Podczas grzybobrania warto pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą nam bezpiecznie wrócić do domu z koszem smakowitych leśnych skarbów. Co zrobić, jeśli nie znamy jakiegoś grzyba, jak się ubrać do lasu i w nim nie zgubić?
W ostatnich dniach notujemy większe opady deszczu, a to sprzyja pojawianiu się grzybów w lasach. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania, aby nie skończyło się ono dla nas źle?
- Jeżeli nie znamy grzybów, to ich nie zbieramy, bo tak jest dla nas bezpieczniej, ponieważ grzyby jadalne mają swoje odpowiedniki, które są trujące. W związku z tym lepiej nie popełnić błędu i zbierać te, których jesteśmy pewni - mówił w rozmowie z TVN24 Paweł Bukowski z Nadleśnictwa Kolbudy (woj. pomorskie).
Nieznany grzyb? Warto podpytać fachowców
W razie wątpliwości można udać się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Można skorzystać jeszcze z różnych pomocy naukowych, czy też z aplikacji, atlasów grzybowych, czy też z wydań papierowych atlasów, a być może z porady osób starszych, które już dłużej są na grzybach i mają większą wiedzę od nas. A jeśli rzeczywiście chcemy poznać nowego grzyba, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go dostarczyć do stacji sanitarno-epidemiologicznej, podpytać fachowców. Tam nam powiedzą więcej - tłumaczył Bukowski.
- Dla początkujących grzybiarzy sugerowane jest raczej zbieranie grzybów rurkowych niż blaszkowych. Jeśli po spożyciu grzybów poczujemy się w jakikolwiek sposób źle, będziemy mieli nudności, wymioty, gorączkę, wiadomo, trzeba się niezwłocznie zgłosić do lekarza - przestrzegał Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
>>> CZYTAJ TEŻ: "Szczególnie unikajmy tych miejsc". Gdzie nie zbierać grzybów
"Starajmy się nie popaść w amok"
Podczas grzybobrania warto też pamiętać o tym, aby się nie zgubić. Jak zadbać o to, aby nie stracić orientacji w terenie?
- Starajmy się nie popaść w amok grzybobrania, zorientować się na samym rozpoczęciu zbierania grzybów, w jakim miejscu jesteśmy, skąd przyszliśmy. Korzystajmy ze stron świata, obserwujmy Słońce, które gdzieś tam jest widoczne. Jeśli nie, to również [warto - red.] korzystać z dostępnych aplikacji na smartfonach. A jeśli ktoś ze starszych osób nie korzysta, obserwować teren, po którym się poruszamy. Las jest bardzo charakterystyczny w wielu miejscach. Są linie oddziałowe, drogi, kamienie graniczne. Nawet infrastruktura, która w lesie jest pobudowana świeżo, czy słupy energetyczne, też są w jakiś sposób ponumerowane - mówił Bukowski.
Jak dodał, leśnicy wiele razy brali udział w akcjach poszukiwawczych i informacja o tym, że ktoś stoi pod słupem, podał jakiś numer, który jest na nim, daje ogromne możliwości w skróceniu poszukiwań.
Uwaga na kleszcze
Podczas zbierania grzybów w lesie musimy pamiętać, że w lesie występują kleszcze.
- Jak wiadomo, są nosicielami wielu chorób groźnych dla zdrowia, dla życia, przede wszystkim boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego powinniśmy ubrać bluzę, kurtkę, koszulę z długim rękawem, długie spodnie, buty zasłaniające kostkę. Dobrze też mieć nakrycie głowy zasłaniające kark właśnie z uwagi na to, żeby zapobiec ukąszeniu przez kleszcza - przestrzegał Zawadzki.
>>> CZYTAJ TEŻ: Te grzyby łatwo pomylić z jadalnymi. Jeśli je zbierzesz, zapłacisz tysiące złotych kary
Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock