TVN Meteo | Pogoda

Jak przetrwać upał? Ile pić? Co jeść? Eksperci radzą, jak rozsądnie korzystać ze słońca

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał

Upały i silne promieniowanie słoneczne mogą być niebezpieczne, ale nie oznacza to, że gorące dni przyniosą nam same męczarnie. Lekarze są zgodni: jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach, upały nie tylko będą nieszkodliwe, ale nawet mogą być przyjemne. 

Jak prognozują synoptycy IMGW, fala upałów w Polsce utrzyma się przez większość tego tygodnia, a w czwartek i piątek nastąpi ich kulminacja. W połączeniu z rozpoczynającymi się właśnie wakacjami oznacza to oblegane plaże i miejskie kąpieliska. Zanim wyjdziemy na słońce, warto jednak odpowiednio się przygotować.

Nawadniajmy i odżywiajmy organizm

Jak zaznaczają kardiolodzy, w trakcie upałów nie wolno zapominać o uzupełnianiu poziomu płynów. Nasze ciało najbardziej potrzebuje niegazowanej wody mineralnej. Normą powinny być minimum trzy litry, a nawet nieco ponad, rozłożone równomiernie na cały dzień. Idealnie byłoby, gdyby woda miała odrobinę niższą temperaturę niż pokojowa.

Dobrym pomysłem jest spożywanie napojów zawierających elektrolity i mikroelementy. Przy wysokiej temperaturze nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania. Szkodliwe mogą być również słodkie napoje, dające nam złudne poczucie nawodnienia.

Podczas upałów powinniśmy postawić na lekkostrawne posiłki bogate w składniki odżywcze - sałatki, warzywa, owoce. Zjadając je, nawadniamy nasz organizm, a także uzupełniamy poziom makro- i mikroelementów.

Jak przetrwać upałyRCB

Dozujmy słońce

Lekarze podkreślają, że wychodząc w takie upały, musimy włączyć zdrowy rozsądek. Nie zapominajmy o odpowiednim ubraniu, w tym o przewiewnych, zasłaniających ciało tkaninach, nakryciu głowy czy okularach przeciwsłonecznych. W słoneczne dni warto posmarować się kremem z filtrem SPF. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zabraniu ze sobą butelki wody.

W miarę możliwości powinniśmy unikać opuszczania pomieszczeń w najgorętszych momentach dnia - około południa i we wczesnych godzinach popołudniowych. Osoby aktywne powinny zdecydować się na trening w godzinach porannych lub wieczornych. W domach warto pamiętać o zasłanianiu okien.

Lekarze przypominają, że upały mogą być szczególnie niebezpieczne dla niektórych grup: dzieci, seniorów, osób cierpiących na otyłość, cukrzycę czy choroby układu krążenia. Osoby te powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w upalne dni.

Jak zasnąć i wysypiać się w upałyPAP/Maciej Zieliński
Udar cieplnyPAP/Maria Samczuk

Autor:as/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości