Ludzie bez prądu, interwencje strażaków, wysoki stan wody

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24
Zimowa aura w Szczecinku
Zimowa aura w SzczecinkuTVN24
wideo 2/21
Zimowa aura w SzczecinkuTVN24

Atak zimy daje się we znaki mieszkańcom Polski, szczególnie Pomorza. Od rana strażacy z tamtego regionu mają pełne ręce roboty, usuwając z dróg powalone gałęzie i drzewa. Po południu bez prądu pozostawały tysiące gospodarstw domowych. Stan wody w porcie w Świnoujściu jest alarmowy.

W rozmowie z tvnmeteo.pl st. bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, przekazał, że do godziny 17.30 w związku z opadami śniegu oraz silnym wiatrem strażacy otrzymali 772 zgłoszenia w całej Polsce. 477 interwencje przeprowadzono w województwie pomorskim, zaś 275 w woj. zachodniopomorskim. W pozostałych województwach zanotowano od kilku do kilkunastu zdarzeń.

Liczne interwencje

Jak tłumaczył aspirant Dariusz Schacht, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, w sobotę od godziny 8 do 15.30 odnotowano 176 zdarzeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Najwięcej zgłoszeń zanotowano w powiatach: szczecineckim (36), koszalińskim (35) i drawskim (25). Interwencje polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. Nikt nie został poszkodowany.

Pełne ręce roboty mieli w sobotę ochotnicy z OSP Złocieniec w powiecie drawskim. W godzinach popołudniowych wyjechali do interwencji przy ul. Pancerniaków, gdzie konar drzewa złamał się pod ciężarem śniegu. Gałąź spadła na linie energetyczne i zaczęła się palić. W ciągu dnia ochotnicy zabezpieczyli także drzewo, które przewróciło się na linię energetyczną na trasie między miejscowościami Złocieniec i Siecino.

Popołudniowa akcja w ZłocieńcuOSP Złocieniec
Popołudniowa akcja w ZłocieńcuOSP Złocieniec

W ciągu dnia ochotnicy pomagali również kierowcy ciężarówki usunąć jego pojazd z przejazdu kolejowego. Strażacy ochotnicy wracali z usuwania powalonego drzewa z trasy między miejscowościami Stawno i Kranisk. Zobaczyli, że na drodze krajowej 20, na przejeździe kolejowym w Złocieńcu, stoi ciężarówka, a jej kierowca ma problem, żeby przejechać przez ten przejazd, co spowodowane było zalegającym na drodze śniegiem. 

- Naczepa znajdowała się na samym przejeździe - mówił w rozmowie telefonicznej jeden z druhów. Ochotnicy zatrzymali się, podpięli hol i pomogli temu mężczyźnie wrócić ciężarówką na drogę. 

Trudne warunki na drogachOSP Złocieniec

Kilka godzin po tym zdarzeniu okazało się, że kierowca, któremu pomogli strażacy z OSP, pomagał kobiecie, której auto wypadło z drogi i utknęło w rowie. To zdarzenie z kolei miało miejsce w gminie Węgorzyno. Kierowca ten zatrzymał się, pomógł kobiecie wydobyć pojazd. Nie odniosła ona obrażeń. 

Trudne warunki na drogach po opadach śnieguOSP Złocieniec

Tysiące odbiorców bez prądu

Z powodu awarii wywołanych intensywnymi opadami śniegu, we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego prądu nie ma około 22 tys. odbiorców.

- Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego. Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej - podał w sobotę Grzegorz Baran z Energa Operator.

Jak dodał, w niektórych miejscach drogi są nieprzejezdne. - Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja -zaznaczył.

Strażacy usuwali połamane gałęzie i konary drzewOSP ZŁOCIENIEC

Niebezpiecznie w Świnoujściu

Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. - To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku - przekazał Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Sytuacja jest też monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. O problemach informowała także Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

Państwowa Straż Pożarna zadecydowała o zabezpieczeniu slipów workami z piaskiem. - Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny. Na miejscu działa pięć zastępów, w tym Komendant Powiatowy PSP - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.

Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy. Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki układane są prewencyjnie i mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę.

Wysoki stan wody w porcie Świnoujście ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.

Drzewo spadło na trakcję kolejową

Utrudnienia występują także w ruchu pociągów. Drzewo spadło na trakcję kolejową na trasie Reblino - Wrześnica. Jak informuje PKP, ruch kolejowy na tym odcinku został wstrzymany.

W związku z trudną sytuacją atmosferyczną opóźniły się przyjazdy pociągów do Szczecina Głównego. Najwięcej opóźnił się pociąg "Żuławy" z Olsztyna Głównego (387 minut), "Bryza" z Olsztyna Głównego (310 minut) i "Rybak" z Białegostoku (268 minut). Pociągi te utknęły na wysokości Lęborka, wskazywanego dzisiaj jako jedna z miejscowości z największą ilością awarii sieci i infrastruktury energetycznej. 

>>> CZYTAJ: Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW

W mieście Czarne (woj. pomorskie) spadł śnieg
W mieście Czarne (woj. pomorskie) spadł śnieg TVN24

Na Warmii i Mazurach także sypie

Pogarszają się warunki drogowe w woj. warmińsko-mazurskim: w pasie od Elbląga przez Iławę i Ostródę do Olsztyna intensywnie pada śnieg i wieje wiatr, na wschodzie regionu, w tym w najzimniejszym zwykle Olecku, przelotnie pada deszcz.

Służby odpowiedzialne za odśnieżanie dróg zapewniają, że wszystkie trasy są przejezdne. Jednak tam, gdzie pada śnieg - jest to zachodnia część regionu - miejscami bywa ślisko, zwłaszcza na trasach lokalnych. W okolicach Braniewa, czy Bartoszyc jest już około 20 cm śniegu. Wiatr miejscami zawiewa go na jezdnię.

Policja poinformowała, że we wsi Strubno pod Braniewem z powodu trudnych warunków drogowych kobieta wpadła w poślizg, wjechała do rowu i dachowała. Życiu prowadzącej auto nie zagraża niebezpieczeństwo.

Po drogach krajowych w warmińsko-mazurskim jeżdżą obecnie 42 samochody do odśnieżania i posypywania dróg, po drogach wojewódzkich - 17. W Morągu z powodu obfitych opadów śniegu na chodniki wyjechały odśnieżarki.

Interwencje na Pomorzu

W województwie pomorskim śnieg pada od kilkunastu godzin. Od rana na drogach wojewódzkich pracują 133 pojazdy sprzętu odśnieżającego i przeciw gołoledzi. Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich, na jezdniach we wszystkich powiatach województwa jest zajeżdżony śnieg. Mimo trudnych zimowych warunków, jezdnie są przejezdne.

Kilkukilometrowy korek utworzył się na Estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, która prowadzi z portu do Obwodnicy Trójmiasta (S6). Stoją w nim głównie auta ciężarowe, które mają kłopot z podjazdem ze zjazdu na obwodnicę w kierunku Gdańska. Zajeżdżony śnieg zalega też na drogach w samym Trójmieście. W związku z opadami śniegu i silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 106 zdarzeń. Jak podał w sobotę rano rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Jakub Friedenberger, strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew. - W zdarzeniach nie było osób poszkodowanych - podał Friedenberger.

>>> CZYTAJ TEŻ: Wędrówka wielkiej strefy opadów. Gdzie pada śnieg

Wasze pogodowe relacje

W nocy z piątku na sobotę wkroczył do Polski front atmosferyczny, niosący opady śniegu. Strefa opadów będzie w ciągu dnia przemieszczać się od Pomorza w głąb kraju. Może powstać pokrywa śniegu do pięciu centymetrów, a na Pomorzu i Warmii - do 10-20 cm.

- Przewidywano, że spadnie śnieg, ale że aż tyle go spadnie, tego się nie spodziewaliśmy - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 pan Józef, mieszkaniec Szczecinka. - Pamiętam swoje młode lata, kiedy były takie zaspy, że nie chodziłem do szkoły przez 3-4 dni. Teraz jest wszystko dobrze - dodał.

W sobotę spodziewane są w części kraju burze śnieżne. 

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia białych krajobrazów z wielu miejsc na północy Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Słupska czy Bydgoszczy.

Autorka/Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OSP ZŁOCIENIEC

Pozostałe wiadomości

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą wiele zagrożeń związanych między innymi z oblodzeniem, przymrozkami i opadami śniegu - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Żółte alarmy mogą pojawić się w całym kraju. Sprawdź szczegóły.

Weekend przyniesie wiele zimowych zagrożeń

Weekend przyniesie wiele zimowych zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Niemal cały piątek 4.04 zapowiada się pogodnie i słonecznie. W drugiej części dnia lokalnie na niebie pojawi się więcej chmur. Termometry pokażą w wielu miejscach 20 stopni.

Pogoda na dziś - piątek, 4.04. Ponad 20 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - piątek, 4.04. Ponad 20 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl