Alert RCB w kolejnych regionach. "Nie jedz i nie łów ryb"

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,as
Źródło:
RCB, TVN24
Alert RCB w związku z zanieczyszczeniem Odry
Alert RCB w związku z zanieczyszczeniem OdryTVN24
wideo 2/5
TVN24Alert RCB w związku z zanieczyszczeniem Odry

Zasięg alertu RCB rozszerzył się na kolejne regiony. Przyczyną jest katastrofa ekologiczna w Odrze. Eksperci apelują, aby nie wchodzić do rzeki i nie korzystać z pochodzącej stamtąd wody. Także organizacja WWF przestrzega przed przebywaniem w pobliżu Odry.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Pod koniec lipca informacje o śniętych rybach w Odrze zaczęli zgłaszać wędkarze. Początkowo problem dotyczył województwa dolnośląskiego, teraz również lubuskiego i zachodniopomorskiego. Obecnie w rzece znajdują się tony martwych ryb, a także i innych zwierząt. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak przekazała w mediach społecznościowych, że jej urząd złoży wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Alert RCB

W piątek do odbiorców z powiatów: gorzowskiego, słubickiego, krośnieńskiego, zielonogórskiego, nowosolskiego, wschowskiego w województwie lubuskim przesłano alert RCB.

"Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu" - czytamy na Twitterze.

Potem komunikat został zaktualizowany, a wiadomość rozesłano także do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego (powiaty: myśliborski, gryfiński, goleniowski, policki, kamieński, Szczecin, Świnoujście). Treść alertu brzmiała: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty".

W piątek wieczorem alert został wysłany również do osób przebywających na terenie województwa dolnośląskiego.

WWF też ostrzega

W czwartek wieczorem niemieckie służby przekazały, że wykryły w Odrze bardzo wysokie stężenia rtęci. Niedługo potem rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński przekazał w RMF FM, że pierwsze próbki badań, dotyczące województw dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego, nie stwierdziły obecności wspomnianego pierwiastka.

W związku z możliwą obecnością rtęci w Odrze organizacja WWF zaapelowała, aby nie zbliżać się do rzeki, nie łowić z niej ryb i ich nie jeść. "Nie dotykajcie martwych ryb i innych zwierząt" - można przeczytać. WWF apelowała też o to, aby nie pić wody ze studni znajdujących się w pobliżu Odry. Ponadto WWF podkreśliła, że "jest lato, mamy wysokie temperatury. Rtęć jest lotna, a jej opary toksyczne i powodują zatrucia".

Cała rozmowa z Piotrem Nieznańskim (WWF, Koalicja Ratujmy Rzeki)
Cała rozmowa z Piotrem Nieznańskim (WWF, Koalicja Ratujmy Rzeki)TVN24

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:kw,anw,as

Źródło: RCB, TVN24

Pozostałe wiadomości