Aura w Polsce znacznie się pogorszyła za sprawą niżu Charly, który sprowadził do nas intensywne opady śniegu. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Pomorzu Zachodnim, gdzie kilkadziesiąt tysięcy odbiorców jest pozbawionych prądu. Strażacy mają pełne ręce roboty, usuwają z dróg powalone gałęzie i drzewa. Warunki do podróżowania są trudne - miejscami jezdnie są nieprzejezdne.
Z powodu awarii wywołanych intensywnymi opadami śniegu, we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego prądu nie ma około 22 tys. odbiorców.
- Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego. Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej - podał w sobotę Grzegorz Baran z Energa Operator.
Jak dodał, w niektórych miejscach drogi są nieprzejezdne. - Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja -zaznaczył.
Niebezpiecznie w Świnoujściu
Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. - To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku - przekazał Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Sytuacja jest też monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. O problemach informowała także Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.
Państwowa Straż Pożarna zadecydowała o zabezpieczeniu slipów workami z piaskiem. - Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny. Na miejscu działa pięć zastępów, w tym Komendant Powiatowy PSP - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.
Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy. Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki układane są prewencyjnie i mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę.
Wysoki stan wody w porcie Świnoujście ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.
Wymagająca pogoda dla kierowców
W sobotę w powiecie drawskim ochotnicy z OSP Złocieniec pomagali kierowcy ciężarówki usunąć jego pojazd z przejazdu kolejowego. Strażacy ochotnicy wracali z usuwania powalonego drzewa z trasy między miejscowościami Stawno i Kranisk. Zobaczyli, że na drodze krajowej 20, na przejeździe kolejowym w Złocieńcu, stoi ciężarówka, a jej kierowca ma problem, żeby przejechać przez ten przejazd, co spowodowane było zalegającym na drodze śniegiem.
- Naczepa znajdowała się na samym przejeździe - mówił w rozmowie telefonicznej jeden z druhów. Ochotnicy zatrzymali się, podpięli hol i pomogli temu mężczyźnie wrócić ciężarówką na drogę.
Kilka godzin po tym zdarzeniu okazało się, że kierowca, któremu pomogli strażacy z OSP, pomagał kobiecie, której auto wypadło z drogi i utknęło w rowie. To zdarzenie z kolei miało miejsce w gminie Węgorzyno. Kierowca ten zatrzymał się, pomógł kobiecie wydobyć pojazd. Nie odniosła ona obrażeń.
Powalone drzewa na Pomorzu Zachodnim
Od sobotniego poranka w całym Zachodniopomorskiem straż pożarna interweniowała 74 razy, głównie do usuwania powalonych drzew i gałęzi. Najwięcej zdarzeń było w rejonie Koszalina i Szczecinka. Nie ma osób poszkodowanych. Utrudnienia występują też na głównych drogach w regionie, gdzie utrzymuje się błoto pośniegowe. "Nasze służby od godzin nocnych pracują w celu minimalizacji skutków zimy. W nocy wyjechaliśmy pond 100 razy obsypując drogi solą. Śnieg może padać do godzin porannych w niedzielę" - poinformowała na platformie X GDDKiA o. Szczecin.
Drzewo spadło na trakcję kolejową
Utrudnienia występują także w ruchu pociągów. Drzewo spadło na trakcję kolejową na trasie Reblino - Wrześnica. Jak informuje PKP, ruch kolejowy na tym odcinku został wstrzymany.
>>> CZYTAJ: Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW
Na Warmii i Mazurach także sypie
Pogarszają się warunki drogowe w woj. warmińsko-mazurskim: w pasie od Elbląga przez Iławę i Ostródę do Olsztyna intensywnie pada śnieg i wieje wiatr, na wschodzie regionu, w tym w najzimniejszym zwykle Olecku, przelotnie pada deszcz.
Służby odpowiedzialne za odśnieżanie dróg zapewniają, że wszystkie trasy są przejezdne. Jednak tam, gdzie pada śnieg - jest to zachodnia część regionu - miejscami bywa ślisko, zwłaszcza na trasach lokalnych. W okolicach Braniewa, czy Bartoszyc jest już około 20 cm śniegu. Wiatr miejscami zawiewa go na jezdnię.
Policja poinformowała, że we wsi Strubno pod Braniewem z powodu trudnych warunków drogowych kobieta wpadła w poślizg, wjechała do rowu i dachowała. Życiu prowadzącej auto nie zagraża niebezpieczeństwo.
Po drogach krajowych w warmińsko-mazurskim jeżdżą obecnie 42 samochody do odśnieżania i posypywania dróg, po drogach wojewódzkich - 17. W Morągu z powodu obfitych opadów śniegu na chodniki wyjechały odśnieżarki.
Interwencje na Pomorzu
W województwie pomorskim śnieg pada od kilkunastu godzin. Od rana na drogach wojewódzkich pracują 133 pojazdy sprzętu odśnieżającego i przeciw gołoledzi. Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich, na jezdniach we wszystkich powiatach województwa jest zajeżdżony śnieg. Mimo trudnych zimowych warunków, jezdnie są przejezdne.
Kilkukilometrowy korek utworzył się na Estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, która prowadzi z portu do Obwodnicy Trójmiasta (S6). Stoją w nim głównie auta ciężarowe, które mają kłopot z podjazdem ze zjazdu na obwodnicę w kierunku Gdańska. Zajeżdżony śnieg zalega też na drogach w samym Trójmieście. W związku z opadami śniegu i silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 106 zdarzeń. Jak podał w sobotę rano rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Jakub Friedenberger, strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew. - W zdarzeniach nie było osób poszkodowanych - podał Friedenberger.
>>> CZYTAJ TEŻ: Wędrówka wielkiej strefy opadów. Gdzie pada śnieg
Wasze pogodowe relacje
W nocy z piątku na sobotę wkroczył do Polski front atmosferyczny, niosący opady śniegu. Strefa opadów będzie w ciągu dnia przemieszczać się od Pomorza w głąb kraju. Może powstać pokrywa śniegu do pięciu centymetrów, a na Pomorzu i Warmii - do 10-20 cm.
- Przewidywano, że spadnie śnieg, ale że aż tyle go spadnie, tego się nie spodziewaliśmy - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 pan Józef, mieszkaniec Szczecinka. - Pamiętam swoje młode lata, kiedy były takie zaspy, że nie chodziłem do szkoły przez 3-4 dni. Teraz jest wszystko dobrze - dodał.
W sobotę spodziewane są w części kraju burze śnieżne.
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia białych krajobrazów z wielu miejsc na północy Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Słupska czy Bydgoszczy.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: OSP Złocieniec