W Polsce od kilkunastu dni nie odnotowano znaczących opadów, a prognozy na najbliższy czas także ich nie przewidują. Pogoda sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach.
Brak deszczu sprzyja wysuszaniu ściółki w lasach oraz łąk, a w prognozie na kolejne dni próżno szukać opadów. Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował w niedzielę najnowszą mapę zagrożenia pożarowego w lasach. Czerwony kolor, oznaczający najwyższy stopień tego niebezpieczeństwa, obowiązywał na terenie niemal wszystkich województw.
W części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego obowiązywał niższy, średni stopień, oznaczony kolorem żółtym. W części północno-zachodniej województwa mazowieckiego oraz w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego zabrakło danych, by oszacować stopień zagrożenia.
Wypalanie traw marcową zmorą. Co nam grozi
Państwowa Straż Pożarna ostrzega, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. - Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - przekazał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.
Dodał, że wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. - Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób - powiedział.
PSP ostrzegła również, że wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi między innymi ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków podlega karze aresztu albo grzywny.
Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.
Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.
Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Źródło: tvnmeteo.pl, IBL, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock