Późną wiosną rozpoczyna się sezon występowania tak zwanych obłoków srebrzystych. W najbliższych miesiącach szczęśliwcy będą mogli dostrzec zjawisko nad horyzontem nocnego nieba. Jak przygotować się do obserwacji?
Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne, a więc najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Jak tłumaczył Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", powstają one na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc niezwykłe, srebrzyste łuny.
Obłoków srebrzystych nie należy mylić ze "zwykłymi" różowo-czerwonymi chmurami, występującymi przy zachodach Słońca. Wójcicki zaznaczył - właściwe zjawisko cechuje się srebrną barwą, a jedynie miejscami może mieć czerwonawe zabarwienie.
Jak obserwować obłoki srebrzyste
Najlepsze warunki do obserwacji obłoków srebrzystych rozpoczynają się późną wiosną i trwają latem. W przypadku półkuli północnej możemy cieszyć się nimi od połowy maja i często można dostrzec je jeszcze w sierpniu. Jak przekazał Wójcicki, najlepiej wypatrywać ich około godziny 23 i po godz. 1.
Największe szanse na dostrzeżenie obłoków będziemy mieć, gdy wybierzemy się w mniej zaludnione obszary. Wtedy nasze obserwacje nie będą zakłócane przez światła miejskie, oświetlenia domów czy billboardy. Zjawisko jest dostrzegalne gołym okiem.
Jeśli uda Wam się zobaczyć obłoki srebrzyste, podzielcie się swoją relacją na Kontakt 24. Poniżej znajduje się kilka filmów z obserwacji zjawiska w ostatnich latach:
Źródło: tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24