Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.
W nocy z wtorku na środę na polskim niebie można było obserwować kolejne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zdjęcia i nagrania charakterystycznego, jasnego punktu otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Stacja kosmiczna i Księżyc
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", zapowiadał, że spodziewane były dwa efektowne przeloty ISS na naszym niebie. Między 21.58 a 22.04 obiekt przeleciał nad południową Polską i był "doskonale widoczny praktycznie od horyzontu do horyzontu w całej Polsce". Podczas drugiego przelotu w godzinach 23.34-23.38 widoczne miało być natomiast "wejście ISS w cień Ziemi w okolicach gwiazdozbioru Herkulesa".
Tej nocy warto było spojrzeć w niebo z jeszcze jednego powodu. Adam Hurcewicz z bloga "O kosmosie i astronautyce" przekazał, że w niektórych miejscach Polski ISS przeszła przez niebo na tle tarczy Księżyca. Podczas pierwszego przelotu księżycowy tranzyt miał być widoczny w wąskim pasie od Śląska Opolskiego po Lubelszczyznę, zaś podczas drugiego - w części centralnej Polski, w tym w podwarszawskich miejscowościach.
"Musicie być w centrum pasa, nie ma innego wyjścia. Jeśli będziecie poza, to ISS minie Księżyc" - przekazał Hurcewicz.
Astronom dodał, że to niejedyna okazja, żeby podziwiać ISS na tle Srebrnego Globu. Od środowej nocy do końca maja czekało nas bowiem 13 tranzytów księżycowych, jak również, trudniejsze w obserwacji, tranzyty słoneczne.
Źródło: Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Włodek/ Kontakt 24