Nawet -24 stopni przy gruncie. Ostatnia noc też była bardzo zimna
Ostatnia noc także przyniosła srogi mróz. Były miejsca, gdzie temperatura powietrza osiągnęła -17 stopni Celsjusza. Przy gruncie wartości były jeszcze niższe. A jak było w Litworowym Kotle, polskim biegunie zimna?
Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, ostatniej nocy było już trochę cieplej, choć temperatura nadal spadała do dwucyfrowego mrozu.
Najzimniej było w Jeleniej Górze, gdzie termometry wskazały -17,7 st. C. Na podium znalazło się także Leszno z temperaturą -16,7 oraz Kozienice, gdzie było -16,4 st. C. W Łodzi mróz sięgnął -16,2 st. C, a w Rzeszowie -15,4.
- W wielu miejscach kraju temperatura minimalna powietrza była poniżej -15 stopni Celsjusza - podał Zdonek.
Temperaturę "na plusie" wskazały tylko termometry w Ustce. Było tamo dokładnie 0,8 st. C.
W przypadku temperatury przy gruncie, pierwsze miejsce także przypadło Jeleniej Górze (-24 st. C). W Jakuszycach odnotowano -20,4 st. C, zaś w Stuposianach -20,2 st. C. Temperaturę sięgającą przy gruncie -20 st. C odnotowano w Łodzi, Poznaniu czy Kozienicach.
Jaka temperatura była w Litworowym Kotle
Tej nocy Litworowy Kocioł nie dał aż tak spektakularnych wartości temperatury jak poprzednio, choć prognozy wskazywały, że może być inaczej.
Jak przekazał portal mrozowiska.pl, przed północą temperatura powietrza wyniosła -29,74 st. C, ale później zaczęła rosnąć. Przez większą część nocy była dość stabilna - sięgała trochę poniżej -15 st. C. Rankiem zaczęła delikatnie rosnąć, by za chwilę znów opaść.
Autorka/Autor:kw/dd
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, mrozowiska.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zagrożeniem będą dla nas opady marznące, a także tęgi mróz. Sprawdź, gdzie wydano alerty.
Nawet -20 stopni i marznące opady. IMGW ostrzega
W czwartek nad Polską ma przelecieć kolejny obiekt, który może wejść w atmosferę - poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. Po środowej deorbitacji rakiety Falcon 9 nad Polską wzrosły obawy o podobne zdarzenie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, nie mamy się jednak czego obawiać.
Przelot kolejnego obiektu nad Polską. Czy jest się czego obawiać
Miniona noc po raz kolejny przyniosła silne mrozy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej termometry w wielu miejscach pokazały kilkanaście stopni na minusie. Żadne inne miejsce nie było jednak tak zimne, jak Litworowy Kocioł, gdzie już piąty dzień z rzędu temperatura spadła poniżej -30 stopni Celsjusza.
"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu
Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.
"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"
Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia zostały wysłane do odbiorców w części województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz podkarpackiego.
Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert
Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.
Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"
Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.
Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało
W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"
- Źródło:
- TVN24
Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.
W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat
Trzy osoby zmarły w słynącym z gorących źródeł kurorcie w pobliżu japońskiej Fukushimy - informują media. Według lokalnych władz, ich śmierć mogła być spowodowana trującymi wyziewami, które naturalnie wydobywają się w tym miejscu spod ziemi.
Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy
Arktyczny mróz objął Stany Zjednoczone. Według prognoz w najbliższych dniach około trzy czwarte Amerykanów doświadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesięciu stanach mogą paść rekordy zimna. Fali chłodu szczególnie obawiają się mieszkańcy Kentucky i Wirginii Zachodniej, którzy walczą ze skutkami powodzi.
Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna
W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.
Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów
- Źródło:
- PAP, Reuters
Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.
Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"
Brazylia mierzy się z falą upałów. Według prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ciągu najbliższych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Władze obawiają się, że konsekwencje pogody będą tragiczne, gdyż niebawem rozpoczyna się karnawał.
Takich upałów nie było tam od ponad dekady
Wzrósł tragiczny bilans powodzi, które nawiedziły Stany Zjednoczone. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotował stan Kentucky. Zniszczenia są ogromne, na drogach wciąż zalega woda, mnóstwo budynków zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej.
Coraz więcej turystów decyduje się na wycieczkę w okolice niespokojnej Etny. Spektakl ze spływającą lawą po ośnieżonych zboczach jest niewątpliwie widowiskowy, ale i wyjątkowo niebezpieczny. Władze Sycylii przestrzegają przed takimi eskapadami.
W rejonie aktywnej Etny rozkwitła niebezpieczna "turystyka wulkaniczna"
Śnieżyca doprowadziła w weekend do chaosu na szwedzkiej drodze E18. Z powodu panujących tam trudnych warunków pogodowych zderzyło się około stu samochodów. W poniedziałek służby opublikowały wstępny raport po katastrofie.
Potężny karambol, zderzyło się blisko sto aut. "Sceny jak z dystopijnego filmu"
Noc z niedzieli na poniedziałek była bardzo mroźna. W Jeleniej Górze przy ziemi termometry pokazały -24 stopni Celsjusza. Znacznie zimniej było jednak w tatrzańskim Litworowym Kotle. Tam temperatura minimalna wyniosła rano -41,13 st. C.
-41 stopni w Tatrach. Potężny mróz w Polsce
Litworowy Kocioł to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. -41,13 stopni Celsjusza pokazały tam termometry w poniedziałek rano. Jakie czynniki wpłynęły na to, że jest tam o tyle zimniej niż w sąsiednich dolinach lub wysoko na szczytach?