Zalążek trąby powietrznej pojawił się w piątek w okolicach miejscowości Pacyna na Mazowszu. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w innych częściach województwa możliwe są gwałtowne burze z porywami wiatru do 100 kilometrów na godzinę.
W piątek z zachodu na wschód na kraju przemieszczają się burze, które po południu przybrały na sile. Występują obfite opady deszczu i silnie wieje. Szczególnie niebezpieczne zjawiska możliwe są w województwie mazowieckim. Dla kilku powiatów, gdzie wiatr w porywach może osiągać prędkośc nawet 100 kilometrów na godzinę, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień alertów do drugiego.
Lej kondensacyjny na Mazowszu. Nagranie
W środkowej Polsce możliwe jest też powstawanie trąb powietrznych. Lej kondensacyjny, czyli początkową fazę tworzenia się właśnie takiego zjawiska, można było zaobserwować po południu we wsi Pacyna w powiecie gostynińskim na zachodzie Mazowsza. Poniższe nagranie zostało wykonane około godziny 15.40. Nie ma informacji, czy lej dotknął ziemi.
Lej kondensacyjny - czym jest, jak powstaje to zjawisko?
Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, to kolumna lub lej wyrastający z podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Do jego powstania dochodzi, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Jeżeli prądy są mocno rozwinięte, a lej zetknie się z ziemią, mówi się o trąbie powietrznej.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Patrycja Kałkowska