Malutka "dziupla" w żołędziu może świadczyć o tym, że wewnątrz niej skrywa się larwa chrząszcza - słonika (Curculio). Zobacz nagranie z Nadleśnictwa Kluczbork.
Co może mieszkać w malutkiej "dziupli" żołędzia lub orzecha laskowego? Larwy chrząszczy - słoników (Curculio). Słoniki należą do rodziny ryjkowcowatych.
"W Polsce występuje aż osiem gatunków chrząszczy - słoników - ich larwy żerują wewnątrz orzechów, dlatego uważajmy na "orzechy z dziurką", bo może ktoś w nich mieszka" - napisało na profilu facebookowym Nadleśnictwo Kluczbork.
Maleństwo z trąbą słonia
W Polsce występuje osiem gatunków słoników (Curculio). Te najbardziej znane to słonik żołędziowiec (Curculio glandium) oraz jego lustrzane odbicie - słonik orzechowiec (Curculio nuctum). Za tymi drugimi nie przepadają działkowcy, bowiem dziurka w orzechu laskowym świadczy o tym, że słonik był pierwszy.
To, co łączy słonie z afrykańskiej sawanny i te chrząszcze to bardzo długi ryjek przypominający trąbę. Ryjek to wydłużona głowa, na końcu której znajduje się aparat gębowy. Próżno jej szukać u innych owadów, dlatego to cecha odróżniająca rodzinę ryjkowcowatych od innych chrząszczy.
Ryjek umożliwia im pobieranie pokarmu roślinnego, przez który mogą się dosłownie przewiercić. Zbyt długi aparat gębowy może być jednak utrudnieniem, bardzo ograniczając listę odpowiednich stołówek. Tak czy inaczej ryjkowce to typowi roślinożercy. Lubują się w delikatnych tkankach roślinnych, jak pąki, młode łodygi, kwiaty lub owoce.
Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: I.Czech, Nadleśnictwo Kluczbork, Lasy Państwowe