu).

2. Głośno wzywać pomocy.

3. Spróbować wydostać się na lód w kierunku, z którego się przyszło.

4. Jeżeli lód załamuje się przed nami, należy posuwać się w kierunku, z którego się przyszło.

4. Po lodzie należy poruszać się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczać się na czworakach.

5. Znaleźć ciepłe schronienie najszybciej, jak to możliwe.

Co zrobić, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód?

1. Natychmiast wezwać pomoc.

2. Nie wchodzić na lód, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod nami również się załamie.

3. Jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postarać się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać (np. linę, gałąź, kurtkę).

4. Pomóc poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu.

5. Po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpieczyć go przed utratą ciepła (zdjąć mokre ubrania, okryć czymś suchym, podać ciepły napój, słodki baton). Nie podajemy alkoholu.

Co zrobić, kiedy widzimy, że osoba, pod którą załamał się lód, tonie?

1. Niezwłocznie wezwać służby ratunkowe - najlepiej dzwoniąc na 112.

2. Nie należy biec w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększa się w ten sposób punktowy nacisk na lód.

3. Jeśli musimy zbliżyć się do tonącego, to wyłącznie czołgając po lodzie - na taką odległość, aby możliwe było podanie przedmiotu typu długi szalik, gruba gałąź lub sanki.

4. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy zdjąć jej mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym.

5. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych należy często sprawdzać stan poszkodowanej osoby, w razie konieczności rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące) bezalkoholowe napoje.

Hipotermia Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, zpe.gov.pl, RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości