"Sytuacja się pogarsza". Alert RCB w dwóch województwach

Autor:
ps
Źródło:
RCB, IBL, IMGW, tvnmeteo.pl
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca majaTVN24
wideo 2/11
TVN24Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja

W wielu miejscach Polski zagrożenie pożarowe w lasach jest na wysokim poziomie. Najgorsza sytuacja panuje w centrum i na północy kraju - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do mieszkańców części powiatów w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim alerty wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. "UWAGA! Dziś i jutro (7/8.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - napisano w rozesłanych wiadomościach SMS.

Alert RCB został skierowany do osób przebywających w woj. mazowieckim, w powiecie żuromińskim, a także w woj. warmińsko-mazurskim, w powiatach: działdowskim, nidzickim i szczycieńskim.

IMGW: sytuacja na północy kraju się pogarsza

Według mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zagrożenie pożarami w lasach w wielu miejscach, zwłaszcza w środkowej części kraju, było na ekstremalnie wysokim poziomie. Odnotowano je także wzdłuż Wybrzeża. Niemal identycznie ma być w czwartek.

Zagrożenie pożarowe w lasach w środę po południuIMGW CMM
Zagrożenie pożarowe w lasach w czwartek po południuIMGW CMM

"Sytuacja w północnej połowie kraju pod względem zagrożenia pożarowego stopniowo się pogarsza" - napisał w środę po południu IMGW na Twitterze. Dodano, że "ostatnie opady poprawiły sytuację na południu".

Prognoza zagrożenia pożarowego lasu generowana jest z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym od 1 marca do 31 października. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra - informuje IMGW.

Autor:ps

Źródło: RCB, IBL, IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości