Na części polskich rzek występuje trudna sytuacja, gdyż stany alarmowe zostały przekroczone. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mają one pierwszy, drugi i trzeci stopień.
W ciągu ostatnich kilku dni niektóre regiony Polski, w tym na przykład Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Wielkopolskę, Ziemię Łódzka, nawiedziły burze i intensywne opady deszczu. Na skutek ulew doszło do podtopień, woda w rzekach wezbrała.
W związku z tym obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW ostrzega: przekroczone stany alarmowe
Jak poinformował w środę IMGW, stan niski na rzekach występuje na 38 proc. stacji hydrologicznych, średni na 48 proc., a wysoki na 14 proc. Stany alarmowe były w środę o godzinie 14 przekroczone na rzekach:
- Pszczynka, w woj. śląskim;
- Stradunia, w woj. opolskim;
- Ścinawa Niemodlińska, w woj. opolskim;
- Oława, w woj. dolnośląskim;
- Ślęza, w woj. dolnośląskim;
- Czarna Woda, w woj. dolnośląskim;
- Prosna, w woj. łódzkim.
Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia
Najwyższy stopień alertów hydrologicznych, oznaczony kolorem czerwonym, IMGW wydał na terenie województw:
- dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dotyczy: Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;
- dolnośląskiego, dotyczy Czarnej Wody;
- opolskiego, dotyczy zlewni Straduni, Białej, Ścinawy Niemodlińskiej;
- łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, dotyczy Prosny górnej i środkowej.
W zlewni górnej Baryczy prognozowane są dalsze wzrosty stanów z możliwością przekroczenia stanów alarmowych w Odolanowie na Baryczy i w Bogdaju na Polskiej Wodzie. Prognozowane burze z silnym deszczem mogą spowodować nowe, gwałtowne wzrosty, zwłaszcza w Odolanowie.
Jak podaje IMGW, w ujściowym odcinku Czarnej Wody początkowo stany wody będą jeszcze podnosić się powyżej stanu alarmowego w wyniku spływu wód opadowych z górnej i środkowej części zlewni. Następnie spodziewana jest stabilizacja.
W zlewniach Straduni, Białej i Ścinawy Niemodlińskiej trwa jeszcze spływ wód opadowych. Możliwe jest utrzymywanie się słabej tendencji wzrostowej powyżej stanów alarmowych. W przypadku wystąpienia prognozowanych od godzin południowych burz z silnym deszczem wzrosty mogą być wyraźniejsze, na Białej powyżej stanu alarmowego.
Ostrzeżenia będą ważne do godziny 9 w czwartek, a miejscami do godz. 12 w czwartek.
Alerty hydrologiczne drugiego stopnia
Alarmy drugiego stopnia obowiązują w województwach:
- śląskim, dotyczą zlewni: Małej Wisły, Przemszy, Soły wraz z kaskadą zbiorników, Olzy, Żylicy, Iłownicy, Białej, Gostynia, Przemszy, Brynicy, Bierawki, Rudy, Odry, rzeki Mała Panew;
- opolskim, dotyczą zlewni: Psiny, Stobrawy, Odry, Kłodnicy, Widawy, Nysy Kłodzkiej, rzeki Mała Panew;
Na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych. Na stacji Mizerów-Borki na Pszczynce prognozowane jest utrzymanie się poziomu wody powyżej stanu alarmowego, z możliwością dalszego wzrostu powyżej tego stanu po wystąpieniu opadów.
Jak pisze IMGW, w warunkach nasycenia gruntu wodą i prognozowanych burz z silnym deszczem stany wody będą gwałtownie podnosić się powyżej stanów ostrzegawczych, miejscami powyżej stanów alarmowych, zwłaszcza na rzekach, gdzie ostatnio takie przekroczenia wystąpiły. Na ciekach górskich i podgórskich oraz na ciekach znajdujących się na obszarach zurbanizowanych wzrosty mogą być szczególnie szybkie i wysokie.
Alerty będą w mocy do godziny 8 lub 9 w czwartek.
Alerty hydrologiczne pierwszego stopnia
Żółte alerty hydrologiczne IMGW wydał w wojewóztwach:
- małopolskim;
- podkarpackim;
- świętokrzyskim;
- lubelskim;
- łódzkim;
- kujawsko-pomorskim;
- mazowieckim, dotyczą zlewni: Dolnej Narwi, Wkry, Wisły, Bzury, Pilicy Radomki, Świdra;
- pomorskim, dotyczą zlewni: Przymorza, Redy, Łupawy, Słupi, Brdy, Wieprza, Wdy, Wierzycy, Martwej Wisły;
- warmińsko-mazurskim, dotyczą zlewni: Elbląga, Drwęcy, Parsęki, Górnej Łyny, Pisy, Dolnej Narwi, rzeki Wel;
- wielkopolskim, dotyczą zlewni: Warty, Wełny, Wrześnicy, Gwdy, Powy, Ołoboka.
IMGW informuje, że na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Alerty ważne będą do godziny 3 lub 8 w czwartek.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW