ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Bilans piątkowych burz. Strażacy interweniowali ponad 860 razy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, TVN24
Ulewa na Podkarpaciu
Ulewa na PodkarpaciuSieć Obserwatorów Burz
wideo 2/7
Ulewa na PodkarpaciuSieć Obserwatorów Burz

W piątek przez Polskę przeszły nawałnice. Miejscami wiał silny wiatr, padał ulewny deszcz i gigantyczny grad. Strażacy interweniowali kilkaset razy, głównie w południowych regionach, gdzie do wieczora obowiązywały alerty IMGW. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające niebezpieczną aurę.

W piątek przez Polskę od zachodu przechodził aktywny front burzowy. Grzmiało, padał deszcz, miejscami nawalny, a także wiał silny wiatr. Miejscami spadł grad, w niektórych regionach obowiązywały ostrzeżenia IMGW trzeciego i drugiego stopnia.

Setki interwencji w całym kraju

W związku z przechodzącym frontem burzowym w piątek w całym kraju odnotowano 863 interwencje - poinformował w sobotę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Najwięcej akcji strażacy przeprowadzili w województwie podkarpackim - 168, w woj. śląskim - 158, w woj. małopolskim - 118 oraz w woj. dolnośląskim - 111.

NAD TWOJĄ MIEJSCOWOŚCIĄ PRZESZŁA BURZA? PRZEŚLIJ NAM SWOJĄ RELACJĘ NA KONTAKT 24!

Groźny widok na Dolnym Śląsku

W podwrocławskiej Żórawinie utworzył się zalążek trąby powietrznej. W okolicy rozwinęła się komórka burzowa, co stworzyło sprzyjające warunki do stworzenia się leja kondensacyjnego. Region nawiedziły również ulewne deszcze.

Przez Oleśnicę przeszedł groźnie wyglądający wał szkwałowy.

Wypadek na Górnym Śląsku

50-letni pracownik kolei trafił w piątek rano do szpitala po rażeniu piorunem na stacji kolejowej w Gierałtowicach w powiecie gliwickim. Mężczyzna z obrażeniami typowymi dla porażenia - bólem serca i paraliżem ręki - został przetransportowany do szpitala - przekazał młodszy aspirant Krzysztof Pochwatka z gliwickiej policji.

>>>Czytaj dalej: Dróżnik kolejowy rażony piorunem. Znajdował się w budynku przy rogatkach

W związku z piątkowymi burzami w woj. śląskim straż pożarna interweniowała ponad 70 razy. - Interwencje dotyczą przede wszystkim usuwania wiatrołomów oraz wypompowywania wody z zalanych dróg i posesji - przekazała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia wału szkwałowego, który przetoczył się nad Niegowoniczkami (woj. śląskie) około godziny 7.30.

Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, wał szkwałowy (arcus) to szczególna forma chmury towarzyszącej burzom. Występuje ona najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr i intensywne opady. 

Otrzymaliśmy również zdjęcia nawałnicy z Katowic. Jak opowiadała Reporterka 24 o nicku Basti, około godziny 7 wał szkwałowy nadciągnął nad miasto. "15 minut później było ciemno jak w nocy i ściana wody" - przekazała.

Wał szkwałowy widoczny był także nad autostradą A1 w okolicy Piekar Śląskich.

Jak opowiadał Reporter 24, pan Andrzej, w Miechowicach w Bytomiu po pół godzinie intensywnych grzmotów zapanował spokój.

Groźne chmury pojawiły się w piątek także nad Częstochową i w Katowicach.

Burze nad Ziemią Łódzką

W trakcie ulewnych opadów deszczu woda zalała część ulic w centrum Radomska. Nie była to pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie - zaledwie dwa tygodnie temu te same ulice miasta także zostały zalane po opadach. Relację z zalanego miejskiego autobusu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Mariusz przesłał na Kontakt 24 zdjęcia burzowych chmur, które o godz. 7 były widoczne nad Piotrkowem Trybunalskim.

Na Podkarpaciu interwencje także w sobotę

Blisko 260 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz i nawałnic na Podkarpaciu. Jak poinformował bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, najwięcej interwencji było w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, krośnieńskim i dębickim.

Ulewne deszcze na Podkarpaciu rozpoczęły się w piątek, w południe. W nocy przestało padać, ale nad ranem przez Rzeszów przeszła potężna ulewa. W ciągu kilku godzin strażacy przyjęli 86 zgłoszeń, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, budynków oraz piwnic. Przed godziną 11 kpt. Jan Czerwonka, rzecznik rzeszowskiej Straży Pożarnej poinformował, że na osiedlu Nowe Wzgórze, osuwa się skarpa obok której znajduje się przedszkole.

Pod wodą znalazł się przejazd pod torami na ulicy Batorego. Skrzyżowanie ul. Leszka Czarnego i Litewskiej przypomina rzekę. W wodzie stoją samochody zaparkowane w centrum miasta przy ul. PCK.

Interwencje na Podkarpaciu
Interwencje na PodkarpaciuTVN24

Miejscami wyglądało, jakby za oknem szalała burza tropikalna. Zobacz nagranie:

Ulewa na Podkarpaciu
Ulewa na PodkarpaciuSieć Obserwatorów Burz

Niebezpiecznie nad Małopolską

Niebezpieczne zjawiska nawiedziły także województwo małopolskie. Wał szkwałowy bardzo dobrze widoczny był nad Wadowicami, jak również w miejscowości Płoki niedaleko Trzebini.

Grad wielkości zbliżonej do piłek tenisowych spadł w piątkowe popołudnie w Kasinie Wielkiej, w powiecie limanowskim. Zjawisko nie spowodowało szkód.

- Nie mamy informacji, aby gradobicie w centralnej części wsi Kasina Wielka oraz na górze Śnieżyca spowodowało zniszczenia. Przez chwilę spadające kule lodu miały średnio około trzech centymetrów - powiedział oficer prasowy komendy powiatowej PSP w Limanowej Wojciech Bogacz.

Zdjęcia ogromnym, lodowym kulom w Kasinie Wielkiej zrobiła Karolina Lulek.

Kule gradowe mające średnicę kilku centymetrów spadły też w miejscowości Dobra w tym samym powiecie.

W Kasinie Wielkiej spadł gradKarolina Lulek
W Kasinie Wielkiej sypnęło gradem Karolina Lulek

"Takie kule mogą wyrządzać poważne szkody materialne" - napisała na Twitterze Sieć Obserwatorów Burz.

Nawałnica przetoczyła się również przez Dąbrowę Tarnowską.

W Krynicy-Zdrój ulewny deszcz spowodował wezbranie. Woda wystąpiła z brzegów, zalewając ulicę.

Grzmoty nad Ziemią Świętokrzyską

W piątek przed południem nad regionem świętokrzyskim przeszły gwałtowne burze. Towarzyszył im silny wiatr. Połamane drzewa przewracały się na linie energetyczne, powodując przerwy w dostawie prądu. O godzinie 11 prąd nie docierał do ponad dwóch tysięcy odbiorców. - W tej chwili bez prądu pozostaje jeszcze około 500 gospodarstw, najwięcej w okolicach Daleszyc i powiecie pińczowskim. W ograniczonym zakresie pracuje 13 stacji transformatorowych ze średniego na niskie napięcie - powiedziała w piątek po południu Ewa Wiatr, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Skarżysko. Dodała, że służby energetyczne sukcesywnie naprawiają uszkodzone linie.

Od Reporterów 24 otrzymaliśmy piękne zdjęcia burzowych chmur nad Kielcami.

Burze nad Lubelszczyzną

W piątek grzmiało również nad województwem lubelskim.

Autorka/Autor:as,anw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Lulek

Pozostałe wiadomości

Warunki drogowe w noc wigilijną i w środę rano na dużym obszarze Polski będą trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Nocą na południowym wschodzie Polski można spodziewać się słabych opadów śniegu. Środa, Boże Narodzenie, przyniesie dużo chmur i mgieł, a śnieg spadnie jedynie w górach. Termometry ciągu dnia wskażą od 0 do 5 stopni.

W części kraju może padać śnieg

W części kraju może padać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Święta Bożego Narodzenia czeka nas nie zimowa, a późnojesienna, mglista pogoda ze słabymi opadami deszczu i mżawki. Na śnieg można liczyć tylko w górach.

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN